2020-07-02T12:11:05+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 2 Temmuz 2020 454 Görüntüleme

İmalat sanayiinde rekor yükseliş: Dünyayı solladık!

İstanbul Endüstri Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziranda 53.9’a yükselerek, şubat ayından bu yana ilk defa eşik kıymet 50’nin üstünde gerçekleşti. Dizin bunun dışında, Şubat 2018’den bu yana görülen en yüksek değere ulaşırken, haziran verisi belirtiler bütün ülkelerin de önüne geçti. Mayısta 40.9 olarak tespit edilen manşet PMI, haziranda 53.9’a terfi etti. Kovid-19 salgınına yönelik kısıtlamaların kaldırılarak normale yaklaşılmasıyla üç aylık yavaşlama devresi sonlandı.

ÜRETİM VE SİPARİŞ ARTTI

Müşterilerin faaliyetlerine tekrardan başlamasıyla eş güdümlü yeni siparişler de gelişme bölgesine geçti. Üretim gereksinimlerindeki artış, haziranda hem istihdamın hatta satın alma faaliyetlerinin genişlemesini sağlamış oldu. Bilgilere gore imalat sektörlerinin fazlası haziranda toparlanma kayıt etti. Takip edilen 10 sektörün yedisinde etkinlik koşulları tekrardan iyileşmeye başlarken, bunlardan bazılarında toparlanma kuvvetli gerçekleşti.

SEKTÖRLER TOPARLANDI

Üretim, üç sektör haricinde bütün sektörlerde artış gösterirken, yükselişin olabildiğince süratli bulunduğu kara ve deniz taşıtları, elektrikli ve elektronik ürünlerle ağaç ve kağıt ürünleri sektörleri, kuvvetli toparlanma sergiledi. İSO Idare Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da, endüstri ve üretimden gelen pozitif yönde göstergelerin ümit verdiğini söyleyerek, “Hazirana 747 şirket, odamız kapasite raporu müracaatında bulunmuş oldu” dedi.

NORMALE GEÇİŞLE CANLANDI

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, dizinin Şubat 2018’den beri en yüksek değere ulaştığını ve Türkiye’nin, verisi belirtiler bütün ülkeleri geride bıraktığını bildirdi. Varank, “Yeni normale geçişte imalat endüstri canlanıyor, Türkiye pozitif ayrışıyor” dedi. 

BUGÜN DÜNDEN DAHA POZİTİF

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, Twitter’dan şu değerlendirmeyi yapmış oldu: “Emniyet endekslerinden sonrasında PMI’daki (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) toparlanma, hedeflerimize doğru daha kuvvetli adımlar atmamıza imkân sağlıyor. Gerçek kesim, tüketici ve iktisat emniyet endeksindeki yükseliş bugünün dünden, haziranın mayıstan daha pozitif bulunduğunun göstergesidir.” 

ELEKTRİK TÜKETİMİ %18 ARTTI

Sanayide elektrik kullanımı de, haziranda yükselişe geçerek, yüzde 18 arttı. KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, şöyle dedi: “Ticarethanelerin elektrik tüketiminde keskin bir çıkış yaşanıyor. Son olarak mayısta yüzde 20’lere varan düşüşleri gördük. Haziranda ise tüketimdeki düşüş konumunu ciddi artışa bıraktı. Kimi OSB’lerdeki elektrik kullanımı de haziranın ilk %50 sinde yüzde 31 arttı. Elektrik tüketimimiz arttıkça, ekonomik toparlanma da sürat kazanacak.” 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama