2021-07-13T16:54:39+03:00
Ana Sayfa Gündem 13 Temmuz 2021 130 Görüntüleme

Uyarı üstüne uyarı! Mor renkli yerler dikkat…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bütün yurtta artacak sıcaklıklar amacıyla uyarılarda bulundu. Son rapora göre önümüzdeki bir haftalık süreçte ülkemiz çapında sıcaklıkların artmaya devam ederek, hafta sonuna kadar batı ve güney kesimlerde mevsim normallerinin 4 ilâ 6 derece üstünde, hafta sonu ise bütün yurtta 6 ilâ 10 derece üstünde seyredeceği öngörülüyor.

DOĞU KARADENİZ İÇİN SAĞANAK UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden oluşturulan ikaza göre, Doğu Karadeniz’den akşam saatlerinden itibaren görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanağın, Trabzon’un batısıyla Artvin’te kenar kesimlerinde güçlü, Trabzon’un doğusuyla Rize çevrelerinde çok güçlü ve yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış hemen güçlü yel, mahalli dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

İŞTE METEOROLOJİ’NİN SICAKLIK HARİTASI

Meteoroloji, önümüzdeki 5 gün amacıyla plus yüksek sıcaklık değerleri haritasını yayınladı. Haritalara göre bugünden itibaren bütün yurtta hava sıcaklıkları artıyor. Hafta sonu ise sıcaklıkların 36-40 derece seviyesinde olması bekleniyor.

İşte gün gün sıcaklık haritaları…

CUMA GÜNÜ HAVA SICAKLIK HARİTASI

CUMARTESİ GÜNÜ HAVA SICAKLIK HARİTASI

GÜNEYDOĞU KAVRULUYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıcak hava yaşamı olumsuz etkiliyor. AA muhabirinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre hava sıcaklıkları, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde kendisini daha çok anımsatıyor.

Yükselişe geride bıraktığımız hava sıcaklıkları, Gaziantep’te den günlük hayatı etkiliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin lokomotif ili olarak gösterilen Gaziantep’te hava ısısı 40 derece ölçüldü.

Şehirde sıcak havadan kaçmak isteyenlerin fazlası parklara akın etti. Sıcaktan bunalan birtakım hayvanlar da parktaki gölgelik alanlarda serinlemeye çalıştı.

ŞANLIURFA 42 DERECE

Türkiye’nin plus sıcak kentlerin başında gelen Şanlıurfa’da da sıcaklıklar mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyrediyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hava ısısı farkedilir oranda artarken Şanlıurfa’da termometreler öğle saatlerinde 42 dereceyi gözler önüne serdi.

Şanlıurfalılar bilhassa güneşin dik geldiği öğle saatlerinde yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile dışarıya çıkmamaya çalışıyor.

Dışarıya çıkanlar ise parklarda ve tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki gölgelik alanlarda sıcaktan korunmaya çalıştı.

KİLİS

Kilis’te den insanlar 39 dereceyi aşan sıcak hava nedeniyle gölgelik alanlar, parklar ve havuzlara akın etti.

Şehirde etkili olan sıcak havanın istikbal zamanlarda den mevsim normallerinin üstünde seyredeceği öngörülüyor.

Sıcak havalardan bunaldığını bildiren Baran Çakmak, serinlemek amacıyla den havuza girmeyi tercih ettiğini ifade etti.

ADIYAMAN

Hava sıcaklıklarının 39 derece ölçüldüğü Adıyaman’da ise insanlar dinlenmek amacıyla gölgelik alan ve su kenarlarını tercih ediyor.

Kimileri ise serinlemek amacıyla yüzme havuzları ve dereleri seçiyor.

Eksperler bilhassa ileri yaştaki kişilerin güneş ışıklarına direkt maruz kalmamaları ikazında bulunmantadır.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama