2020-08-24T11:16:12+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 24 Ağustos 2020 343 Görüntüleme

‘Her oyunu bozarak yola devam edeceğiz’

Tuzla’da 2 acil araya girmek ve dalış eğitim botu, 2 yeni SAT botu ile 8 hızlı devriye botunun Deniz Kuvvetleri’ne katılımı sebebiyle merasim düzenlendi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Geçmişte aldıkları dersten yetinmeyenlerin şimdi gözü 2023’e diktikleri anlaşılıyor. Milletimiz o engin ferasetiyle inşallah 2023’te de hem dışarıdaki hatta içerideki faşist kafalara hak ettikleri yanıtı verecektir. Türkiye’nin demokratik hukuk devleti niteliğine yönelik her saldırıyı engel olarak, her oyunu bozarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

RAHATSIZ OLUYORLAR

Erdoğan “Senelerce ülkemizin hak ve hukukunun basitçe göz ardı edilebilmesinin arkasında kafi siyasal, ekonomik ve teknolojik güce haiz olamayışımız vardı. Bugün Doğu Akdeniz’den Ege’ye, Karadeniz’den Balkanlar, Kafkaslar ve Afrika’ya kendi politikalarımızı yaşama geçirebiliyorsak nedeni siyasal, ekonomik ve teknolojik alanda geldiğimiz seviyedir. Ülkemizin bu gücünden rahatsız olanlar Türkiye’yi eskisi benzer biçimde istikrarsızlık batağında mahkum edebilmek amacıyla ellerinden geleni yapıyorlar” dedi. “Müdafa bölümünde kuvvetli ve bağımsız olamayan milletlerin istikballerine güvenle bakabilmeleri olası değildir” diyen Erdoğan şöyle dedi: “Ulusal savunmada teknolojik bağımsızlık eleştiri hale gelmiştir. Türkiye müdafa sanayiinde kesin bir halde yoluna devam etmekte. Müdafa sanayii duraklamayı kaldırabilecek bir alan değildir. Hedefimiz, eleştiri hiçbir alanda dışarıdan gereksinim duymayacak bir müdafa sanayii üretim altyapısı inşa etmektir.”

Erdoğan, döneme giren yeni botların komutanlarına ‘Hizmete Giriş Belgeleri’ni verdi. 

2022’DEN SONRA HER YIL BİR DENİZALTI DEVREDE

Erdoğan “2022’de yeni tip denizaltılarımızın ilki olan Piri Başkan filomuza katılacak. 2023’te il katagorisi firkateynlerinin ilki olan MİLGEM projesinin 5. gemisini denizlerimize yolcu edeceğiz. 2024’te denizde ikmal ve muharebe yardım gemisi DİMDEG’i inşallah Deniz Kuvvetlerimize kazandıracağız. Denizaltı teknolojisinde edindiğimiz kabiliyetler ışığında, 2022 yılından sonrasında her sene bir adet olmak suretiyle toplam 6 denizaltımızı döneme alacağız” dedi. 

GELİN UÇAK GEMİMİZİ İNŞA EDELİM

Erdoğan, Türkiye’nin, dünyada kendi muhabere gemisini tasarlayıp üretebilen 10 ülkeden birisi bulunduğunu ifade etti. Erdoğan, “Deniz araçlarımızın tabanca ve radarları ulusal ürünlerle donatıldı. Kaybedecek tek bir anımızın olmadığı bilinciyle, çalışıyor, üretiyor, savaşım ediyoruz. Fazlaca daha büyük projeler üstünde çalışıyoruz. Donanmamıza ilk kez katılacak 5 büyük projeyi 5 sene ortamında yaşama geçirmeyi planlıyoruz” dedi. Erdoğan “Vapur inşaat sektörü burada. Buradan sesleniyorum, Anadolu’yu inşa ettik, gelin şu şekilde bir, iki ya da daha sık tayyare gemisi de inşa edelim. Yalnızca Anadolu yetmez” şeklinde konuştu. 

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama