2021-01-03T01:09:30+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 3 Ocak 2021 305 Görüntüleme

Dev marka satışlarına ara veriyor

Honda Motor firması doğrultusundan 30 Aralık 2020 Çarşamba günü oluşturulan bir bildirimde, 2022 yılından itibaren Rusya sektöründe otomobil satışlarına ara verecekleri bildirildi. Honda firması uluslararası operasyonlarını tekrardan yapılandırma çalışmaları kapsamında bu kararı aldığını ve belirti edilen tarihten sonra Rusya’daki yetki sahibi kişi bayilere otomobil gönderilmeyeceğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’nda bulunan verilere göre, Rusya sektöründe motorsiklet ve jeneratör satışlarının devam edeceği, ve otomobil servis, bakım ve yedek parça hizmetlerinin den kesintisiz olarak hizmet vermeyi sürdüreceği bildirildi.

Toyota ve Nissan gibi başka Japon firmalarının aksine, Honda’nın Rusya’da otomobil fabrikası bulunmuyor.

Rusya’da etkinlik gösteren Avrupa İş İnsanları Birliği bilgilerine göre, geçen Kasım ayında Honda’nın Rusya’daki toplam otomobil satışı senelik bazda %50’lik bir düşüşle 79 adette kaldı. Ocak Ayı ile Kasım ayları arasındaki dönemde ise satışlar senelik bazda %15 düştü ve satılan toplam otomobil adedi 1.383 adet oldu. Aynı devre ortamında Rusya’da satılan toplam otomobil adedi ise 1.3 milyon adet olarak gerçekleşti.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama