2020-06-18T09:26:12+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 18 Haziran 2020 47 Görüntüleme

TBMM Genel Kurulunda Ekonomik Düzenlemelerinde Olduğu Torba Yasa Kabul Edildi!

TBMM Genel Kurulunda Ekonomik Düzenlemelerinde Olduğu Torba Yasa Kabul Edildi!

TBMM Genel Kurulunda, ekonomide düzenlemeler sahibi olan poşet yasa teklifinin birinci alanında bulunan 11 madde kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda, ekonomide düzenlemeler sahibi olan poşet yasa teklifinin birinci alanında bulunan 11 madde kabul edildi.

AA’nın aktardığı habere nazaran, Birtakım Kanunlarda ve 399 sayılı KHK’de Farklılık Icra eden Yasa Öneriyi ile başka kamu bankalarına, bunların bağlı ortaklık ve iştiraklerine sağlanan istisnadan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketinin de yararlandırılması amaçlanıyor.

Teklife nazaran, Türkiye Vakıflar Bankasının Ana para Pazarı Kanunu’na nazaran faaliyette tespit edilen gayrimenkul yatırım ortaklıkları, Kamu İhale Kanunu’na doğal olarak olmayacak.

Manisa, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Tunceli ve Van ile Bingöl’ün Karlıova, Yedisu ve Adaklı ilçeleri ile Erzurum’un Çat ilçelerinde bu sene içerisinde oluşan 4 depremden ziyan olan yurttaşların mağduriyetlerinin giderilmesinin amaçlandığı yasa, bu depremlerde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı fen heyetlerince belirleme edilmiş yıkık, ağır ya da orta hasar görmüş konut, ahır ve iş yerlerinden hak içeren afetzedelere yardım sağlanmasına izin veriyor.

“Vatan Haricinde Tespit edilen Türk Vatandaşlarının Vatan Haricinde Geride bıraktığımız Sürelerinin Toplumsal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Ile ilgili Yasa”a oluşturulan eklemeyle vatan haricinde tespit edilen yurttaşların mecburi sigorta kapsamında olmakla eş güdümlü sigorta primi ödemesinden muaf olacak şekilde kısa süreli çalışmalarının, mecburi emek harcama olarak değerlendirilip aylık bağlanamaması ya da bağlanmış aylıkların bu emek harcamalar sebebiyle kesilmesinin önüne geçiyor. Bu kapsamda çalışan vatandaşlara aylık bağlanabilecek, aylık alanların ise aylıklarının kesilmeksizin ödenmesine devam edilecek. Kısa süreli çalışmaya doğal olarak işler yönetmelikle belirlenecek.

Kovid-19 salgını sebebiyle kamu kurum ve kuruluşları ile kamu sermayeli bankaların mali sene ortamında meydana gelebilecek ek finansman greksinimlerini karşılayabilmek hedefiyle ihraç edilebilecek olan ikrazen hususi düzen devlet iç borçlanma senetleri amacıyla 2020 Senesi Merkezi Idare Bütçe Kanunu’nda tespit edilen limiti, 2020 senesi amacıyla alakalı kanunda tespit edilen başlangıç ödeneklerinin yüzde 5’ine kadar olacak şekilde artırılabilecek.

“Yıpranan Zamanı ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Ile ilgili Yasa”a geçici madde ekleniyor. Maddenin yürürlüğe gireceği tarihten evvelce alınmış kamulaştırma kararları üstüne, mahkeme kararıyla yönetim adına tescil edilen taşınmazların kamulaştırılmasına dair işlemlerin iptali istemiyle yönetimsel yargıya açılmış davalarda iptal sonucu verilmesi sebebiyle yönetim aleyhine açılacak davalarda, taşınmazın yönetim adına tesciline karar verilmesi üstüne idarece ödenmiş kamulaştırma bedeli, davacı doğrultusundan mahkeme veznesine depo edilecek.

Bankacılık Kanunu’nda bulunan bankaların etkinlik mevzularına dair bankalar ve müşteriler arasındaki sözleşmelerin biçimi düzenleniyor.

Sözleşmelerin, yazılı ya da uzaktan etkileşim araçlarıyla mesafeli olarak veya mesafeli olsun olmasın kurulun yazılı şeklin yerine geçebileceğini tespit ettiği ve bir bilişim ya da elektronik komünikasyon aleti üstünden gerçekleştirilecek, alan kişi kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek başka yöntemler yolu ile {kurulabilmesi} tahmin ediliyor. Bu planlama bunun dışında, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’ndaki “sözleşme şartları” hükmüne de ekleniyor. Sonuç olarak, bankalar ile müşteriler içinde ilk kez sözleşme teması kurulmasında, bankaların potansiyel müşterilerle karşı karşıya gelmeden, fiziki belge ve ıslak imza kullanılmadan, günün teknolojisine makul başka yöntemlerin de kullanılabilmesinin önü açılıyor.

Tüketicinin Korunması Ile ilgili Yasa hükümleri gizli kalmak kaydıyla bankalar ile bireysel müşterileri içinde akdedilecek sözleşmelerin bünyesinde bulunması gereken asgari mevzular ile tip sözleşmelerin yapılacağı işlemler, kurulun makul fikiri alınarak müessese birlikleri doğrultusundan belirlenecek.

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ ELEKTRONİK YÖNTEMLE DE İPTAL EDİLEBİLECEK

Yasa öneriyi ile Elektronik Komünikasyon Kanunu’nda planlama gerçekleşiyor. Buna nazaran tüketiciler, elektronik komünikasyon hizmetine abone olurken bu hizmeti gerçekleştiren işletmeciyle sözleşme yapma hakkına haiz olacak. Sözleşme, yazılı olarak ya da elektronik ortamda kurulacak. Elektronik ortamda kurulacak sözleşmelerde, müracaat sahibinin kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek şekilde, kurum doğrultusundan belirlenecek yöntemler kullanılacak ve bunlara dair usul ve esaslar kurum doğrultusundan belirlenecek. Abonelik sözleşmelerinin feshedilmesi sürecinde abonenin talebinin yazılı bildirilmesi şartı kaldırılacak. Abone, elektronik yollarla de talebini iletebilecek.

Çek Kanunu’nda oluşturulan düzenlemeyle, karşılıksız çekten yargı giyen şahıs, tahliye tarihinden itibaren en geç 1 sene içerisinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödemek mecburiyetinde olacak. Bireyin, kalan bölümünü 1 senelik zamanın bitiminden itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitle ödemesi halinde, mahkemece, ceza mahkumiyetinin tüm neticeleriyle ortadan kaldırılmasına karar verilebilecek. İnfazın durdurulduğu tarihten itibaren en geç 1 sene içerisinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda biri ödenmediği takdirde, alacaklının şikayeti üstüne mahkemece hükmün infazının devamına karar verilebilecek.

Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Firmaları Kanunu’ndaki düzenlemeye nazaran, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri ile müşterileri arasındaki sözleşme, yazılı ya da uzaktan etkileşim araçlarının kullanılması amacıyla mesafeli olarak veya mesafeli olsun olmasın kurulun, yazılı şeklin yerine geçebileceğini tespit ettiği ve bir bilişim ya da elektronik komünikasyon aleti üstünden gerçekleştirilecek, alan kişi kimliğinin doğrulanmasına imkân verecek yöntemler yolu ile kurulacak şekilde düzenlenecek. Buna dair usul ve esaslar, kurul doğrultusundan belirlenecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama