2020-05-28T08:46:19+03:00
Ana Sayfa Gündem 28 Mayıs 2020 99 Görüntüleme

Yeni Düzenlemeler Yolda!

Koca, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılışı sebebiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarla İstanbul’da bulunduğunu belirtti.

İzleyen birkaç gün de Prof. Murat Dilmener, Prof. Feriha Öz hocalar ile Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş’un adını verdikleri üç yeni kent hastanesinin açılış törenleri için gene İstanbul’da olacaklarını aktaran Koca, bu yüzden basın toplantısı gerçekleştiremediğini kaydetti.

Bu kapsamda açıklamayı yazılı yaptığını vurgulayan Koca, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Dün gece itibarıyla sokağa çıkma kısıdı kalktı. Bu uygulama, şu an için 15-20 yaş grubu gençlerimizi, 65 yaş ve üstü büyüklerimizi, 14 yaş ve altı çocuklarımızı içermiyor. Kısa bir vakit içinde bu yaş gruplarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacak. Gündemde olan birçok seçenek var. Pandeminin tam olarak bilincinde olamayacak yaşlarındaki evlatlarımızın, gençlerimizin ve yaşlılarımızın içinde bulunmuş olduğu durumu biliyoruz. Ruh hallerini anlıyoruz.

Her yaş grubundan insanların gelişmelere karşı geri bildirimlerini, değerlendirme ve taleplerini duyarlılıkla takip ediyoruz. Bu salgın hastalıkta, süreçlerin ilerleyişi, insanların talep ve taleplerinden tümüyle ayrı düşünülemez. Sıhhat toplumu olarak bu yaş gruplarından ricamız, birazcık daha sabırlı olmaları, bizlere birazcık daha vakit tanımalarıdır. Onların beklentilerini minimum onlar kadar taşıyoruz.”

Bakan Koca, dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede 5 ayı geride bıraktığını hatırlatarak, pek oldukça ülkede durumun ciddiyetini koruduğuna işaret etti.

Türkiye’nin başarısının, toplumun her katmanının mücadeleye iştirakından, tedbirde sağlanan beraberlikten kaynaklandığına değinen Koca, bunun aynı şekilde devam edeceğini, yeni fedakarlıklar gerektirecek şartların oluşmayacağını umut ettiklerini kaydetti.

“Yüksek küçük bir ihtimal olmasa da eğer risk şartları yine oluşacak olursa, yapılacak şey mevzusunda deneyimliyiz. Fakat buna izin vermemek elimizdedir.” ifadesini kullanan Bakan Koca, riski tek dalgada önlemenin mümkün bulunduğunu, ikinci dalga olasılığına karşı gücün uygulanacak tedbirlerde bulunduğunu altını çizdi.

“GÜVENDE OLMANIN İKİ KOŞULU VAR”

Koca, sokağa çıkma serbestliğinin geldiği ilk günde, Türkiye’nin pek oldukça ilinden aldıkları haberlere bakılırsa, gündelik yaşamın tedbirlere tam bir uyumla başlamadığını aktararak, şu tespitlerde bulunmuş oldu:

“Oysa salgında evimizde geçirdiğimiz günlerin tecrübesi, tedbirlere uyumun daha yüksek olmasını gerektirirdi. Koronavirüsle mücadelenin ikinci dönemindeyiz. Riskin devam etmiş olduğu, ortadan kalkmadığı dönemdeyiz. Bu devrin yaşam seçimi, ısrarla vurguladığımız benzer biçimde, kontrollü toplumsal hayattır. Kontrollü toplumsal yaşam, gündelik özgürlüklerimizden fazlaca bir ödün istemiyor. Bizi riskten koruyacak davranışları zorlanarak değil, benimseyerek yapmalıyız. Evden dışarı çıkıldığında, virüse karşı güvende olmanın iki koşulu var. Pandemi ile mücadelede nefes aldığımız, serbestçe sokağa çıkmaya başladığımız günler iki önlem önemlidir. Biri, maskeyi kıyafetin adeta parçası kabul etmektir. Maske, ağızı, burunu açıkta bırakmayacak şekilde kullanılmalıdır. Virüsün solunum kanalıyla geçmiş olduğu kati bilgidir. Fakat bir tek bizim maske takmamız yetmez. Başkalarını da bizim benzer biçimde maske kullanmaya teşvik etmeli, gerektiğinde uyarabilmeliyiz. Riski, alınacak tedbirlerin karşılıklı olmasıyla yenebiliriz. Kontrollü toplumsal yaşamın ilk gereği, maskedir.”

Toplumsal mesafe kuralının ise kontrollü toplumsal yaşamın bir öteki gereği olduğuna işaret eden Bakan Koca, “İki şahıs, eğer aralarına 1,5 metre mesafe bırakmazsa, mesafe azaldığı oranda virüsün bulaşma riski artmaktadır. Maske bir tedbirdir fakat tek başına zayıf bir tedbirdir. İki önlem, birbirini tamamlamalıdır.” ifadelerini kullandı.

 “YENİ HAYAT DÜZENİ BELLİ”

Bakan Koca, el hijyeninin de riske karşı mühim bir koruyucu bulunduğunu, virüsün dış ortamda bir süre canlı kalabildiğinin, ağıza ve buruna dokunma durumunda ise el vesilesiyle solunum yolunda enfeksiyona yol açtığının bilindiğini hatırlattı.

Yeni yaşam düzeninin belli bulunduğunu, kuaförden metroya, pazar yerinden restorana, alışverişten seyahate gündelik yaşamın tüm unsurlarının kendilerini kurallara bakılırsa organize etmesi gerektiğine vurgu meydana getiren Koca, şunları kaydetti:

“Bireyler tedbirlere uymalı, kontrollü toplumsal yaşamın şartlarına bakılırsa organize olamayan işletme ve kurumlardan bunu talep etmelidir. Bu noktadan sonrasında salgın enerjisini rehavetten alacaktır. Yapmamız ihtiyaç duyulan, giderek normale yaklaşacak süreci, el birliğiyle sürdürmektir. Normalleşme sürecini kurallara hep beraber uydukça hızlandıracağız. Bundan birkaç ay öncesinin ‘düzgüsel’ düşüncesine, gece saat 24.00’te sokağa çıkma kısıdının kaldırılmasıyla tutulmak, isabetli bir fikir değildir. Salgın riski artık hafiflemiş olsa da dün saat tam 23.59’da geçerli olan durum, saat 24.00’da değişmemiştir. Bugün de değişmemiştir. Bunu kabul etmeliyiz.”

Bakan Koca, koronavirüsle savaşımın ikinci periyodunun, ortak çabayla, günlük tabloya oldukça iyi neticelerle yansıyacağına inandıklarını belirtti.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.