2021-04-22T09:07:08+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 22 Nisan 2021 199 Görüntüleme

Bitcoin’de neler oluyor? 6 günde büyük kayıp… İşte istikrarlı yükselen coin

Kripto para piyasalarında dinamik günler devam etmekte. Satış dalgasının son zamanlarda etkili olması nedeniyle yatırımcılar cüzdanlarındaki coinleri zararına da olsa satmaya başladı. Kripto para piyasalarında ekranlar kırmızıya dönerken Bitcoin’den sert düşüş hareketi yaşandı. Kripto para birimi Bitcoin geçen hafta tarihi yüksek srandardı olan 64 bin 813 doları test etmişti. Bu noktadan sonra sert satışlarla karşılaşan Bitcoin 6 günde yüzde 18’ter üstünde kayba yöneldi ve 52 bin 596 dolar standardına kadar düştü.

Böylelikle Bitcoin’ter bütün piyasalardaki payı 2018 ortalarından bu yana, aşağı yukarı üç senedir ilk defa yüzde 50.4 düzeyine kadar gerilemiş oldu.

ETHEREUM BAĞIMSIZ HAREKET ETMEYE BAŞLADI

Kripto paralar arasında en fazlaca tercih edilenler arasında bulunan Ethereum’da ise yükseliş dalga dalga yayılmaya başladı. Yılbaşından bu yana istikrarlı yükseliş sergileyen Ethereum 800 dolar seviyelerinden geçen hafta 2543 dolara kadar yükseldi. Aşağı yukarı 4 ayda yüzde 217 oranında artan Ethereum, piyasadaki arzının azalması sebebiyle güçlenmeye başladı.

DOGECOIN’İN HIZI KESİLDİ

Tesla’nın sahibi milyarder iş adamı Elon Musk’ın attığı tweetler ardından popülerlik kazanan, sınırsız sayıda tespit edilen Dogecoin geçen haftanın yıldızları arasında yer aldı. Çoğu ufak yatırımcı parasını katlarken Dogecoin düşüş trendine girdi. Son bir aylık devresi incelediğimizde Dogecoin 0,40 lira seviyelerinden 3,33 liraya kadar yükseliş gerçekleştirdi. Aşağı yukarı olarak yüzde 750 oranında kazandıran Dogecoin’den kar satışları görülmeye başladı.

SATIŞLAR HACMİ DE GERİLETİYOR

Kripto para piyasalarında prosedür hacmi satış dalgalarıyla eş güdümlü tekrardan 2 trilyon doların altına geriledi. 2 trilyon dolar direncini aşmakta zorlanan kripto para piyasalarındaki hacim büyük ehemmiyet arz ediyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜNE İNCELEME

Dünya genelinde plus büyük kripto para borsası olarak sayılan Binance’a dair olarak Avrupa Birliği, menkul değer kurallarına uyup uymadığı konusu ile ilgili araştırma başlattı. Financial Times’ın haberine göre, AB’deki hisse senedi tokenlerinde Binance’ın prosedür yapmasına izin verildi.

Financial Times’ın haberine göre Avrupalı regülatörler, dünyanın  plus büyük kriptopara borsalarından Binance’nin hisse senedi tokenlerinde prosedür yapılmasına imkân verirken AB’nin menkul değer kurallarına uyup uymadığını inceleyecekler.

Binance geçen hafta yaptığı bildirimde hisse senedi tokenleri ile komisyonsuz prosedür yapılacağını duyurmuştu. Şu an amacıyla Binance hisse senedi tokenleri eşliğinde yalnızca Tesla hisselerinin komisyonsuz olarak alınıp satılabildiğini bildirmişti.

Binance’nin hisse tokenlerinde ABD, Çin ve Türkiye’dennenboom prosedür yapılamıyor.

TÜRK YATIRIMCILAR TEDİRGİN

Türkiye’den kripto para borsası olarak hizmet veren Thodex’te prosedür yapılamıyor. Sahibinin vatan dışına kaçtığı ve bütün kripto paraları kendi cüzdanına aktardığına dair iddialar meydana atılıyor.

20 Nisan’da yalnızca bir süreliğine sitenin bakıma alınacağı ve bu yüzden kapanacağı açıklanmış, ardından da şirkete yatırım yapacak kişilerin olması nedeniyle işlemlerin 4-5 gün durdurulduğu açıklanmıştı.

Türkiye’den rastgele bir otorite veya kanuna bağlı olmayan kripto para borsalarında program veya webpagina kapatıldığı anda bütün üyelerin parası ve cüzdanlarındaki coinlerinin sayısal değeri sıfıra inmiş oluyor.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama