2020-06-08T00:35:33+03:00
Ana Sayfa Gündem 8 Haziran 2020 92 Görüntüleme

Yalova Valiliğinden Yürüyen Köşk İddalarına Yalanlama Geldi!

Yalova Valiliği Yürüyen Köşk arazisinin Ulus Bahçesine dönüştürüleceği iddiasını yalanladı. Yalova Valiliği, Ulus Bahçesi olarak düzenlenecek taşınmazın Yürüyen Köşk arazisinde kalmış olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Yalova Valiliğinden oluşturulan bildirimde, toplumsal medya ve birtakım basın gösterim organlarında “Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası Ulus Bahçesi oluyor.” temalı haberlere yer verildiği hatırlatıldı.

Ulus Bahçesi amacıyla Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde 113 bin 396 metrekarelik arazinin tahsis edilmiş olduğu duyurulan bildirimde, Yürüyen Köşk’ün de varolduğu taşınmazın ise Süleymanbey Mahallesi’nde 524 bin 748 metrekarelik alan bulunduğu aktarıldı.

Mustafa Kemal Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Inceleme Enstitüsü Müdürlüğünce Ar-Ge çalışmalarında sarfedilen ve Yürüyen Köşk’ün de bulunduğu parsellerin tahsislerinde herhangi bir farklılık olmadığı vurgulanan bildirimde, “Ulus Bahçesi olarak halkın hizmetine sunulacak olan taşınmazın Yürüyen Köşk’e posta mesafesi aşağı yukarı 1300 metredir. Taşınmazın üstünde zeytin ağaçları tespit edilen kısmının muhafaza edilmesi koşuluyla Ulus Bahçesi olarak düzenlenmesi Etraf ve Şehircilik Bakanlığımızca makul görülmüştür.” ifadesi kullanıldı.

Yürüyen Köşk

Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, ilk defa 1927’de geldiği Yalova’da önceleri satın almış olduğu Baltacı Çiftliği’ndeki çadırda kaldı. Şehri oldukça seven Mustafa Kemal Atatürk, 1929’un ağustos ayında Ertuğrul Yatı ile Bursa’ya giderken ilgisini Yalova İskelesi yakınında tespit edilen Ulus Çiftliği’ndeki büyük bir çınar ağacı çekti.

Çınarın görüntüsünden büyülenen Mustafa Kemal Atatürk’ün arzusuyla yat durduruldu ve karaya çıkıldı. Ağacın gölgesinde bir müddet dinlenen Mustafa Kemal Atatürk, buraya köşk yapılması emrini verdi. Bunun üstüne 21 Ağustos 1929’da inşasına başlanan köşk, 22 günde tamamlandı.

Köşkün çalışanları, 1930 yazında kente tekrardan gelen Mustafa Kemal Atatürk’e posta “yandaki çınarın branşının binanın çatısına vurduğunu, çatı ve duvara zarar verdiğini” ifade ederek, ağacın köşke doğru uzanan dalını kesmek amacıyla izin istedi. Mustafa Kemal Atatürk ise çınarın kesilmesi yerine binanın tramvay rayları üstünde birazcık ileriye alınmasını istedi. Bunun üstüne köşk, temelinden aşağı yukarı 5 metre kaydırıldı.

Bu hadise sebebiyle “Yürüyen Köşk” diye anılmaya başlanan yapı, 2006’da Yalova Belediyesince restore edilip ziyarete açıldı.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.