2020-08-24T11:16:04+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 24 Ağustos 2020 470 Görüntüleme

Bakan Ersoy: 15 milyon turist sayısını yakalarız

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  katılmış olduğu canlı gösterim programında turizmle alakalı bu sürem beklenilen net sayıları belirtti.

Mehmet Nuri Ersoy, “Bütün dünya genelini sardı salgın. Türkiye’de oldukça başarılı şekidel slagınla savaşım sürdürüldü. Nisan ardından ertık normalleşme süreci başladı. 1 Haziran’dan itibaren gezim sektörü bir ivme kazanmaya başladı. Rusya, Ukrayna, İngiltere, Almanya şeklinde ülkelerle yoğun hava trafiği başladı. 2020 beklentimiz oldukça yüksekti ancak maalesef 2019 bilgilerine bakılırsa ciddi bir düşüş olacak. Şayet hava trafiğinde negatif bir hareketlenme eğer olmazsa 15 milyon gezgin miktarını yakalarız diye düşünüyoruz. 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum. Temmuz sonuyla 6 buçuk milyon gezgin miktarını yakaladık. Sürem geç başladı ancak geç bitecek şeklinde gözüküyor” dedi.

İşte Bakan Ersoy’un konuşmasından öne çıkan başlıklar:

Ülke genelindeki insanlarda ‘kendi ülkemde gezi edeyim’ diye bir idrak oluştu. Internasyonal hava trafiği de kapalıydı doğal olarak. Bunun da etkileri var. Biz bu kaygıları gidermek yönünden bir onaylama uygulamasını yaşama geçirdik. Avrupa’veya numune teşkil etti. Biz bunu hazırlarken sektör temsilcileriyle, bilim kurulu ve sıhhat bakanlığı eşliğinde çalıştık. Bu sertifikalı tesislerde oldukça az problem yaşanıyor. Bunu ardından da devam etmek istiyoruz. Oda miktarını daha aşağı çekmek ve tedbirleri daha da çoğaltarak devam ettirmek istiyoruz. 4 bin 900 onaylama verildi. Bunun yarısından çoğu konaklama. Henüz büyük ihtimalle yüzde 35-40’ına denk geliyordur sektörün. Bu kısa süreli bir salgın değil. Kriterlerimizi bunun yanında yaşayacak duruma getirmemiz lazım. Onaylama konusu ile ilgili ne süratli olan Asya ülkeleri oldu. Zira oldukça sık yaşadılar salgınları. Onlar hazırlıklıydı. Ikimiz de Türkiye olarak Avrupa’da lider olduk.

Bundan sonra biz bunun alanlarını genişletmeye hazırız. 50 oda sınırlamasını aşağı çekeceğiz. 12 binen çok otelin yüzde 35-40 Kültür ve Gezim Bakanlığı gerisi belediye belgeli oteller. Kültür ve Gezim Bakanlığı belgeleri otelleri artırmamız lazım

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama