2020-08-05T17:52:48+03:00
Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2020 57 Görüntüleme

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 127 general ve amirale yeni görev

Kararla Kara Kuvvetleri Komutanlığından 74 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 36 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 17 generalin ataması yapılmış oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki atama kararlarına nazaran Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığına atandı.

2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla’nın ataması ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğreti Komutanlığına yapılmış oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğreti Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci’nin yeni vazife yeri Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı oldu.

9. Kolordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakcı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Ortaklaşa Hususi Vazife Kuvvet Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ise Erzurum’da 9. Kolordu Komutanı olarak vazife meydana getirecek.

Genelkurmay Harekat Başkanı Tümgeneral Levent Ergün, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Ortaklaşa Hususi Vazife Kuvvet Komutanlığına, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Mustafa Oğuz Çanakkale’deki 2. Kolordu Komutanlığına atandı.

3. Hususi Kuvvet Tugay Komutanı Tümgeneral Hakan Öztekin, Sulh Kalkanı Harekat Bölgesi Komutanı olurken Tuğgeneral Halil Soysal da Kara Kuvvetleri EDOK Okullar Komutanı oldu.

Ulusal Müdafa Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğgeneral Mehmet Özeren, 11. Komando Tugay Komutanı olarak atandı.

Bu yıl generalliğe yükseltilen bir başka isim olan Nurettin Hakan Büyükçulha da atama kararları kapsamında Ankara Merkez Komutanlığına getirildi. Vatan haricinde hususi birliklere verdiği kursları başarı ile tamamlayan adlardan bir tanesi olan “bordo bereli” Büyükçulha, 15 Temmuz vuruş girişiminin sonrasında Genelkurmay Karargahı’nda görevlendirilmişti. Büyükçulha’nın 15 Ocak Ayı 2020’de vefat eden babası emekli Tuğgeneral Uğur Şevket Büyükçulha da bir devre Ankara Merkez Komutanlığı yapmıştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki atama kararlarına nazaran Yüksek Askeri Şura’nın bu yılki toplantısında korgenerallikten orgeneralliğe terfi eden Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu, bu vazifeye yeni rütbesiyle devam edecek. Cenup Deniz Saha Komutanı Koramiral Aydın Şirin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına, Genelkurmay Lojistik Başkanı Tümamiral Kadir Yıldız, Cenup Deniz Saha Komutanlığına atandı.

2018’deki YAŞ kapsamında terfi eden ve Sualtı Taaruz Komutanlığı (SAT) bünyesinden çıkan ilk amiraller olan Mustafa Turhan Ecevit ile Ercan Kireçtepe’nin de vazife bölgelerinde farklılık oldu. Buna nazaran Tuğamiral Kireçtepe SAT Komutanı olurken, Tuğamiral Ecevit ise İstanbul Boğaz Komutanlığına atandı. Kireçtepe, 1996’da Kardak kayalığına çıkıp buraya Türk bayrağı diken timde vazife yapmıştı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki atama kararlarına nazaran, YAŞ kararlarıyla terfi alan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uçuş Yer Güvencesi Değerlendirme ve Denetleme Daire Başkanı Tümgeneral Yaşar Kadıoğlu ile Ulusal Müdafa Bakanlığı Müdafa ve Emniyet Genel Müdür Muavini Tümgeneral Hüseyin Duman, görevlerini yeni rütbeleriyle sürdürecek.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.