2020-09-01T08:40:07+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 1 Eylül 2020 549 Görüntüleme

Koronayla 9.9 daraldık, ‘V’ tipi yükseliş başladı

Koronavirüs salgının etkilerinin en yoğun olarak hissedildiği ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 9.9 daraldı. Eksperler, yüzde 7.5 ila yüzde 15 şeklinde geniş bir aralıkta daralma bekliyordu. Türkiye en iyi performans gösteren 16. ülke oldu. Aynı dönemde dünyanın dev ekonomilerinden ABD 31.7, İngiltere 22.8 küçüldü. İkinci çeyrekte büyüyen tek ülke ise virüsün tesirini ilk çeyrekte yaşam sürdüren Çin oldu. Çin ilk çeyrekte 6.8 küçülürken Türkiye ilk çeyrekte yüzde 4.4 gelişme yakalamıştı. Pandemiye bu gelişme rakamıyla giren Türkiye’nin çarkları tamamıyla durdurmayarak başka ülkelere gore oran olarak daha iyi bir imtihan verdi.

Bundan ileri süreçte ise Türk ekonomisinin koronavirüs sürecinden ‘V’ tarzı bir gelişme ile çıkacağı öngörülüyor. Türk ekonomisinin atılan proaktif adımlarla pozitif ayrıştığını söyleyen ekonomistler, lider verilerin ise 3. çeyrek toparlanmasına dair ümit verdiğini kayıt etti. Ekonomist Haluk Bürümcekçi “İlk sinyaller üçüncü çeyrekte dikkat çekici toparlanmaya işaret etmekte” dedi. Ekonomist Hasret Derici Şengül de son verilerin ekonominin süratli toparlanma içerisinde olduğuna ve pandemi evveli devreye dönüldüğüne işaret ettiğini ifade etti.

ALBAYRAK: TÜRKİYE’NİN DİNAMİKLERİ KUVVETLİ

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Kötümser tabloların aksine GSYİH seviyesi dünya ülkelerine oranla iyi bir netice verdi. Ekonominin esasları dayanıklı, dinamikleri güçlü” dedi. Albayrak, Türkiye’nin senesi pozitif ayrışarak kapatacağını vurgulayarak “2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz” dedi.

EN ÇOK FİNANS SEKTÖRÜ BÜYÜDÜ

İkinci çeyrekte en yüksek daralma yüzde 25’le hizmet pazarında yaşanırken endüstri sektörü de yüzde 16.5 daraldı. Finansta 27.8, etkileşim pazarında ise yüzde 11 gelişme yaşandı.

İŞ DÜNYASI: 3. ÇEYREKTE TOPARLANIRIZ

İstanbul Tecim Odası Başkanı Şekib Avdagiç: 2020’nin ikinci çeyreği, dünya genelinde yaşamın resmen durduğu ‘Korona Çeyreği’ oldu. Yüzde 9,9’luk bu daralma, V tarzı dönüşün dip noktasını gözler önüne serdi.

Ankara Tecim Odası Başkanı Gürsel Baran: Geçici olarak yaşanmış olan küçülme moralimizi katiyen bozmayacak, gelişme hamlesinde elimizden geleni yapacağız.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir: İkinci çeyrek geride kaldı, üçüncü çeyrekte toparlarız.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama