2020-07-24T08:12:50+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 24 Temmuz 2020 533 Görüntüleme

Esnafın kredi borcu üç ay daha ertelendi

Kovid-19 salgınından ziyan olan esnaf ve sanatkarın Halkbank’tan aldıkları ve ödenmeyen düşük faizli kredi borçları 3 ay ertelendi. Mevzuya dair Cumhurbaşkanı Sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme devresi süresince çalışan miktarını azaltmayacağına dair taahhütname alıncak. 25 Mart’ta Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı kararıyla da 1 Nisan-30 Haziran içinde vadesi istikbal kredi borçları 3 ay süre ile faizsiz ertelenmişti.

TAKSİT SAYISI DEĞİŞMEZ

Söz hususu karar, salgın sebebiyle işleri ziyan olan esnaf ve sanatkârların, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ya da direkt olarak düşük faizli kredi kullandırılmasına dair kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine İlişkin usul ve esasların belirlenmesi hedefiyle hazırlandı. Borçlar kalan vadeye yayılacak taksit adedi değişmeyecek. Karar 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak suretiyle yürürlüğe girdi.

BAŞVURU ŞARTI ARANMIYOR

Esnaf ve sanatkârlardan yaşanmış olan koronavurüs salgını sebebiyle işleri ve/ya da işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle ya da direkt olarak Halk Bankası’ndan 30 Haziran ve evveli tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Temmuz-30 Eylül tarihleri içinde vadesiz dolacak olup, söz hususu kararın yürürlüğe girmiş olduğu tarih itibariyle ödenmeyenler, müracaat koşul aranmaksızın vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde alakalı mevzuata gore faiz gerçekleşme ettirilecek.

ÇALIŞMAK SİZDEN DESTEK BİZDEN 

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımında, esnaf ve sanatkarların salgın sürecindeki yaklaşımına ilgi çekti. Albayrak, “Pandemi sürecinde Ulusal Savaşım şuuruyla zarar görme pahasına kepenklerini kapatarak salgının yayılmasına engelleyen her bir esnafımıza ve sanatkarımıza teşekkür ediyoruz. Şimdi de kredi borçlarını 3 ay süre ile erteliyoruz. Çalışmak sizden, yardım bizlerden.”

DÜŞÜK FAİZLİ YENİ KREDİ AÇILABİLECEK

Karar kapsamında borçları ertelen esnaf ve sanatkâra istekleri durumunda Halk Bankası doğrultusundan düşük faizli kredi açılabilecek. Borcu olanlara kredi açılmasını engel olan hükümler uygulanmayacak. Erteleme zamanı sonuna kadar takip prosedürü başlatılamayacak. Erteleme prosedürü borcun sahip olunan parasal ve kişisel teminatının sukutunu gerektirme ettirmeyecek.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama