2020-06-16T12:33:49+03:00
Ana Sayfa Gündem 16 Haziran 2020 152 Görüntüleme

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yerli Koronavisrüs İlacı Çalışmalarını Ankara Üniversitesinde İnceledi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yerli Koronavisrüs İlacı Çalışmalarını Ankara Üniversitesinde İnceledi!

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) enfeksiyon tesirini durdurucu ya da azaltıcı ilaç geliştirme projesi kapsamında Ankara Üniversitesi’ndeki laboratuvarlarda devam eden emek harcamaları yerinde araştırdı. Varank, “Burada devam eden bilimsel emekler neticesinde da güzel bilgiler elde edip klinik safhaya geçecek çalışmalarımızı tamamlayacağız. İnşallah güzel müjdeleri buralardan verebiliriz.” dedi. Türk bilim adamları GRFT (griffithsin) isimli bir molekülün Kovid-19’un enfeksiyon tesirini durdurucu ya da azaltıcı yönünü araştırıyor.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin ilk disiplinler arası biyoteknoloji lisansüstü eğitim enstitüsü olan ve sıhhat ile tarımsal biyoteknoloji alanlarında emekler yapılan Ankara Üniversitesi (AÜ) Biyoteknoloji Enstitüsü’nü ziyaret etti. Varank’a ziyaretinde, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü (GMBE) Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin de birlikte rol aldı.

Varank, AÜ Biyoteknoloji Enstitüsü içeriğinde Prof. Dr. Aykut Özkul’un yürütücülüğünü üstlendiği Kovid-19’a karşı ilaç geliştirme projesi kapsamında laboratuvarlarda oluşturulan emek harcamaları yerinde araştırdı. Özkul eşliğinde koruyucu giysiler giyerek hayvan testlerinin yapıldığı hususi odaya giren Varank, hayvanlar üstünde oluşturulan deneyler ile ilgili data aldı.

“Güzel müjdeleri verebiliriz”

Varank, ziyaretin sonrasında AA muhabirine yapmış olduğu bildirimde, Kovid-19’a karşı Türkiye’deki esas bilimsel emek harcamaları koordine etmek suretiyle Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde TÜBİTAK çatısı altında bir platform oluşturduklarını anımsatarak, burada yürütülen 17 aşı ve ilaç geliştirme projesinin desteklendiğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsünün öncülüğünde Kovid-19’a karşı GRFT molekülüyle geliştirilecek hastalığı engelleyici ilaca yönelik emekler ile ilgili data aldıklarını bildiren Varank, şu şekilde söyledi:

Varank, Türkiye’nin son 18 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özcülüğünde bilhassa Ar-Ge ekosistemine büyük yatırımlar yaptığına işaret ederek, “Yaptığımız yatırımların bu tür zor ve eleştiri vakitlerde bilim insanlarımızın meydana koyduğu etkin çalışmalarla ne kadar mühim bulunduğunu görebiliyoruz. Bilim insanlarımıza güveniyoruz, buradaki çalışmalardan da etkin bir ürün geliştirileceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bilim adamlarının Kovid-19’a karşı büyük bir fedakarlıkla gece gündüz çalıştığına ilgi çeken Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Molekülün tedavi edici potansiyelini de sorgulayacağız”

Prof. Dr. Aykut Özkul da projede, GRFT (griffithsin) molekülüyle Kovid-19 tesirini durdurmayı hedeflediklerini söyleyerek, çalışmalarda gelinen aşamayı söyledi.

An itibarıyla molekülün hayvanlardaki etkinliğinin kontrol edilmesi sürecini başlattıklarını bildiren Özkul, “Bizim hayvanlarla alakalı yaptığımız ön çalışmalarda aşağı yukarı 2 haftalık bir vakit zarfında bu virüsün organ tutulumu, yayılımı ve virüsle alakalı tespitler gerçekleşebiliyor. Bundan dolayı şayet işler öngördüğümüz şekilde devam ederse önümüzdeki bir ay içerisinde ön bilgileri almış olacağız.” şeklinde konuştu.

Çalışmalarının Türkiye’nin her alanda vermiş bulunduğu ulusal seferberlikten biri bulunduğunu altını çizen Özkul, projeye desteklerinden kaynaklı Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür etti.

GRFT’nin yapı olarak natural bir molekül bulunduğunu söyleyen Özkul, şunları kayıt etti:

Hayvan deneyleri bir ay devam edecek

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında yürütülen 17 aşı ve ilaç geliştirme projesinden bir tanesi olan çalışmada, GRFT isimli molekülün, Kovid-19’a niçin olan virüsün enfeksiyon tesirini durdurucu ya da azaltıcı tarafı araştırılmaya başlandı.

Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi Yerel Nanoteknoloji Inceleme Merkezi (UNAM) ve Hacettepe Üniversitesinden bilim adamlarından meydana gelen konsorsiyumun yürüttüğü emekler neticesinde şuana kadar virüsün izolasyonu, genom analizi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi, GRFT molekülü üretildi ve saflaştırıldı, GRFT’nin hücre kültürü içerisinde virüsün hücreye girmesini ve bu suretle üremesini durdurduğu görüldü.

Hayvan deneyleri adımına bugün itibarıyla başlanan projede, plan dahilinde istikbal bir ay içerisinde bunun hayvanlarda çalışıp çalışmadığı konusu ile ilgili da ön bilgiye haiz olunacak.

Aşı geliştirme çalışmasını da araştırdı

Bakan Varank, Biyoteknoloji Enstitüsü ziyaretinin sonrasında, Ankara Üniversitesi bünyesindeki Kanser Inceleme Enstitüsü’nü ziyaret etti ve TÜBİTAK COVID-19 platformundaki bir başka proje olan “Virüs Tabanlı Prototip Coronavirus Aşısı Üretimi”ne dair Prof. Dr. Hakan Akbulut’tan data aldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama