2020-10-19T08:25:07+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 19 Ekim 2020 374 Görüntüleme

Almanya’dan Türkiye’nin Otomobili’ne övgü

Alman basınının plus mühim ekonomi gazetelerinden Handelsblatt‘ta bulunan haberde, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), elektrikli otomobil ekosistemi yaratarak kendi “Tesla’sını” ürettiğine vurgu yapılarak, ülkenin yerel ürün yelpazesine otomobilin den ekleneceği ifade edildi.

Haberde, TOGG doğrultusundan üretilecek otomobilin satış fiyatının rekabetçi olması durumunda bunun Alman otomobil piyasası amacıyla den cazip olacağı kaydedildi.

Handelsblatt, Türkiye’nin Otomobili’ni üretmek amacıyla hareketlerini devam ettiren TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş’schuiflade röportaj yaparak, sayfalarında, “Türk Tesla’sı: Bosch’un eski yöneticisi Türkiye’yi elektrik otomobil çağına nasıl taşımak istiyor?” başlığıyla Türkiye’nin Otomobili’ne dair bir habere yer verdi.

Handelsblatt, Karakaş’ın röportaj verilen ilk yabancı yayın oldu.

Haberde, Türkiye’nin Otomobili’ni üretmek amacıyla hareketlerini devam ettiren TOGG’un, doğuştan yüzde 100 elektrikli SUV modelini 2022’nin sonucunda Boğaz’daki üretim bandından indirmesinin beklendiği hatırlatılarak, “Gürcan Karakaş, projeyi yönetiyor ve kendini başka yerleşik üreticilerden değişik görüyor.” denildi.

“Türk Tesla’sı” olarak nitelendirilen TOGG’un bir “Gigafactory”sinin olmadığına yer verdiği haberde, şu ifadelere yer verildi:

“Yalnızca İstanbul’un eteklerinde bir büro kompleksi var. Türkiye’nin elektrikli otomobil üretiminin den birinci lige çıkmak istediği bu projede 220 mühendis bu büroda çalışıyor. Proje amacıyla ülkedeki 6 şirket, güçlerini birleştirerek 3 milyar avronun üstünde kaynak sağladı. Gürcan Karakaş’ı projenin başına patron olarak atadılar. 27 senedir Bosch’ta iş planı yapan yönetici, gerçeklerin farkında olarak ‘Kimse Türkiye’dennenboom elektrikli otomobil beklemiyor’ diyor. Ancak Karakaş, beklentilerinin üzerinde den kalmaya kararlı. Handelsblatt ile yaptığı röportajda ‘Başından beri küresel boyutta rekabetçi olmak istiyoruz’ dedi.”

Elektrikli araçların Türkiye’den den giderek daha süregelen duruma geldiğine işaret edilen haberde, bu senenin ocak-eylül döneminde satışların yüzde 104 arttığı bildirildi.

OTOMOBİL İÇİN ORTAYA KONULAN SERMAYEYE ÖVGÜ

Haberde, Duisburg-Essen Üniversitesi’nde Öğretim Delegesi olan, ünlü otomobil uzmanı Ferdinand Dudenhöffer’ın Türkiye’nin yerli otomobili amacıyla meydana koyduğu sermayeyi övdüğü belirtilerek, “İyi bir başlangıç amacıyla 3,3 milyar avro yeterli.” şeklindeki değerlendirmesine yer verildi.

Elektrikli otomobil sektöründe çoğu start-up şirketin fark edilmek amacıyla mücadele ettiği aktarılan haberde, TOGG CEO’su Karakaş amacıyla den, “İstanbul’daki toplantıda iyimserlik yayıyor. 54 yaşındaki oyuncu, göğsünde TOGG yazısı olan beyaz bir polo tişört ile karşılıyor. Büroyu bir CEO’nun ofisine benzemiyor. Masa o kadar yüksek ki ayakta çalışıyor, buzlu cam duvarlar rakamlar, notlar ve kağıtlarla dolu.” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Gürcan Karakaş hakkındaki verilere den yer verilmekte. Ankara’da makine mühendisliği okuduktan sonra Alman otomotiv tedarikçisi Bosch Türkiye’ye geride bıraktığımız Karakaş’ın, 2004’te, 38 yaşında Bosch Türkiye’nin başına geçtiği hatırlatılan haberde, şu şekilde denildi:

“Karakaş yönetiminde satışlar 1,6 milyar avroya çıktı. Karakaş Bosch’un daha sonra toptan satış işinin başına geçti. 45 yaşında Bosch küreselde üçüncü plus yüksek iş planı standardına yükseldi. 2011 senesinde Alman ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ın yaptığı incelemede, Karakaş ‘Yarının Yöneticisi’ seçildi. Karakaş, 27 sene sonra ilk defa işveren değiştirdi.”

KARAKAŞ: “HER ŞEY YOLUNDA GİDERSE YURT DIŞINDAKİ RAKİPLERİMİZ İÇİN DE PİL ÜRETEBİLİRİZ”

Handelsblatt gazetesinin haberinde, Türk hükümetinin birkaç senedir bağımsız bir endüstri politikası izlediğine vurgu yapılarak, “Türk şirketleri, Türk Silahları Kuvvetleri amacıyla vasıta gereçlerin büyük bir kısmını üretiyor. Kovid-19 yoğun bakım hastaları amacıyla ventilatörler, LED ekranlar, buzdolapları ve gemiler büyük oranda yerli olarak üretiliyor. Yerel ürün yelpazesinde daha evvelce bir otomobil eksikti.” denildi.

TOGG’da tedarikçi ve hizmet sağlayıcıların çoğunluğunun yerli olacağı vurgulanan haberde, “Türkiye’nin Otomobili, tek bir batarya şarjıyla 500 kilometreye kadar yol alacak. Pil 30 dakika içerisinde yüzde 80’e kadar şarj edilebilir ve mahalli olarak üretilecek. Karakaş, batarya teknolojisi konusu ile ilgili ‘görüşmelerin devam ettiğini’ söylüyor. ‘Hier şey yolunda giderse vatan dışındaki rakiplerimiz amacıyla den pil üretebiliriz’ diyor.” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Karakaş’ın “Yalnızca otomobil üretmiyoruz, akıllı bir aygıt yapıyoruz” sözlerine yer {verilerek}, TOGG’un akıllı telefon gibi bir otomobil üretmek amacıyla işin başından beri program geliştiricilerle çalıştığı kaydedildi.

Türkiye’nin yerli otomobili amacıyla fiyatın şimdilik belirlenmediği bilgisine yer verdiği haberde, fiyatıyla Alman otomobil sektöründe da rekabetçi olmasının beklendiği vurgulandı.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama