2020-05-30T18:46:24+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 30 Mayıs 2020 167 Görüntüleme

Türkiye Virüs Zamanı Yüzde 4.5 Büyüdü!

Türkiye ekonomisi, koronavirüs etkilerinin hemen hemen tam olarak hissedilmediği ilk çeyrekte yüzde 4.5 büyüyerek yeni yıla dirençli bir başlangıç yapmış oldu. Böylece Türkiye birçok ülkenin yüzde 5’lere varan dalma yaşandığı ilk çeyrekte gelişme şampiyonu oldu. Büyümenin ikinci çeyrekte virüs sebebiyle negatife dönmesi planlanıyor.

YILDIZIMIZ PARLAYACAK

Sadece 11 Mart’ta görülen ilk vakanın peşinden yürütülen başarıya ulaşmış süreç sebebiyle ekonominin senenin ikinci yarısından itibaren de yükselişe geçerek yıl sonunda iyimser bir tablonun ortaya çıkması öngörülüyor. Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da dün yapmış olduğu açıklamada senenin pozitif büyümeyle tamamlanacağını söylemiş oldu. Albayrak, bu zamanda Türkiye’nin gelişme verileri açıklanan Avrupa Birliği, G-20 ve OECD ülkeleri içinde ‘en kuvvetli gelişme performansı gösteren ülke’ olduğuna dikkati çekerek, “Bu veriler, ekonomideki kuvvetli toparlanmanın ilk çeyrekte devam ettiğini ve bilhassa koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelenin her alanda yakaladığı başarıyı ortaya koymuştur” dedi. Albayrak “Pek oldukça kim bilir olmasına karşın gerek salgınla savaşım gerekse iktisat mevzusunda attığımız zamanlı adımlar ve aldığımız önlemlerle Türkiye, yıldızı parlayacak ülkelerin başlangıcında gelecek” dedi. Albayrak, ekonomiye desteğin 260 milyarı bulduğunu da belirtti.

DÜNYADAN POZİTİF AYRIŞTIK

Bakan Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada “Türkiye ekonomisi dünya örneklerine kıyasla pozitif ayrıştı. İkinci çeyrekte davranışlarında ölçülü ilerleyecek, sonrasında kuvvetli toparlanacağız” dedi.

HEM AVRUPA’DA HEM DE G20’DE ŞAMPİYON OLDUK

TÜRKİYE TÜM DÜNYAYA FARK ATTI

Türk ekonomisi, yüzde 4.5’lik büyümeyle hem Avrupa hem de OECD ülkeleri içinde gelişme şampiyonu oldu. Türkiye’nin G20’de de hemen hemen büyeme verisini açıklamayan sadece yüzde 5’lik gelişme bekleyen Hindistan’ın peşinden ikinci olması öngörülüyor.

İŞ DÜNYASI: 1 HAZİRAN SONRASI HIZLANIRIZ

DÜNYADA OLUMLU ALGI DOĞURACAK

Türkiye İhracatçılar Meclisbi Başkanı İsmail Gülle: Fransa’nın yüzde 5.4, Çin’in yüzde 6.8 küçüldüğü bu zamanda ülkemiz bu düzeyde bir gelişme oranı elde etti. Ülkemizin yakaladığı bu başarı Türkiye ekonomisinin dünyadaki algısına pozitif yönde yönde sağlayacak.

EKONOMİ 2. YARIDA İVME KAZANACAK

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan: Türkiye ekonomisi, Kovid-19 salgınının negatif etkilerinin nispeten azalmaya başlamasıyla, bilhassa senenin ikinci yarısı itibarıyla tekrardan ivme kazanacaktır. Kovid-19 sürecinde öteki ülkelerden pozitif anlamda ayrışacağına inanıyoruz.

SÜRECİ EN AZ HASARLA ATLATIRIZ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak: Türk ekonomisi yüzde 4.5’lik bir gelişme ile kuvvetli ve pozitif bir başlangıç yapmış oldu. Bu tablo ümit verici. Bütün dünyada 2. çeyrekte daralma beklentisi var. Bu süreci minimum hasarla atlatacağımızı öngörüyoruz.

KORONAVİRÜSÜ İKİNCİ ÇEYREĞE HAPSEDERİZ

İstanbul Tecim Odası Başkanı Şekib Avdagiç: Gelişme verisi, koronayı ikinci çeyreğe hapsetme umudunu artırdı. Görünen o ki, ilk çeyrek verisi, 2021 yılı sıçraması için sağlam ve itici bir zemin oluşturacak. 1 Haziran’dan itibaren gelişme hızımızın oldukça daha artmasını bekliyoruz.

ALINAN TEDBİRLER ÜRETİMDE GERİLEMEYİ DURDURDU

Ankara Tecim Odası Başkanı Gürsel Baran: Türkiye’nin senenin ilk çeyreğini büyümeyle kapatması oldukça mühim. İhracatımız her şeye karşın devam ediyor. Alınan tedbirlerle üretim ve istihdamda gerilemeye engel olundu. İlk çeyrek GSYH sayıları ümit verici. 

PİYASALARA SAĞLAM DÖNÜŞ 2. YARIDA

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk ekonomisinin piyasalara ikinci yarıda sağlam dönüş yapacağını söylemiş oldu. Video konuşma yöntemiyle meydana gelen Adana İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Varank yüzde 4.5 olarak gerçekleşen gelişme performansının şaşırtmadığını belirterek “Mayıs başından itibaren iç talep yeniden toparlanmaya başladı. Otomotiv ana fabrikalarının tümü ve tekstil fabrikalarının bir kısmı tekrardan üretime döndü. Plastik, ambalaj, besin ve temizlik ürünlerinde etkinlik gösteren firmalarsa esasen artan talep sebebiyle kapasitelerini artırmıştı. Ekonomik itimat endeksi mayıs ayında dipten dönüş sinyali verdi. Tüketicilerin, gerçek kesimin ve sektörlerin ekonomiye duyduğu itimat tekrardan yükseliyor” dedi. Varank Türkiye senenin son iki çeyreğinde piyasalara oldukça sağlam dönüş yapabilir.” ifadesini kullandı.

TURİZMDE İLK BELGE VERİLDİ

Virüs tedbirleri kapsamında Gezim Bakanlığı’nca hayata geçirilen Sıhhatli Gezim Belgesi ilk olarak Antalya’daki Sueno Hotels Golf Belek’e verildi. Bakan Varank belgeyi TSE’nin verdiğini belirterek tanıttı.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama