2020-10-02T23:22:18+03:00
Ana Sayfa Gündem 2 Ekim 2020 14 Görüntüleme

Türkiye’nin konuştuğu davada karar çıktı, ortalık karıştı

Bugün sabah 09.00’da başlaması gereken duruşma SEGBİS sistemindeki yoğunluk sebebiyle 13.45’te başladı. Elazığ E Tarzı Cezaevi’nde tutuklu tespit edilen Yusuf Aydemir’ter SEGBİS’le katıldığı duruşmada tutuksuz sanıklar Mehmet Ali Aydemir, Ayşe Artam, Yıldırım Artam, Musa Aydemir (29), Besim Dursun (48) eşi Hatun Dursun (56) mahkeme salonunda hazır bulundu. Pandemi kurallarının uygulandığı mahkeme salonunda herkes maskeli ve bir sandalye boş olacak şekilde oturdu. Adliye dışında ise dava sebebiyle Ağrı polisi, geniş emniyet önlemi aldı.

TÜM SANIKLAR BERAATLERİNİ İSTEDİ

​Davaya müdahil olan Aydemir ailesinin avukatı ile Ağrı Barosu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları sanıkların cezalandırılmasını istedi. Aydemir ailesinin avukatı Erdoğan Tunca, yargılamanın uzamaması amacıyla tanıkların dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti.

Tunca, “Tüm beyanlarımız somut olaylara göredir. Bir şahsa yapılmış bir suçun tüm insanlığa yapılmış bir suç olduğunu varsayarak karar verilmesini istiyoruz” dedi. SEGBİS’le ifadesi alınan Yusuf Aydemir, suçlamaları kabul etmedi. Aydemir, “Benim suçum günahım yok, ailem koronavirüse yakalandı. Perişan haldeyiz. Adaletinize sığınır ve beraatimi isterim. Yemin ederim ki suçsuzum” dedi.

Tutuksuz sanıklardan Mehmet Ali Aydemir den ile ilgili suçlamaları kabul etmedi. Araba kullanmayı bilmediğini bildiren Aydemir, suçsuz olduğunu söyledi. 8 aydır telefonlarının dinlendiğini, bu vakit zarfında Hamur ilçesine gidip gelmediğini ifade etti. Aydemir, Leyla’nın ortadan kalktığı ilk günden itibaren babanın beraberinde olduğunu anlatarak beraatini istedi. Sanıklardan Besim Dursun ise savcının mütalaasını kabul etmediğini ifade etti. Dursun, “Adaletinize sığınır ve beraatimi isterim” dedi. Tutuksuz yargılanan sanıklarda Yıldırım Yükselen da “Bu bize atılan bir iftiradır. Leyla Aydemir’ter babası Nihat’ı tanımam. Beraatimi isterim” diye kendisini savundu.

Sanıklardan Ayşe Yükselen da mahkemedeki savunmasında şöyle dedi:
“Benim den bir çocuğum var. Leyla’yı televizyonlarda gördüm. Bir dedikodu neticesi buradayım. Bu tür bişiyi nasıl yaparım. Benim den bir çocuğum var. Ben den bir anneyim, beraatimi isterim.” Savcının mütalaasında beraatini istediği Hatun Dursun, Türkçe bilmediği amacıyla tercüman vasıtasıyla Kürtçe verilen ifadesinde beraatini talep etti. Hatun Dursun, hasta bulunduğu amacıyla mahkeme başkanı doğrultusundan duruşma salonu dışına çıkarıldı.

TANIKLARI DİNLEMEKTEN VAZGEÇTİLER

Duruşmada mahkeme kurulu 3 tanığın dinlenmesinden vazgeçerken ilk duruşmada baba Nihat Aydemir şikayetçi olmadığı amacıyla katılma isteği reddedilirken, babalara Şükran Aydemir’ter katılma isteği mahkeme doğrultusundan kabul edildi. Duruşmada son sözü sorulan sanık Yusuf Aydemir’greneboom suçsuz olduğunu tekrarladı. Aydemir, “Bana bu iftirayı atanlardan hesabını soracağım. Suçsuzum beraatimi istiyorum” dedi. 

KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme kurulu tutuklu sanık Yusuf Aydemir’e cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi. Hile ve cebir kullanarak çocuğu hürriyetinden yoksun bırakma suçundan 4 sene hapis cezası verdiği Yusuf Aydemir’e iyi ontvangstruimte indirimi uygulanmadı. Mahkeme kurulu tutuksuz sanıkların ise kanıt yetersizliğinden beraatine karar verdi.

Karar ardından Yusuf Aydemir’ter yakınları reaksiyon gözler önüne serdi. Aydemir’ter yakınları mahkeme salonunda gözyaşlarını tutamadı. 

EŞİNİN ALDIĞI CEZAYI DUYUNCA FENALAŞTI

Karar duruşmasında Yusuf Aydemir’ter ağırlaştırılmış hayat boyu hapis cezası aldığını duyan eşi Fatma Aydemir fenalaştı. Yakınlarının desteği sayesinde adliye dışına çıkarılan Aydemir, ambulansta tedaviyi kabul etmedi. Sanık Aydemir’ter yakınları ise adliye önünde gazetecilere, polislere ve UCİM üyelerine reaksiyon gözler önüne serdi. Polis ekipleri, Aydemir’ter yakınlarını adliye önünden güçlükle uzaklaştırdı.

‘LEYLA İÇİN ADALET TAM YERİNİ BULMADI’

UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan, “Bugün Leyla Aydemir amacıyla buradaydık. Yalnızca ‘babalara’ diyen bir çocuğu canice katlettiler. Yusuf Aydemir bugün ağırlaştırılmış müebbet aldı ancak Besim Dursun, Hatun Dursun, Mehmet Ali Aydemir, Musa Aydemir, Yıldırım Yükselen ve Ayşe Yükselen da iş birliği içindeydiler. Biz bugün adaletin tecellisini göremedik. Çocuğu katleden bu vicdansızlar bugün beraat etti. Ancak istinaf sürecinde şikayetimizi yerine getireceğiz. Katile yardımcı olanların da cezalandırılmasını istiyoruz. ‘Çocuklar vatandır’ diye çıktığımız bu yolda Leyla’yı katledenlerden hesap sormak amacıyla bir üst mahkemede gereğini yapacağız. Henüz Leyla amacıyla adalet tam anlamıyla konumunu bulmadı. Konumunu bulması amacıyla mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

UCİM Başkan Muavini Yücel Ceylan ise “İstinaf mahkemesi var, orada mücadelemizi sürdüreceğiz. ‘Kol kırılır yen içerisinde kalır’ dediler. Biz ‘Kalmasın’ dedik. Bugün verdiği ceza bizi hiç tatmin etmedi, kamuoyu vicdanını da tatmin etmedi. Bu cinayeti bir bireyin işlemesi olası değil. Tüm gerçekler meydana çıkacak. UCİM olarak sonuna kadar istinafta sonuçlandırıncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

‘GEREKİRSE AİHM’E GİDECEĞİZ’

Leyla Aydemir’ter ailesinin avukatı Erdoğan Tunca da mahkemenin ciddiyetsiz karar verdiğini savunarak, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar götürebileceklerini belirtip şöyle dedi:
“Türk yargı tarihinin plus mühim dosyası olan Leyla Aydemir dosyasında ne yazık ki hüsrana uğramış bulunmaktayız. Defalarca eksik tahkîkat yürütüldüğünü, tahkîkat ve kovuşturmanın genişletilmesi gerekliliğini, sanıklar ile ilgili HTS ve telefon kayıtlarına bakılmasını söyledik. Mahkeme kurulu ciddiyetsiz bir şekilde sanıklardan yalnızca bir şahsa ceza verdi, başkaları beraat etti. Şunu sormak istiyorum; madem şunlar beraat etti, suçsuz, o vakit kim bu Leyla’nın katili? Kimler yaptı, niçin bu meydana çıkmadı? Süreci kınıyor, yargılamanın gelecek adımında istinafta, Yargıtay’da lüzumlu işlemleri yapacağız. Gerek görülürse AİHM’e kadar gideceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederim.”


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.