2020-09-08T17:03:56+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 8 Eylül 2020 458 Görüntüleme

BDDK’dan kredi kartlarına yeni düzenleme: Vatandaş mevduatı kadar limit yükseltebilecek

Gelirini beyan edemeyenlerin şayet bankada mevduat veya altın hesabı var ise kredi kartı limiti yükseltilebilecek. Sahip olunan uygulamada geliri beyan edemeyenlere 2 bin lira limitli kredi kartı tahsis edilebiliyor. Bankacılık Planlama ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) yapmış olduğu bir çalışmaya nazaran gelirini beyan edemeyen yalnız bankada 50 bin liralık mevduat hesabı olan bir şahsa mevduatı kadar kredi kartı limiti verilecek.

Özgürlük’in haberine nazaran, BDDK’nın hazırladığı banka kartları ve kredi kartları ile ilgili yönetmelikte farklılık icra eden taslağa nazaran, gelirini gösteremeyenlerin kredi kartı limiti yükseltilebilecek. Bankalar müşterilerine kredi kartı limiti belirlerken detaylı kriterleri öneme alıyorlar. Müşteriden gelirlerini beyan etmeleri isteniyor.

İlk kez kredi kartı sahibi olacak bir gerçek bireyin bütün kart çıkaran kuruluşlardan temin etmiş olduğu kredi kartları amacıyla tanınacak toplam kredi kartı limiti, ilk sene amacıyla, ilgilinin aylık averaj net gelirinin iki katını, ikinci ve ileri seneler amacıyla ise dört katını aşamıyor.

LİMİT YÜKSELEBİLECEK

9 Temmuz tarihinde oluşturulan bir planlama ile de ilk kez kredi kartı sahibi olacak bir bireyin, aylık ya da senelik averaj gelir seviyesinin belirleme edilememesi durumunda kredi kartı limiti 2 bin lira olarak tespit edildi. Limit daha evvelce bin 300 liraydı. 9 Temmuz tarihindeki planlama ile limit yükseltilmişti.

BDDK’nın yeni hazırladığı taslağa nazaran, sahip olunan yönetmeliğe, “Kart çıkaran kuruluşlar, karşılığı nakit, nakit aynısı değer ve hesaplar ile değerli maden olması halinde, karşılık olan tutarı geçmemesi şartıyla, gelir beyanı ve gelir teyidi zorunluluğuna doğal olarak olmaksızın kredi kartı limiti belirleme edebilir” cümlesi ekleniyor. Böylelikle bankada parası veya altın hesabı olanlara yüksek kredi kartı limiti tahsis edilebilmesinin yolu açılıyor.

BDDK, gerçekleştireceği planlama ile geliri beyan edemeyen müşterilere banka hesaplarındaki nakit varlıkları karşılığında kredi kartı limiti tahsis edilebilecek. Aylık gelirini beyan etmeyen müşterilere 2 bin lira azamı limit sınırlaması bu kişilerin banka hesaplarındaki nakit varlık tutarlarını geçmemek kaydıyla uygulanmayacak.

Bankada diyelim ki 20 bin lira var ise 20 bin lira, 60 bin lira var ise 60 bin liralık kredi kartı tahsisi uygulanabilecek. Yalnız limit tahsis edilirken programın iyi mi olacağı bankalardan gelen önerilerle şekillenecek. Bankada nakit varlığın yalnızca bir veya iki gün tutulmasının sonrasında çekilmesinin kredi kartı limitini artırmaya kafi olup olmayacağı buna nazaran şekillenecek.

Kredi kartı sözleşmelerinin uzaktan etkileşim araçları vasıtasıyla imzalanmasının yolu bu senenin haziran ayında çıkan 7247 sayılı yasa ile düzenlenmişti. BDDK’nın hazırladığı yönetmelik taslağında sözleşmelere dair şeklinde de, sözleşmenin sarfedilen uzaktan etkileşim aracına ideal olarak minimum 12 punto büyüklüğünde, açık, yalın, anlaşılır ve okunabilir bir halde olması gerektiği düzenlendi. Sözleşmelerin 12 punto olması gerektiği sahip olunan yönetmelikte de vardı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama