2020-09-07T09:36:38+03:00
Ana Sayfa Gündem 7 Eylül 2020 38 Görüntüleme

Yargıtay’dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar: Mesaiye geç gelen işçiye kıdem tazminatı ödenmeyecek

Yüksek Mahkeme; mesaiyi savsaklayan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi tarafında karara imza atan İş Mahkemesi ile İstinaf Mahkemesi’nin hükmünü bozdu.

İddiaya nazaran, çalmış olduğu şirkette sabah 08.00 mesaisine otuz dakika geç kalan akşam da mesaisinden 15 dakika erken çıkan işçi tazminatsız şekilde kovuldu. Soluğu İş Mahkemesi’nde alan işçi, depo işçisi olarak çalıştığını, davalı işveren doğrultusundan iş sözleşmesinin açık ve net bir ifade olmadan sona erdirildiğini dile getirdi.

İHA’nın aktardığı habere nazaran, Mahkeme, iş sözleşmesinin işveren doğrultusundan haksız amaçla feshedildiğini ileri sürerek, feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine ve meşru sonuçlarına karar verilmesini talep etti. Davalı işveren ise davacının iş sözleşmesinin haklı amaçla sona erdirildiğini, davacının mazeretsiz olarak işe asla gelmediğini, ya da geç yaklaştığını ya da vazife konumunu terk ettiğini, fesih işleminin usulüne ideal şekilde gerçekleştirildiğini, davacının iş sözleşmesinin haklı ve geçerli amaçla feshedildiğini savunarak davanın reddini istedi.

Mahkeme; davalı işverenin yapmış bulunduğu fesih işleminde feshin son deva olma ilkesine uyulmadığı nedeni öne sürülerek davanın kabulüne karar verdi. Kabul sonucuna karşı davalı avukatı istinaf başvurusunda bulunmuş oldu. Bölge Adalet sarayı Mahkemesi Hukuk Dairesi davalı avukatının istinaf müracaatını esastan reddetti. Gerekçeli kararda; davacının 08.00’de başlamış olan vardiyaya 08.35 ve 09.00’da işbaşı yapması eylemlerinin iş akdi feshini gerektirir ağırlıkta olmadığı, davalı işverence bu eylemler sebebiyle işleyişin ne şekilde negatif etkilendiği hususunun ispatlanamadığı, fesih işleminin ölçülü olmadığı ifade edildi. Sonucu davacı işçi temyiz edince döneme Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay sonucunda, işçinin işe geç gelip erken çıktığına dair tutanak tutulduğuna ilgi çekti. Davacının müdafa vermediği ve davacıya bu nedenden dolayı 2 günlük ücretten kesme cezası ve uyarı verildiği, davacının belirtilenlerin doğru olmadığına dair müdafa verilen hatırlatıldı. Kararda; “Davacıya uyarı verildiği, iki gün işe geç geldiği belirtilerek (08.00-16.00 vardiyasına 08.35 ve 09.00’da geldiği) tutanak tutulduğu, davacının müdafa vermediği, 17.10.2016 tarihindeki ihtarname ile davacının iş akdinin feshedildiği anlaşılmıştır. Davalı iş yerinin özelliği ve oluşturulan işin gereği kesintisiz çalışılması ihtiyaç duyulan işyerinde mazeretsiz devamsızlıklar yaparak olumsuzluklara meydan veren davacının iş akdinin feshinin geçerli nedene dayandığı anlaşılmakla davanın reddi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. İş Mahkemesi ve Bölge Adalet sarayı Mahkemesi’nin kabul yönündeki sonucu bozularak ortadan kaldırılmıştır. Feshin geçerli nedene dayandığı anlaşıldığından davanın reddine karar verilmiştir” denildi.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.