2020-08-15T22:36:04+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 15 Ağustos 2020 229 Görüntüleme

‘Avrupa’da en hızlı toparlanan ülke olduk’

Büyümenin lider göstergesi olan endüstri üretimi, nisan ayında zamanı dip seviyelerini gördükten sonrasında, üst üste 3 ayda da artışını sürdürdü. Endüstri üretim endeksi, Kovid-19 salgın sürecinde normalleşme sürecinin başladığı haziranda aylık bazda yüzde 17.6, senelik bazda yüzde 0,1 yükselerek 113.7 puana çıktı. Dizin nisanda 78 puana kadar düşmüştü. Piyasada beklentiler mevsim ve takvim etkisinden ayrıştırılmış endüstri üretiminde senelik beklenti yüzde 2.1 düşüş olacağı yönündeydi. Aylık bazda yakalanan yüzde 17.6’lık artışla Türkiye Avrupa’da en süratli toparlanan 1’inci, dünyada ise 5’inci ülke oldu.

TOPARLANMA GÜÇLÜ

Haziran ayı endüstri üretim endeksi bilgilerine dair Twitter hesabından paylaşımda tespit edilen Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Avrupa listelenmesinde ilk başta yer aldık. Lider ekonomik göstergelerdeki kuvvetli toparlanma, gelişme rakamlarıyla alakalı karamsar beklenti ortamında olanları inşallah bir kez daha hüsrana uğratacak” dedi.

AB TOPLAMI YÜZDE 9.1

Albayrak, paylaşımında, endüstri üretim endeksi verileriyle ülke karşılaştırmasının yapıldığı tabloya da yer verdi. Buna nazaran Türkiye’yi, yüzde 17,1’lik artışla Macaristan ve yüzde 14,5’lik artışla İspanya izledi. Tabloda AB toplamı yüzde 9.1’lik artış olarak yer aldı. Ayrıca dünyada ise 5’inci sırada tespit edilen Türkiye’nin önünde Malezya, Slovekya, Hindistan ve Meksika yer aldı.

CİRO ENDEKSİNDE DE ARTIŞ DEVAM EDİYOR      

Normalleşme adımlarının ekonomiye pozitif etkileri ciro endeksi bilgilerine de yansıdı. Endüstri, inşaat, tecim ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi haziranda bundan önceki aya nazaran yüzde 19.5 terfi etti. Dizin, nisanda aylık bazda yüzde 24.7 gerilemiş, mayısta ise yüzde 14 artış göstermişti. Senelik bazda değerlendirildiğinde ise nisan ve mayıs aylarında görülen gerilemenin sonrasında dizin, haziranda geride bıraktığımız senenin aynı ayına nazaran yüzde 10.4 artış kayıt etti. Ayrıca perakende satış hacmi yüzde 16.5 terfi etti.

VARANK: YATIRIM TALEBİ GÜÇLÜ SİNYAL VERİYOR

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) doğrultusundan online düzenlenen “Ufuk 2020 & Ufuk Avrupa Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, haziran ayı endüstri endeksine dair, “Ana para ve ara malı kalemlerindeki çift haneye varan artışlar, yatırım isteği yönünden de oldukça kuvvetli bir sinyal sağlıyor. Gösterdiğimiz bu aylık performansla, dünyada en süratli toparlanan ilk beş ülkeden biri olduk” dedi.

86 MİLYAR YATIRIM

Varank, bu rakamların sürpriz olmadığını söyleyerek, “Sıkıntılı geride bıraktığımız nisan ayının sonrasında, mayıs ve haziranda ekonomik canlanma sürat kazanmıştır. Haziranda düzenlediğimiz 859 belgeyle, teşvik tarihimizin rekorunu kırdık. Senenin ilk %50 sinde yatırım isteği, salgına karşın, geride bıraktığımız yılın yüzde 14 üstünde. Teşvik ettiğimiz yatırım tutarı 86 milyar liraya ulaştı” dedi.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama