2020-05-26T19:16:34+03:00
Ana Sayfa Yaşam 26 Mayıs 2020 112 Görüntüleme

Türkiyede Koronavirüs ile ilgili ilk film çekildi!

Türkiyede Koronavirüs ile ilgili ilk film çekildi!

Tüm dünyayı sarmış olan bir virüs salgını sonrasında dünyadaki insanların % 99’u hastalığa yakalanmıştır. Hastalığa yakalanan insanoğlu birer duygusuz, kontrolsüz ve saldırgan yaratık haline dönüşür. Hastalığa yakalanmamış %1 insan ise hayatta kalabilmek için savaşım etmeye adım atar. Türkiye’de hastalığa yakalanmamış, ‘Dünya yıkılsa bir araya gelmezler’ diyebileceğimiz siyasal, dini, kültürel, mezhepsel ve etnik açıdan birbirlerine oldukca zıt olan bir grup insan ‘Dünya yıkıldıktan sonrasında’ bir araya gelir. Aralarındaki tüm zıtlıklara rağmen hayatta kalabilmek için birlik olmaları ve kardeşçe yaşamaları gerektirme ettiğini fark ederler.

Sami Dündar yapımcısı olarak İzzet Başlak ise senarist ve yönetmeni olarak uzun süreden beri bir virüs salgınında Türkiye’de yaşananları fantastik – drama türünde film haline getirmek için çalışıyordu.
‘Nihayet Uyanış’ın çekimlerinin başlanmasına azca bir süre kala koronavirüs pandemisi patlak verdi.
Bunun üzerine çekimleri bir süre erteleyen Sami Dündar – İzzet Başlak, sokağa çıkma yasağını fırsat bilip 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘ndeki görüntüler için sete çıktı.

Sami Dündar, pandemi kurallarına uymayanların işten çıkarılacağını söylemiş oldu. 

‘Nihayet Uyanış’, Türk sinemasında salgın döneminde çekilen salgın temalı ilk film oldu.
Peki;
* Salgın döneminde film çekmenin zorlukları nedir?
* Bulaşa karşı sette hangi önlemler alındı?
* Önlem çalışmalarının maliyeti ne kadar?

Hem de TESİYAPDER (Tv ve Beyazperde Filmi Yapımcıları Derneği) Başkanı olan Sami Dündar Habertürk‘e hususi olarak deklare etti.

‘Nihayet Uyanış’ için izin alma sürecinden söz eder misin?

İzin alma süreci, düzenlenen kanunlar gereği ilkin valiliklere bağlı İl Kültür ve Gezim Müdürlüğü’ne meydana getirilen başvuruyla başlıyor. Buradan elde edilmiş genel izinle çekim yapılacak olan bölgenin özelliğine bağlı olarak yöresel ve resmi makamlara başvurular yapılıyor. Kimi vakit de ilgili kurumun yönetmeliğinde belirlenen ücretleri de ödeyerek izin süreci tamamlanıyor. ‘Nihayet Uyanış’ın bir sahnesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde çekileceği için birçok makama başvurular yapılmış oldu. İstanbul Valiliği tarafınca verilen genel iznin peşinden Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Kurumu‘ndan izinler alındı. Köprünün hususi durumu sebebiyle Kara Yolları Köprü Baş Mühendisliği mensubu ve Bölge Trafik Şube Denetleme mensubu tüm çekim süresince denetim yapmış oldu. Sivil Havacılık Kurumu ise çekim için havalanan drone’larımızın güvenli uçuşları için rotalarımızı GPS teknolojileri vasıtasıyla takip etti. Tüm izin süreci devlet kurumları arasındaki yazışma yardımıyla oldukca süratli gerçekleşti. Direkt ilgili ve dolaylı etkilenen diğeri devlet kurumlarına da bilgilendirme yapıldığından, sokağa çıkma yasağına rağmen ekiplerimiz gecikmeden setlere ulaşabildi.

Bulaşa karşı ne şeklinde önlemler aldın?

Beyazperde sektörü çalışanları yüksek bilince haiz, disiplinli insanlardır. Ne kendi sağlıklarını ne emek harcama arkadaşlarının sağlıklarını ne de ihtimaller içinde bulaş yüzünden ailelerinin sağlıklarını hiçe sayacak düşüncesizlikler yapmaları beklenmez. Bir tek kolektif üretim esnasında yüksek derecede işe odaklı olduklarından dolayı salgına yönelik ek tedbirlerde aksama, dikkatsizlik riski ihtimali olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için sağlık, güvenlik ve hijyene odaklanacak, işinde uzman ustalaşmış ekiplerin, denetleyici ve yönlendirici rol oynaması gerekir. Bundan dolayı setlerimizde uzman sağlıkçılar, dezenfekte ekipleri, iş güvenliği ekiplerinin kafi sayıda bulundurulması riski ortadan kaldıracaktır. Her setin senaryo gereği kendine özgü gereksinimleri olacaktır. Bundan dolayı önlemler o sete hususi olarak evvelinde tasarlanmalı, eylem planları somut duruma gore yapılmalıdır.

Daha ilkin çekimleri ertelemiştin. Sete çıkmaya iyi mi karar verdin?

Pandemi sebebiyle filmi durdurma sonucu almıştık. Sonrasında gitgide bilinçlenmeye başladıkça, uzmanlarla görüşerek, sivil cemaat kuruluşlarından görüş alarak ve de başka ülkelerdeki sinemacı arkadaşlarımızla da görüşerek doğru önlemler alındığında setlerin kurulabileceğine karar verdik ve ilk örnek uygulamayı yaptık. Böylelikle bizlerden sonrasında sete çıkacak arkadaşlarımıza bir anlamda kılavuz olabileceğimizi düşünüyoruz.

Sete çıkmadan önceki aşamada neler yapılmış oldu?

İş güvenliği uzmanlarıyla meydana getirilen görüşmede iki aşamalı eylem planı tasarlandı. İlk aşamada ofis ve mobil hazırlık ekiplerinin güvenli iş yapmaları için yerinde sağlık kontrolleri, hareket eden araçlar için dezenfeksiyon uygulaması, kişilerin devamlı surette maske ve dezenfektan kullanmaları, tertipli viral ölçümlerin yapılması, ofislerin hijyen ölçümü ve dezenfekte edilmesi, kağıt kullanımının en aza indirgenilmesi, bardak, kaşık, tabak şeklinde tekrardan kullanım gerektiren ürünlerin tek kullanımlık ürünlere tercih edilmesi gerçekleştirildi. Tabii ki toplumsal mesafe kuralları belirlendi. Ekiplerimizin bunlardan herhangi birine dahi uymaması halinde vakit geçirmeksizin iş akitlerinin iptal edileceği kendilerine bildirildi.

Sette iyi mi bir tedbir organizasyonu vardı?

Ekip ve ekipmanlar sete ulaşmadan ilkin ülkemizin önde gelen temizlik firmalarından biri tüm satıhlarda ölçüm yaparak temel dezenfeksiyonu gerçekleştirmiş oldu. Sonrasında sete evvelinde konuşlanan tam teşekküllü ambulansta bulunan ve salgın vakaları yönünden eğitimli acil tıp teknisyenleri tarafınca viral denetim ve ateş ölçümü meydana getirilen kişiler, eldiven, maske ve dezenfektan verildikten sonrasında set alanına alındı. Aynı anda araç ve ekipmanlar da dezenfekte edilerek alana girişleri sağlandı. Alana giriş icra eden tüm araç ve ekipmanlar hijyen görevlileri tarafınca detaylı şekilde dezenfekte edildi. Mobil tuvalet içinde tüm hijyen ürünleri stoklandı. Tuvaletin her kullanımından sonrasında derhal hijyen yenilemesi yapılmış oldu. Ek olarak set için bir pandemi komitesi oluşturduk.

Kurul kimlerden oluştu?

Burhan Türk (Yapım Tasarım Yönetmeni),Hakan Şumnulu (Yapım Koordinatörü),Seda Aksoy (Yardımcı Yönetmen),Derya Ergün (MakeUp Artist),Yusuf Aslanyürek (Görüntü Yönetmeni),Rauf Ayar (Işık Şefi),Mustafa Boduroğlu (Set-Grip),Şengül Nançın (Kostüm Sorumlusu),Göksel Şimdi (İş Güvenliği Uzmanı),Kemal Yılmaz Karagül (Acil Tıp Teknisyeni) ve Alper Batur (Dezenfekte Uzmanı)

Komitenin görevi nedir?

Set durdurma yetkisine haiz. Kurallara uymayan kişiyi setten uzaklaştırma ya da risk büyükse seti durdurma hakkına haiz. Bir yapımcı için her ne kadar kendi yetkisinden vazgeçip bir komiteye teslim olmak ticari bakımdan ters görünüyorsa da insan sağlığı farkındalığının had safhada olduğu bu zamanda alınabilecek en akıllı karar olduğu inancındayız. Set ekiplerinin sete girişi tamamlandığında tüm ekiple bir toplantı yapılmış oldu. Çekim alanlarında uygulanan hijyen emekleri anlatıldıktan sonrasında uyulması gerek kurallar, kişisel sorumluluklar, yetkili uzmanların vazife, yetki ve sorumlulukları anlatıldı. Her set için ayrı ayrı kurulan pandemi komitesi tanıtıldı. Pandemi komitesi üyeleri, kollarına kırmızı şerit takarak göz teması ile bulunabilir olduklarını gösterdi.

Sette kaç kişi bulunuyor?

Sahnelere gore değişiyor. Köprü çekimlerindeki kişi sayımız 56 idi. Sistemi bu sayıya gore planladık. Devam edecek olan setlerimiz 100 – 150 kişi aralığında takımlar vazife meydana getirecek. Her defasında uzmanlarımız artan / eksilen sayıya gore planlama yapacaklar. Kanuna gore film setlerinin 12 saat çalışabilme hakkı bulunmakta. Bir tek biz bu kuralı da 8 saat ile sınırladık.

Pandemi öncesi setle sonrasındaki set arasındaki farklar nedir?

Film setlerinin en önemli alışkanlıklarından biri de çay – kahve servisidir. Aynı şekilde set yiyecekleri de en oldukca tartışılan konulardan biridir. Ara verildiğinde yiyecek kuyruğunda tartışılan tek mevzu ‘ben bunu yemem, ben şunu yemem’ durumu bir fazlaca süre gülmece mevzusu olmuştur. Oysa ki film setlerinde değme restoranlara taş çıkartacak kadar güzel ve bol miktarda çeşitli yemekler servis edilir. İşte bu iki mevzu salgın periyodunun maalesef en riskli alanlarıdır. Önlemlerin bir gereği olarak çay – kahve servisi ‘Nihayet Uyanış’ın ilk setinde tamamen yasaklandı. Muhtemelen devam eden setlerde uzmanların önerileri doğrultusunda temassız bir halde termoslar vasıtasıyla her insana evvelinde dağıtılan tek kullanımlı ambalajlı kâğıt bardaklara çay – kahve servis edilecektir. Toplu yiyecek ise uzun bir süre hayatımızdan çıkacaktır. Tabldot usulü sistem oldukça büyük bir risk içerdiğinden ‘Nihayet Uyanış’ filmi setinde ambalajlı yiyecekler ve içeceklerle yiyecek arası verdik. Ambalaj atıkları için hijyenik çöp torbaları kullanıldı. Bu şekilde de yetinmeyip dezenfektan ekibi tarafınca bu atıklara ilaç sıkıldı.

Bulaşa karşı alınan önlemlerin maliyeti kaç lira?

Bir filmin bütçesindeki oranı devede kulak. Hiçbir yapımcının bundan kaçınması düşünülemez / düşünülmemeli. Film bütçesi yapılırken hiçbir detay atlanmaz. Fakat film bütçelerinde hijyen kalemi bulunmamaktadır. Tüm yapımcı arkadaşlarımızın bundan bu şekilde bütçe yaparken muhakkak hijyen başlığıyla bütçe kalemi açmalarını tavsiye ediyoruz. Hatta TESİYAPDER olarak kısa sürede diğeri meslek örgütlerine bir sirküler yayınlayacağız. Sektörümüzün kıymetli sivil cemaat kurumlarının setlerdeki temsilcileri vasıtasıyla denetim yapmalarını önereceğiz. Sağlığa, iş güvenliğine, pandemi önlemlerine dikkat edilmeyen setlerde çalışmamalarını önereceğiz. Küçük bir ihtimal birazcık daha ileri giderek ilgili bakanlıkların ve kurumların genelge, yönetmelik, KHK ile bu durumu desteklemesini önereceğiz. TESİYAPDER hem de YEKON (Yaratıcı Endüstriler Konseyi) üyesidir. YEKON yaptığımız çalışmalarda bizlere destek olmaktadır. Gelecekte de setlerimizin güvenliği için YEKON kurullarının erk üstünde sağlayacağı baskı ile setlerimizin sağlıklı kurulabilmesi için gereksinim duyulan zorunluluğu oluşturacağı inancındayız.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.