2020-06-18T23:28:34+03:00
Ana Sayfa Gündem 18 Haziran 2020 128 Görüntüleme

Türkiye Büyük Millet Meclisinden Geçen Torba Yasa Kabul Edildi!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren poşet öneri Türkiye Büyük Ulus Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Poşet öneride; Kredi kartı banka sözleşmelerinin elektronik olarak uzaktan yapılması, çek mağdurlarının mağduriyetini gidermesini içine alan detaylar da yer almakta. Meclisten geride bıraktığımız poşet öneride çek mağdurlarına af var mı? İşte detaylar… Çek mağdurlarını da yakından ilgilendiren poşet öneri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Türkiye Büyük Ulus Meclisi Genel Kurulundan geride bıraktığımız poşet öneride karşılıksız çekten yargı giyen şahıslar hakkındaki de mühim detaylar bulunmantadır. Bunun dışında depremden ziyan olan afetzedeler amacıyla de yardım paketi bulunmantadır. Milyonlarca çek mağdurunu ilgilendiren poşet öneri bilgileri neler?

ÇEK KANUNU’NDA DÜZENLEME

Çek mağdurları ne olacak sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca vatandaşı ilgilendiren poşet öneri TBMM Genel Kurulundan geçti. Buna gore; çek Kanunu’nda oluşturulan düzenlemeyle karşılıksız çekten yargı giyen şahıs, tahliye tarihinden itibaren en geç 1 sene içerisinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödemek mecburiyetinde olacak.

Bireyin, kalan bölümünü 1 senelik zamanın bitiminden itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitle ödemesi halinde, mahkemece, ceza mahkumiyetinin tüm neticeleriyle ortadan kaldırılmasına karar verilebilecek. İnfazın durdurulduğu tarihten itibaren en geç 1 sene içerisinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda biri ödenmediği takdirde, alacaklının şikayeti üstüne mahkemece hükmün infazının devamına karar verilebilecek.

FİNANSAL KİRALAMA

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Firmaları Kanunu’ndaki düzenlemeye gore, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri ile müşterileri arasındaki sözleşme, yazılı ya da uzaktan etkileşim araçlarının kullanılması amacıyla mesafeli olarak veya mesafeli olsun olmasın kurulun, yazılı şeklin yerine geçebileceğini tespit ettiği ve bir bilişim ya da elektronik komünikasyon aleti üstünden gerçekleştirilecek, satın alan kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek yöntemler yolu ile kurulacak şekilde düzenlenecek. Buna dair usul ve esaslar, kurul doğrultusundan belirlenecek.

AFETZEDELER İÇİN ÖNEMLİ FIRSAT

Manisa, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli ve Van ile Bingöl’ün Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçeleri, Erzurum’un Çat eyaletinde bu sene oluşan 4 depremden ziyan olan yurttaşların mağduriyetlerinin giderilmesinin amaçlandığı yasa, bu depremlerde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı fen heyetlerince belirleme edilmiş yıkık, ağır ya da orta hasar görmüş konut, ahır ve iş yerlerinden hak içeren afetzedelere yardım sağlanmasına izin veriyor.

YURT DIŞINDA ÇALIŞAN VATANDAŞLAR SİGORTA PRİMİ ÖDEMESİNDEN MUAF TUTULACAK

“Vatan Haricinde Tespit edilen Türk Vatandaşlarının Vatan Haricinde Geride bıraktığımız Sürelerinin Toplumsal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Ile ilgili Yasa”a oluşturulan eklemeyle, vatan haricinde tespit edilen yurttaşların, mecburi sigorta kapsamında olmakla eş güdümlü sigorta primi ödemesinden muaf olacak şekilde kısa süreli çalışmalarının, mecburi emek harcama olarak değerlendirilip aylık bağlanamaması ya da bağlanmış aylıkların bu emekler sebebiyle kesilmesinin önüne geçiyor.

Bu kapsamda çalışan vatandaşlara aylık bağlanabilecek, aylık alanların ise aylıkları kesilmeksizin ödenmesine devam edilecek. Kısa süreli çalışmaya doğal olarak işler yönetmelikle belirlenecek.

BANKALAR VE MÜŞTERİLER ARASINDAKİ SÖZLEŞMELERİN ŞEKLİ DÜZENLENİYOR

Kovid-19 salgını sebebiyle kamu kurum ve kuruluşları ile kamu sermayeli bankaların mali sene ortamında meydana gelebilecek ek finansman greksinimlerini karşılayabilmek hedefiyle ihraç edilebilecek olan ikrazen hususi düzen devlet iç borçlanma senetleri amacıyla 2020 Senesi Merkezi Idare Bütçe Kanunu’nda tespit edilen limiti, 2020 senesi amacıyla alakalı kanunda tespit edilen başlangıç ödeneklerinin yüzde 5’ine kadar olacak şekilde artırılabilecek.

“Yıpranan Zamanı ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Ile ilgili Yasa”a geçici madde ekleniyor. Maddenin yürürlüğe gireceği tarihten evvelce alınmış kamulaştırma kararları üstüne, mahkeme kararıyla yönetim adına tescil edilen taşınmazların kamulaştırılmasına dair işlemlerin iptali istemiyle yönetimsel yargıya açılmış davalarda iptal sonucu verilmesi sebebiyle yönetim aleyhine açılacak davalarda; Taşınmazın yönetim adına tesciline karar verilmesi üstüne idarece ödenmiş kamulaştırma bedeli, davacı doğrultusundan mahkeme veznesine depo edilecek.

Bankacılık Kanunu’nda bulunan bankaların etkinlik mevzularına dair bankalar ve müşteriler arasındaki sözleşmelerin biçimi düzenleniyor.

“SÖZLEŞME ŞARTLARI” HÜKMÜNE DE EKLENECEK

Sözleşmelerin, yazılı ya da uzaktan etkileşim araçlarıyla mesafeli olarak veya mesafeli olsun olmasın kurulun yazılı şeklin yerine geçebileceğini tespit ettiği ve bir bilişim ya da elektronik komünikasyon aleti üstünden gerçekleştirilecek, satın alan kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek başka yöntemler yolu ile {kurulabilmesi} tahmin ediliyor.

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri ile müşterileri arasındaki sözleşmeler amacıyla de bu planlama geçerli olacak.

Bu planlama bunun dışında Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’ndaki “sözleşme şartları” hükmüne de ekleniyor.

Sonuç olarak bankalar ile müşteriler içinde ilk kez sözleşme teması kurulmasında, bankaların potansiyel müşterilerle karşı karşıya gelmeden, fiziki belge ve ıslak imza kullanılmadan, günün teknolojisine makul başka yöntemlerin de kullanılabilmesinin önü açılıyor.

Tüketicinin Korunması Ile ilgili Yasa hükümleri gizli kalmak kaydıyla, bankalar ile bireysel müşterileri içinde akdedilecek sözleşmelerin bünyesinde bulunması gereken asgari mevzular ile tip sözleşmelerin yapılacağı işlemler, kurulun makul fikiri alınarak kurum birlikleri doğrultusundan belirlenecek.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ ELEKTRONİK YÖNTEMLE DE İPTAL EDİLEBİLECEK

Kanunla Elektronik Iletişim Kanunu’nda da planlama gerçekleşiyor.

Buna gore tüketiciler, elektronik komünikasyon hizmetine abone olurken bu hizmeti gerçekleştiren işletmeciyle sözleşme yapma hakkına haiz olacak. Sözleşme, yazılı olarak ya da elektronik ortamda kurulacak. Elektronik ortamda kurulacak sözleşmelerde, müracaat sahibinin kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek şekilde, kurum doğrultusundan belirlenecek yöntemler kullanılacak ve bunlara dair usul ve esaslar kurum doğrultusundan belirlenecek.

Abonelik sözleşmelerinin feshedilmesi sürecinde abonenin talebinin yazılı bildirilmesi şartı kaldırılacak. Abone, elektronik yollarla de talebini iletebilecek.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.