2020-08-29T15:11:29+03:00
Ana Sayfa Eğitim 29 Ağustos 2020 412 Görüntüleme

Yeni eğitim yılı nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan son dakika uzaktan eğitim açıklaması!

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitim emekleri ve yeni eğitim öğretim senesi hazırlıklarıyla alakalı basın toplantısında söyledi.

Bakan Selçuk’un son dakika açıklamalarından en önemli kısımlar şöyle;

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLACAK?

Bu mühim bir sual. Bizim bu soruya sunduğumuz yanıt gerçekten oldukca net. Henüz tüm dünyada bulunduğu şeklinde Türkiye’de de sıhhat koşulları sebebiyle uzaktan eğitimin ayrı bir yere mevcut olduğunu görüyoruz. Mart’tan beri birtakım aşamaları paylaşıyoruz sizlerle.

Sıhhat koşulları sebebiyle uzaktan eğitimin ayrı yeri var.

Yalnızca televizyonlarla yetinmedik.

Başlangıçta, biliyorsunuz ki tv kanalları açtık. Bu kanalların içeriğini okul kademelerine bakılırsa doldurduk Hep şunu söyledik, dünyada bunu yapabilen oldukça az sayıda ülke var. Bundan sonra durumunda de oldukca iddialı duruma geldik.

3 bin 358 ders çekimi yaptık. Bir dersin toplam yapılmış süreci aşağı yukarı 5 gün sürüyor. Üst üste koyduğunuzda kaç sene olacağını siz düşünün lütfen.

Hala da bu proses derinleşerek, uzmanlığı artırarak sürüyor. Peki yalnızca televizyonla yetindik mi? Hayır. Canlı platformlar kurduk, suni zeka esaslı bir eğitim içinde ne olduğu olması bakımından dünyada tekrar birkaç ülkede olan bir içerik. Öğrencinin civarını ölçen, haline bakılırsa seksiyon tavsiyesinde tespit edilen, öğrencinin hızına bakılırsa; bu süratle gidersen bölümlerini değiştirdim, azalttım, çoğalttım diyebilen bir zeka. Veya bir öğrencinin bilemediği bozukluğun hangi husus eksikliğinden kaynaklandığını kendiliğinden bilip, ekrana hazır olarak getiren bir sistem.

Ve bir milyon öğrencim var ise, bir milyon ayrı tecrübe etme imtihanı yapabilen bir sistem. Bu husus bizim için tehlikeli sonuç.

Öğretmenlerimiz amacıyla de oldukça önemli bir devre. Ben uzun senelerdir eğitim içindeyiz. Hiçbir devre bu yılki kadar hizmet içi eğitim gördüğünü görmedim. Öğretmenlerimiz defalarca kez bir eğitimin içerisindeler; bilhassa dijital becerilerin geliştirilmesi konusu ile ilgili.

CANLI SINIFLAR YAPTIK, DÜNYADA BUNU YAPAN ÜLKE SAYISI 3-4’Ü GEÇMİYOR

Diğer ne yaptık? Canlı sınıflar yaptık. Dünyada canlı derslik yapabilen ülke adedi 3-4’ü geçmiyor. Burada eksiklerimiz, hatalarımız vardı. Bunu nereden biliyoruz? Bir inceleme yaptık, uzaktan eğitimin süreciyle alakalı inceleme yaptık. Canlı derslik hakkındaki imkânlarımızı 10-12 kat arttırıyoruz.

Öğretmen ve öğrenciler katagoride bulunduğu şeklinde senkron eğitim olanağına buradan sahipler.

ANLIK OLARAK ÖLÇÜYORUZ

Uzaktan eğitimi biz anlık olarak olarak ölçüyoruz. Henüz hangi derslik düzeyinde, kaç canlı katagoride hangi hareket var, kaç öğretmenimiz etken, orta öğretimdeki öğretmenlerin etkinliği nedir, hangi şehirdedir, hangi kasabadadır, tüm bu tarz şeyleri anlık olarak izliyoruz.

Biz ilk defa, yaz tatilini de eğitim fırsatı olarak değerlendirdik. TV kanallarımız asla durmaksızın yaz uygulamaları, yaz okulları açtı. Yaz tatili boyunca de dizayn yetenek atölyeleri kurduk. Evlatların birçok hususta bu dijital becerilerle, dramayla alakalı olabilir. Her hususta imalathane olanağına kavuşuyor olması, şahsi olarak katılma fırsatının olması mühim.

YAZIN ÖNEMLİ BİR PROGRAM YAPTIK

Yabancı dille alakalı yazın mühim bir uygulama yaptık. Dedik ki bir sene süresince alınan derslerin tamamını bir yazda verebiliriz. A1 orantısında ve başka seviyeleri de öneme alarak internasyonal kalitede bir içerik derledik ve sunduk.

TÜRKİYE’DE EN FAZLA ZİYARET EDİLEN 10’UNCU SİTE

Türkiye’de en fazlaca ziyaret edilen tüm siteler ortamında 10’uncu site olması, dünyada en fazlaca ziyaret edilen site manasında EBA’nın ayrı bir yeri var. Fazlaca daha ileri taşıyacağız.

Bu tıklanma adedi ve sürdürülebilir şekilde bunun gerçekleşmesinin de ayrı bir önemi bulunduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.

“İNTERNET KOTALARI 2 KATINA ÇIKARTILIYOR”

Erişimde fırsat adaleti olsun diye web paketi olmayan çocuklarımıza yardım olmak; bugün tekrar operatörlerden pozitif haber geldi. İki katına çıkarılıyor evlatlarımızın eğitimle alakalı kotaları. Bu anlamda da daha yeni ilerlemeler olacak.

ÖĞRETMENLERDEN BİZE BİNLERCE TALEP GELİYOR

Öğretmenlerden bizlere binlerce talep geliyor. Şu şekilde bir avantajımız var, bundan sonra şahsa hususi eğitim verebiliyoruz. Doğrusu ‘ben şu hususta alabilmek isterim’ olabilir. Bununla alakalı dünyadaki büyük markaların gönüllü desteği oldu. Ve yüz binlerce öğretmenimizin eğitimini alması ve iki gün evvelce de sertifika töreni vardı. On binlerce öğretmenimizin dünyanın her yerinde geçerli sertifika almalarını sağlıyoruz. Beş {binden fazla} lise öğrencimiz internasyonal geçerliliği olan sertifika aldılar.

Yaptığımız inceleme neticesinde, bilhassa erişimde problem yaşam sürdüren evlatlarımızın, ilköğretim evlatlarının somut bir grup vasıta gerece de gereksinimi var. İlk kere Türkiye’de öykü esaslı bir müfredat çalışmasını yaptık. Bir çocuğun yaşamı işlenirken, orada matematik toplumsal bulgular fen işleniyor. Bunu çocuklar oldukca sevdiler. Bunun devamı istikbal inşallah. 22 bin 700 ilkokuldaki evlatlarımızın eline teslim edildi, somut olarak teslim edildi.

KAMUDA İLK KEZ…

Kamuda ilk defa robotların kullanıldığı bir sistem kurduk Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI NASIL OLACAK?

Öğrencilere uyum konusu ile ilgili paketler derledik.

İhtiyaçlarımızı saptadık, eğitim paketleri derledik.

Her sabah sabah spor olmasını istiyoruz.

DERS KİTABININ YANINDA İLK KEZ VERİLECEK…

Emek harcama kitapları ilk defa çocuklarımıza; bakın ders kitabının haricinde evlatlarımızın eline ‘talebe emek harcama kitabı’ somut olarak verilebilecek. Bu yeni bişi. Ders kitapları da geride bıraktığımız hafta itibariyle oldukca büyük oranda dağıtıldı. Zira kitapları iki ay evvel bitirmiştik esasen.

BİR SORUN YAŞAMIYORUZ

TSE ile aşağı yukarı üç aydır çalışıyoruz. Bir okulun hijyenikliği konusu ile ilgili iyi mi standart olmalı? Neler yapabiliriz, bunu eksperler oldukca fazla zaman emek vererek standartlar çıkarıldı. Enfeksiyon engelleme kılavuzunu da yayımladık. Bunu velinin, öğretmenin diline bakılırsa hususi olarak tekrardan rehber durumuna getirilmesi lazım. Hazırlığı tamamladık, tamamlayan okullara da temizlik belgesi veriyoruz.

Okulların eksiğiyle alakalı bir problem yaşamıyoruz.

UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİM PROBLEMİ YAŞAYAN ÇOCUKLAR…

İnternete ulaşamayan çocuğumuza 17 kitaplık set veriyoruz. 5 bin 200 EBA yardım noktası kuruyoruz, kurmaya başlıyoruz. Peki bu noktaları nereye kuruyoruz? Bu noktaları, erişimde güçlük çeken çocuklarımıza yakın bölgelere kuruyoruz. Onların ulaşımını da sağlıyoruz. Bu, 31 Ağustos ile başlamış olan bişi…

SORU CEVAP

ÖZEL OKULLAR İNDİRİM YAPACAK MI?

Doğal olarak hususi okullarla alakalı olarak onlarca defa toplantılar yapmış olup, her bir okulun tek tek şartları nedir, yeri nedir, tutarı nedir… Bunlarla alakalı çözümleme emekleri yapılmış oldu ve temsilcilerle uzun soluklu emek harcamalar gerçekleştirildi. Ve biz hususi okulların velilerin istekleri noktasında, tedbirler alması noktasında beklentilerimizi net olarak ifade ettik. Onların da geride bıraktığımız hafta deklarasyonu oldu. Ve biz bu öğrenci uyarak, hususi okullarda indirim yapması konusu ile ilgili; okula bakılırsa değişecek bir hal söz hususu. Ancak her okulun bunu yapması konusu ile ilgili okul temsilcilerinin bir mutabakatı var.

Vergi ve aynısı hususlar konusu ile ilgili yaşama geçebilecek birtakım kolaylaştırmalar, veli lehine… Neler olabilir, bunu da çalışıyoruz. Yedi gün ortamında belirli bir noktaya da gelmiş olacağız. Netleşen husus şu: Velilerimizin taleplerini hususi okullarımızın öneme alacağını umuyorum. Almaları konusu ile ilgili da kendileriyle birçok bağlantı içerisindeyiz.

YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞ SÜRECİYLE İLGİLİ BAZI HABERLER YANSIDI. ŞU SINIFLAR BAŞLAYACAK, SONRA DEVAM EDECEK ŞEKİLDE. DÜN DE HABERLER VARDI AMA YALANLANDI. NASIL BİR PLANLAMA SÜRECİ YÜRÜTÜYOR MUSUNUZ?

Ilgi ediyor musunuz, Bilim Kurulu üyelerine sorular soruluyor. Bizim de tavsiyelerini aldığımız bir kuruldan söz ediyoruz. Bu suali sorduğunuzda bunun oldukca net ve belirlenmiş bir cevabının aylar öncesinden olamayacağı, o günkü koşullara bağlı olarak sıksık bir değerlendirmeye muhatap olması gerektiği ifade ediliyor.

Diyelim ki biz üç yıl evvelce, iki yıl evvelce net olarak söylüyorduk. “Okullar şu tarihte açılacak” diyebiliyorduk ancak bunun MEB’in tek karar alıp da söylemesi, başka paydaşlarla ortaklık içerisinde alınabilecek karar olduğundan kaynaklı olası değil.

Ancak bizim yaklaşımımız nedir, biz evlatların karşı karşıya eğitim almasını doğal olarak ki oldukca istiyoruz. Ancak seyrediyorsunuz, salgının seyrine dair sayılar rakamlar yayımlanıyor.

Kurul dese ki, Sıhhat Bakanlığımız dese ki “Okulların bütününün açılmasında sakınca yoktur” dese biz bunu kuşkusuz açarız. Ancak “muhakkak şu şu olmaz” dese, bizim tam tersini yapıyoruz dememiz söz hususu değil.

Tüm halkımız şunu bilsin, biz hiçbir çocuğumuzu veya öğretmenimizi rizikoya atan bir karara imza atmayız.

Benim ricam yalnızca, resmi kaynaklarda MEB’in sitesinde ne yazıyorsa odur. Mühim olan şu, biz 21’inde belirli sınıflarda karşı karşıya eğitimi başlatacağız. Salgının seyri itibariyle, sıksık değerlendirme söz hususu bulunduğu amacıyla biz bunu takip ediyoruz. Buna ideal şeklinde de durumumuzu öneme alacağız.

AYRINTILAR GELİYOR…

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama