2020-06-29T12:19:50+03:00
Ana Sayfa Eğitim 29 Haziran 2020 660 Görüntüleme

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! ‘Yaz Okulu’ yarın başlıyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca, TRT EBA TV kanallarında 28 Ağustos’a kadar yayımlanacak ‘Yaz Okulu’ uygulamaları yarın başlamış olacak.

28 AĞUSTOS’A KADAR DEVA EDECEK

Bakanlık uzaktan eğitime, yazları TRT EBA TV kanallarında yayımlanacak ‘Yaz Okulu’ uygulamaları ile devam etmekte. Yaz Okulu, yarın Bakan Ziya Selçuk’un talebe, öğretmen ve velilere sesleneceği konuşmayla açılacak. 29 Haziran-28 Ağustos tarihleri içinde 9 hafta süresince EBA TV kanallarında yayımlanacak Yaz Okulu uygulamaları amacıyla ana temalar, ‘çocuk arkadaşı eğitim yayınları’, ‘genç işi içerikler’, ‘çift kanatlı eğitim’, ve ‘yeni kuşak öğrenme ve etkileşimli sunumlar’ olarak tespit edildi.

ÖĞRENCİNİN İLGİ VE İSTEĞİNE İDEAL YENİ NESİL DERSLER

Yaz okulunda ekrana istikbal ‘Yeni Kuşak Dersler’, ilköğretim, ortaokul ve lise öğrencilerinin ilgi ve isteklerine makul olarak tasarlandı. Değişik kurguları ve renkli içerikleriyle ilgi çeken dersler bunun dışında, öğrencilerin okuldan uzakta kalmış olduğu dönemde zayıf kaldıkları alanları telafi edebilecekleri ve geliştirebilecekleri şekilde hazırlandı. Öğrenciler, eğitim öğretim senesi süresince kaçırdıkları dersleri, yeni dönemde geçecekleri üst sınıfa ilişkin içerikleri yaz okulu ders programlarında bulabilecek. EBA TV Yaz Okulu’nda, yeni kuşak öğrenmenin gerektirdiği fazlaca yönlü becerileri geliştirmeye dönük öğrenme hareketi ‘Dizayn Yetenek Atölyeleri’ (TBA) amacıyla de hususi bir nesil hazırlandı. Okullarda sınıfların haricinde çocuk-genç arkadaşı öğrenme alanları ve içerikleri oluşturmayı hedefleyen ve 2023 Eğitim Vizyonunu’ndaki ‘çift kanatlı çocuk yetiştirme’ hedefine hizmet eden TBA kuşakları ile, bilim ve teknoloji, sanat, kültür, hayat becerileri ve spor alanlarında evlatların sosyal-duygusal yeteneklerini destekleyecek içerikler sunulacak.

İNGİLİZCE KONUŞMA BECERİSİ GÜÇLENDİRİLECEK

Yaz okulunda İngilizce eğitimi ise, derslik özelinde değil, Avrupa Dil Yeterlilikleri Çerçevesi’ne makul olarak ‘A1, A2 ve B1, B2’ düzeylerinde hazırlandı. İngilizce kuşağında bilhassa, esas hayat yeteneklerini geliştirmeye dönük fazlaca yönlü içeriklerde bilhassa İngilizce açıklama (speaking) becerisinin güçlendirilmesi amaçlandı. İzleyici öğrencilerin dinleme (listening), okuma (reading) ve manaya (comprehension) yeteneklerini daha fazla desteklemek amacıyla, nesil süresince bir ders yalnızca öykü anlatımına (storytelling) ayrılacak. Bunun dışında öğrencilerin yazma becerilerinin (writing) geliştirilmesi amacıyla de öğretmenler doğrultusundan öğrencilere birtakım görevler (tasks) tanımlanacak.

OKUMA YAZMA ÖĞRENİMİ İÇİN ÖZEL KUŞAK

EBA TV Yaz Okulu’nda bir başka yenilik ise okuma yazma öğrenimine hususi geliştirilen ‘Okuyorum-Yazıyorum’ kuşağı olacak. Bu hususi nesil, okuldan uzakta kalan öğrencilerin okuma-yazma eğitimlerini tamamlayamamalarından kaynaklanacak tahmin edilen kusurları telafi etmek hedefiyle hazırlandı. Işin ehli derslik öğretmenleri çocuklar amacıyla değişik bir okuma-yazma tecrübesi sunarken, dersler drama ile zenginleştirilecek. Yazları yayınlanacak ‘Bizlerden’ Aile Kuşağı’ ise ‘çocuk gelişimi, buluğ devresi, aile içi etkileşim, aile sağlığı’ şeklinde değişik birçok temada eksper konuklarla derinlikli analizler vererek ebeveynere babalara yardım olmaya devam edecek.

ÖĞRETMENLER ODASI EKRANA TAŞINDI

Yaz okulu, okulların en mühim mekanlarından ‘Öğretmenler Odası’nı, EBA TV kanalları vasıtasıyla ekrana taşıyacak. Epey zamandır okullarına ve öğretmenler odasına uzak kalan öğretmenlere hususi hazırlanan ‘Öğretmenler Odası’ programında, eğitim, kültür, sanat, edebiyat, bilim ve teknoloji şeklinde değişik disiplinlerde ve uzmanlıklarda temalara yer verilebilecek. Değişik mevzu ve konuklarıyla eğitimde numune programlar seyircilerle buluşturulacak.

‘ÖĞRETİCİ İÇERİKLER SUNUYOR’

Diğer yandan, Bakan Ziya Selçuk, ‘Yaz Okulu’na dair hazırlanan tanıtım videosunda, şu ifadelere yer verdi:

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama