2020-09-04T21:33:10+03:00
Ana Sayfa Gündem 4 Eylül 2020 69 Görüntüleme

Sağlık Bakanı Koca, Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilere yapmış olduğu bildirimde, Diyarbakır’daki araştırmaları tamamladıklarını, bölgedeki son hali masaya yatırdıklarını söyleyerek, Diyarbakır’ı merkez tutarak Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak’taki sahip olunan hali ve sıhhat hizmetlerini detaylarıyla değerlendirdiklerini ifade etti.

AA’nın aktardığı habere gore, bu görüşmeler kapsamında birtakım kararlar aldıklarını söyleyen Koca, koronavirüs salgınında hastalığın net tedavisi olmamakla eş güdümlü erkenden başlanan etkili ilaç tedavilerinde ve {hastane} bakımlarında en etkin ülkeler içinde bulunduklarını, böylece vefat oranlarını düşük seviyelerde tutmayı başardıklarını kayıt etti.

Pandeminin ilk dönemlerinde alınan kısıtlayıcı önlemler vasıtası ile olay miktarını süratle düşüş eğilimine çekmeyi başardıklarına ilgi çeken Koca, haziranın başından itibaren başladıkları normalleşmenin eski yaşama dönmek olmadığı vurgusunu yaptıklarını söyledi.

“Denetimli toplumsal yaşam” diyerek toplumsal ve iş yaşamını sürdürmeye fırsat veren önlem devresine girdiklerini duyuru ettiklerini hatırlatan Koca, şunları söyledi:

Bütün Türkiye’de yatak ve yoğun bakım doluluk halini her an izlediklerini, Türkiye çapında büyük bir problem olmadığını söyleyen Koca yalnız birtakım illerde yer yer süratli hasta artışından meydana gelen problemler yaşadıklarını, bu zamanda sorun yaşanmış olan illerle hususi ilgilendiklerini bildirdi.

Bu illerin valileri başta olmak suretiyle mülki yönetim amirleri ve sıhhat yöneticileri ile sıklıkla görüşerek artışa meydan veren nedenler ve alınması ihtiyaç duyulan tedbirleri il il değerlendirdiklerine ilgi çeken Koca, il hıfzıssıhha kurullarının kendi illerine mahsus tedbirler açıkladığını, bu tedbirleri programa koyarak kontrol yapıldığını dile getirdi.

Gönüllü tedbirler yetersiz kalınca kolluk kuvvetlerinin kontrolünü döneme alabilmek mecburiyetinde kaldıklarını, sıkıntının yaşandığı illerin sıhhat gereksinimlerine da süratle araya girmek ettiklerini altını çizen Koca, yatak, aygıt ve personel takviyesi yaparak kapasite artımı sağladıklarını söyledi.

YATAK KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

{Hastane} planlamalarını süratle gözden geçirdiklerini ve yükselen ilaç, kontrol kiti ve araç-gereç şeklinde gereksinimleri karşıladıklarını söyleyen Koca, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Siirt’te sahip olunan 63 yoğun bakım yatağına 20 yatak ilaveyle kapasiteyi 83 yatağa çıkarmış olacaklarının verisini veren Koca, şu ifadeleri kullandı:

Koca, Şırnak’ta geride bıraktığımız ay yeni 125 yataklı bayan doğum ve çocuk hastanesini hizmete almış bulunduklarını, 69 olan yoğun bakım yatak miktarını 40 yeni yatak ilave ederek 109’a çıkardıklarını açıkladı.

Koca, “Bu ay 13 yatak ilavesiyle kapasitemizi 122 yoğun bakım yatağına çıkarmış olacağız. Şırnak’ta yoğun bakım doluluk oranımız şu an yüzde 58, solunum aleti doluluk oranımız ise yüzde 12.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEKİ YATAK DOLULUK ORANI YÜZDE 51

“Türkiye çapında yatak doluluk seviyesi yüzde 51, yoğun bakım doluluk seviyesi yüzde 68, solunum aleti doluluk seviyesi yüzde 31’dir. Önceliğimiz hasta adedi artışını durdurmak, aksi bir halde bu tedbirlerin de bir müddet sonra çözüm konusu ile ilgili yetersiz kalma olsılığı olabilir.” diyen Koca, ilişkili taramasının salgınla mücadelede dirimsel dikkate mevcut olduğunu altını çizdi.

FİLYASYON EKİPLERİNİN SAYISI ARTIRILDI

Diyarbakır’da salgının başlangıcında 118 olan filyasyon ekibi miktarını 385’e çıkardıklarını, her filyasyon ekibinin 3 şahıstan oluştuğunu söyleyen Koca, bugün verdikleri emirle filyasyon ekibi adedinin birkaç gün içerisinde 450’e ulaşacağını ifade etti.

Batman’da salgının başlangıcında 27 olan filyasyon ekibi miktarını 100’e, Mardin’de 55’ten 110’a, Siirt’te 58’den 80’e, Şanlıurfa’da 176’dan 330’a, Şırnak’ta 28’den 54’e çıkardıklarına ilgi çeken Koca, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

Bakan Koca, ondan sonra gazetecilere yapmış olduğu bildirimde, geçen günlerdeki artışa karşı oluşturulan emek harcamalar ve alınan tedbirler vasıtası ile yeni hasta sayısındaki artışların denetim edilebilir düzeye çekildiğini ifade etti.

VAKA SAYILARI DÜŞTÜ

Böylece yeni olay sayılarında azalma bulunduğunu söyleyen Koca, şöyle söyledi:

Kent hastanelerini ileri seviye {hastane} olarak tanımladıklarını, en yüksek standartlarda en ileri hızla gelişen teknolojinin kullanıldığı, hizmetin ve eğitimin verildiği merkezler olarak ele aldıklarını izah eden Koca, kent hastanelerinin işlevsel yapısı ile değişiklik gösteren, bilhassa varolduğu bölümde son noktada sıhhat hizmetinin verildiği, hastanın bundan sonra diğer bir sıhhat kurumuna sevk edilmediği, üniversitenin gerektiğinde içerisinde bulunduğu, eğitim ve inceleme faaliyetlerinin yürütülmüş olduğu merkezler olacağını bildirdi.

Yatak kapasiteleri, nitelikli çalışanı ve tıpta gelinen son imkanları ile kent hastanelerinin ne kadar mühim ve tehlikeli sonuç yatırımlar bulunduğunun salgın döneminde bir kez daha anlaşıldığına ilgi çeken Koca, “Cumhurbaşkanımızın hayalim söylediği, düşsel ve vizyonu ile yaşama geçirilen projelerin devamını getirmek ve bölge halkımızı bu imkanlar ile buluşturmak bizim görevimiz.” şeklinde konuştu.

3 İLE ŞEHİR HASTANESİ, 3 İLE HASTANE YAPILACAK

Güneydoğu’da 6 ile inşa edilecek hastanelerin detaylarını tanımlamak istediğini açıklayan Koca, Şanlıurfa Kent Hastanesi’nin inşaatına en hızlıca başlayacaklarını, Diyarbakır’a ise bin yataklı kent hastanesi amacıyla arsa yeri belirlendiğini ve proje ihalesinin bu ay ortamında yapılacağını kayıt etti.

Şırnak’ta 500 yataklı devlet hastanesi amacıyla Şırnak-Cizre içinde 432 dönümlük bir arazi tahsis edildiğini, proje ihalesinin yapıldığını, projelerin tamamlanmasından sonrasında bu sene yapım ihalesini gerçekleştireceklerini dile getiren Koca, Batman’da ise 500 yataklı devlet hastanesi amacıyla arsa tahsis işlemlerinin yapıldığını, projelerini en hızlıca bitirerek ihalesini yapacaklarını aktardı.

Siirt’te 500 yataklı hastanenin arsa tahsis işlemlerinin devam ettiğini belirten Koca, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“ASIL GÖREV VATANDAŞLARIMIZA DÜŞMEKTEDİR”

Koca, salgının başından beri herkesten daha çok risk altında tespit edilen sıhhat çalışanlarının fedakâr bir halde çalıştığını altını çizdi.

Aylardır evine gidemeyen, evladını kucaklayamayan, özlem gidermek amacıyla onu uzaktan selamlayan bir anneye düğün halayında virüse yakalanmanın izahını yapmanın oldukca zor bulunduğunu izah eden Koca, şu şekilde devam etti:


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama