2020-06-03T10:21:51+03:00
Ana Sayfa Yaşam 3 Haziran 2020 114 Görüntüleme

Şanlıurfada Yeşil Gül Üretimi İçin İçin Çalışmalar Başlatıldı!

Cittaslow Internasyonal Koordinasyon Komitesinin 2013 senesinde “sakin kent” ağına dahil etmiş olduğu Halfeti, zamanı taş evleri ve organik güzellikleriyle bölgenin “saklı cenneti” olarak nitelendiriliyor.

Senenin her döneminde binlerce kişinin ziyaret etmiş olduğu ilçe, kendine özgü coğrafi özellikleriyle dünyada bir tek yörede yetişen endemik gül çeşitlerine de ev sahipliği yapıyor.

Kendine özgü rengi ve kokusunu, yetiştiği topraktan alan karagülü ile malum ilçede, gene karagül şeklinde bir tek bölgede yetişen yeşil gül de dikkati çekiyor.

Birecik Barajı’nın suyunun yükselmesiyle neredeyse yok olan yeşil gül, İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalarla birkaç daldan çoğaltılarak tekrardan kente kazandırıldı.

Müdürlük tarafınca kurulan serada karagüllerle beraber çoğaltılmasına başlanan yeşil gül, turizme ve ekonomiye kıymet katacak.

“SAKLI KENTİN SAKLI GÜLÜ”

İl Ziraat ve Orman Müdürü Murat Çakmaklı,  yeşil gülün yok olmaması için çaba sarf ettiklerini söylemiş oldu.

Yeşil gülü, “Saklı kentin saklı gülü” olarak nitelendirdiklerini özetleyen Çakmaklı, hazırladıkları projelerle çiçeğin pazarlanmasını da sağlayacaklarını beyan etti.

Yeşil gülün karagüle benzer özellikler taşıdığını vurgulayan Çakmaklı, şöyleki devam etti:

“Belli bir dönemde açmakta ve 6-7 hafta yeşilliğini korumaktadır. Rengi daha berrak, yeşil elma rengini çağrıştırıyor, kış soğuğunda bronzlaşan bir renge dönüşüyor. Yeşil gül ile ilgili bugüne dek herhangi bir literatür çalışmasına rastlayamadık. Yapılacak bir çalışmanın yeşil gülün bilinmesine, tanınmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Yeşil gülün de karagül şeklinde Halfeti için oldukça mühim bir gül, çeşit bulunduğunu bulunduğunu düşünüyoruz. Ek olarak yok olmaya yüz tutmuş bu gülün yine çoğaltılması ve ekonomik olarak değerlendirilmesi büyük ehemmiyet arz ediyor. Biz bu aşamada planlanan emekleri yürüteceğiz.”

“KARAGÜL’E RAKİP DEĞİL, KARDEŞ GÜL OLARAK GÖRÜYORUZ”

Yeşil gülün bir alternatif bulunduğunu belirterek hiçbir vakit karagüle rakip olmayacağının altını çizen Çakmaklı, yeşil gülü karagüle kardeş olarak gördüklerini kaydetti.

Halfeti’ye gelenlerin, karagülün yanında yeşil gülü de ziyaret edeceğini ifade eden Çakmaklı, “Saklı kentimiz olan Halfeti’ye saklı kokumuz karagül ve saklı gülümüz yeşil gül, daha çok kıymet katacak. Bundan dolayı her iki gül çeşidi de bir tek ilçemizin toprak, su ve iklim özelliklerinde yetişmekte. İnşallah her iki çeşidin de daha çok alanda yetiştirilmesi için arkadaşlarımızla beraber emekler yürüteceğiz.” dedi.

İlçe Ziraat ve Orman Müdürü Mehmet Akan Akmeşe de 3 yıl ilkin yeşil gülün tespitini yaparak bir kaç daldan bitkiyi çoğaltmaya başladıklarını belirtti.

Şu anda çeşitli bölgelerde toplam 100 yeşil gül yetiştirdiklerini kaydeden Akmeşe, “Yeşil gülün tanınırlığını, bilinirliğini çoğaltmak ve gelen ziyaretçilerin görmesi için bazı gülleri, Fırat Nehri kenarındaki Halfeti Belediyesine ilişik serada karagüllerle beraber sergiliyoruz. İnşallah yeşil gül de karagül şeklinde ilçemizin yeni bir yüzü, markası olacak.” dedi.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama