2020-08-25T08:26:53+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 25 Ağustos 2020 446 Görüntüleme

Havacılık devleri başkent OSB’de kanatlanıyor

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Başkent Organize Endüstri Bölgesi’nde (Başkent OSB) hareketlerini devam ettiren ve Airbus benzer biçimde havacılık ve müdafa sanayisi alanındaki küresel markaların kompozit parçalarını yapan Epsilon Kompozit Teknolojileri ve Müdafa AŞ’yi ziyaret etti. Üretimi devam eden helikopter kapısına perçin çakan Varank “Kompozit, geleceğin teknolojisi. Fazlaca hafifçe ancak bunun yanı sıra oldukça dayanıklı malzemeleri kompozitten üretebiliyorsunuz” dedi.

KİLOSU 4.500 DOLAR

Varank, Türkiye’de havacılık, uzay ve müdafa sanayisindeki ilerlemelerle böyle kabiliyetlerin paralel olarak gelişmesine de ilgi çekerek, “Burada hem kendi gereksinimlerimizi karşılayabiliyoruz hatta büyük bir dışsatım gerçekleşiyor. Şirket, Airbus benzer biçimde dünya havacılık devi firmaların birtakım tehlikeli sonuç parçalarında dünyada tek yapımcı konumunda” ifadesini kullandı.

Varank, firmanın cirosunun büyük bir kısmını ihracattan elde ettiğini söyleyerek, “2019 rakamlarına bakılırsa 20 milyon dolarlık cironun yüzde 90’lık alanı ihracattan elde ediliyor. Bundan dolayı şirket, ihracata çalışıyor ve kilogram başına dışsatım sayısal değeri 4 bin 500 doları kabul eden yüksek nitelikte ve katma kıymetli mamüller elde edebiliyor” dedi. Firmanın TUSAŞ, Baykar ve Aselsan benzer biçimde yerli müdafa endüstri firmalarına da üretim yaptığını izah eden Varank, şunları kayıt etti: “Kompozit ham maddesinin üretimiyle alakalı de Türkiye’de büyük yatırımlar var. Lüzum bu ham maddeyi vatan içerisinde üretenler gerekse ham maddeyi işleyip nitelikli malzemeye dönüştüren firmalar Türkiye’nin istikbal devre iktisat planlamalarında ve üretim faaliyetlerinde mühim yer tutacak.”

Bakan Varank üretimi devam eden helikopter kapısına perçin çaktı.

DÜNYADA BAZI PARÇALARIN TEK TEDARİKÇİSİ

Havacılık, uzay ve müdafa sanayisinde kompozit parça imalat ve montaj bölümünde etkinlik gösteren Epsilon Kompozit, Airbus, Bell Helikopter-ABD, KAI-Kore, Baykar, TAI ve Aselsan’a helikopter, tayyare, deniz ve kara araçları kompozit parça ve montaj ürünü sağlıyor. Ar-Ge merkezi de olan şirket, dünya havacılık devi şirketlerin gereksinim duyduğu birtakım parçaların tek tedarikçisi konumunda.

GENİŞ BİR KULLANIM ALANI BULUNUYOR

Bakan Varank kompozit malzemelerin değişik kullanım alanları olduğuna da işaret ederek“Kompozit malzemesi, hafifçe ancak dayanıklı olması sebebiyle çoğu üründe kullanılabiliyor. Havacılık ve müdafa sanayinin beraberinde, oltadan kayak malzemelerine kadar çoğu spor malzemesi de kompozitten gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama