2021-05-03T08:58:39+03:00
Ana Sayfa Dünya 3 Mayıs 2021 309 Görüntüleme

Bağdadi’nin sağ kolu İstanbul’da yakalandı

AFGAN Ahmet Süleyman İ.M., 2019’da ABD kuvvetlerince Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Barisha köyüne düzenlenen operasyonda öldürülen örgütün lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin DEAŞ içerisinde en fazlaca itimat ettiği isimler arasındaydı. Teşkilat elebaşının Irak’tan Suriye’ye geçişinde ve Suriye’den yeraltına inerek ‘güvenilir bölgelerde’ gizlenmesinde kritik rol üstlenen ‘Basim’ kod isimli terörist Ahmet Süleyman İ.M.’nin, 3 sene evvelce başlayan örgütteki çözülmelerin sonrasında Türkiye’ye sızdığı tespit edildi.

MİT VE EMNİYET TAKİBE ALDI

DEAŞ’ın sözde ‘askeri yapılanma ve silahlı eğitim emiri’ Ahmet Süleyman İ.M.’nin Türkiye’ye girdikten sonra düzmece pasaport ve kimlikle İstanbul’a geldiği belirlendi. Tacikistan kökenli bulunduğu değerlendirilen teröristin Ataşehir’den gizlendiği tespit edildi. MİT ve İstanbul Güvencesi, gizlendiği hücre evini günlerce izleyerek bağlantıları hakkındaki çalışma yürüttü.

Oluşturulan çalışmaların sonrasında 28 Nisan 2021 günü Ataşehir’den gizlendiği apartman dairesinden çıkınca Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Özel Harekât Timleri destekli operasyon başlattı. Ahmet Süleyman İ.M., gözaltına alındı. Üzerinden düzmece kimlik ve pasaport çıktı. Terörist çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BİRÇOK KANLI SALDIRIDA YER ALDI

Ahmet Süleyman İ.M.’nin, Suriye ve Irak’ta 2014’ten bu yana birçok eylemin planlayıcısı bulunduğu ifade edildi. Bir devre DEAŞ’ın Suriye’den fiili ‘başkent’ ilan edip hakimiyet kurduğu Rakka başta olmak suretiyle, Deyrizor ve Humus’ta fazla zaman örgütte etkinlik gösteren teröristin, kırsal ve kent yapılanmalarındaki DEAŞ kadrolarına silahlı eğitim verilen kaydedildi. El-Bağdadi’nin Suriye’den gizlenmesinde ve ‘güvenilir bölgelere’ geçişinde den rol alan teröristin çatışma mekanlarındaki teşkilat üyeleriyle bağlantısının sürdüğü ifade edildi.

TERÖRİSTİN cep telefonunda oluşturulan araştırmada, elinde salladığı kılıçla çekilmiş fotoğraflar bulundu. Cep telefonu ve başka dijitallerindeki mesaj trafiği den araştırmaya alındı. DEAŞ’lı teröristin, İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 5 kilo plastik patlayıcıyla ele geçirilen PKK’lılarla aynı gün yakalandığı ifade edildi.

 

 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama