2020-08-23T18:18:56+03:00
Ana Sayfa Gündem 23 Ağustos 2020 10 Görüntüleme

Ticaret Bakanlığı açıkladı: Aldatıcı indirimli satış yapanlara ceza yağdı

Ticaret Bakanlığı açıkladı: Aldatıcı indirimli satış yapanlara ceza yağdı

Tecim Bakanlığından oluşturulan yazılı bildirimde, Reklam Kuruluna tüketicilerce son dönemde oluşturulan başvuruların indirimli satışlar konusu ile ilgili yoğunlaştığı ifade edildi.

Kurulun araştırmaları neticesinde, bilhassa web siteleri üstünden yapılan kampanyalarda, ürünlerin pazar fiyatlarının oldukca üstündeki bedellerden indirim yapılarak satışa sunulmuş olduğu bildirilen bildirimde, indirimin hangi ürünleri kapsayacağına yönelik tüketicilerde mana karışıklığına yol açacak ifadelerle tanıtımların yapıldığının belirlendiği kaydedildi.

Bunun dışında indirimin devresine dair bilgilendirme yapılmadığının ve ürünlerin defalarca kez indirimli fiyatla satışa sunulduğunun belirleme edilmiş olduğu bilgisine yer verdiği bildirimde, beşli ve altılı paketler durumunda indirimli olarak satışa yayılan ürünlerin ayrı ayrı satın alındığında fiyatının daha az bulunduğunu meydana koyan uygulamaların saptandığı ifade edildi.

Tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunmasını hedefleyen alakalı mevzuat kapsamında, “indirimli satış reklamları”nda uyulması ihtiyaç duyulan esasların belirlendiği hatırlatılan bildirimde, şu ifadeler kullanıldı:

Bildirimde, anılan çerçevede şikayetlerin bilhassa ürünlerin tutarları konusu ile ilgili yoğunlaştığı göz önüne alındığında, firmaların indirimin sayısını hesaplar iken ürünün piyasada varolduğu proses ortamında gerçekleşmeyen tutarları kullanmamaları gerektiği kaydedildi.

Söz hususu hesap yapılırken bunun dışında ürünün fiyatı zamanla düştüyse, ürünün satışa sunulmuş olduğu ilk fiyatın kullanılmamasının önemine işaret edilen bildirimde, indirimli satış kampanyalarının sürelerinin iş yeri açılışı, devri, kapanışı, adres ya da etkinlik hususu değişikliğinde 3 ayı, tasfiye halinde ise 6 ayı, alış veriş festivallerinin süresinin bir sene içerisinde 60 günü geçemeyeceği bildirildi.

Bildirimde, indirimli satış kampanyalarıyla alakalı tüketicilerin yoğun şikayette varolduğu başka bir mevzunun web siteleri üstünden satın alınan ürünlerde yaşanmış olan sipariş iptalleri bulunduğu ifade edildi.

Başvurular ele alındığında bozukluğun, pazar şartlarına nazaran ideal fiyatlarla satışa yayılan ürünlere dair siparişlerin satıcılar doğrultusundan yığın yetersizliği, tedarik sorunu benzer biçimde sebeplerle iptal edilmesinden ve hemen sonra aynı ürünlerin yüksek fiyattan yeniden satışa sunulması sebebiyle meydana çıkmış olduğu belirlendi.

Bildirimde, bu eylemlerin, “haksız ticari program” olarak kabul edildiğinin ve indirimli satışlar konusu ile ilgili kaçınılması ihtiyaç duyulan eylemlerden bulunduğunun altı çizildi.

Tüketicinin Korunması Ile ilgili Yasa’a aykırı eylemlerde tespit edilen firmalar ile ilgili reklamın yayınlandığı mecraya nazaran 10 bin 476 lira ile 419 bin 126 lira içinde değişen miktarlarda para cezası uygulanmış olduğu anlatılan bildirimde, “Bakanlığımız Reklam Kurulu doğrultusundan yürütülen denetimler sonucunda, indirimli satış programları ve sipariş iptalleriyle alakalı mevzuat hükümlerine aykırı davranan firmalara son bir senede toplam 1 milyon 200 bin 744 lira yönetimsel para cezası uygulandı.” bilgi kapasitesi aktarıldı.

Bildirimde, yönetimsel yaptırımlara maruz kalmamak amacıyla tüketicilere mal ve hizmet yayınlayan firmaların mevzuat hükümlerine ideal davranmaları ikazında da bulunulmuş oldu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama