2020-05-30T12:43:04+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 30 Mayıs 2020 77 Görüntüleme

Mustafa Varank Günümüz Ekonomisi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu!

Mustafa Varank Günümüz Ekonomisi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu!

EBSO mayıs ayı meclis toplantısı Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Yorgancılar ve meclis başkanı Salih Esen’in yanı sıra oldukça sayıda meclis üyesinin hazır bulunmuş olduğu görüşmede konuşan Bakan Varank, normalleşme sürecinde alınması ihtiyaç duyulan önlemlere yönelik bir kılavuz hazırladıklarını söylemiş oldu. 

Toplam 45 kuruluşun Covid-19 Güvenli Üretim Nitelik Belgesi için başvurduğunu ifade eden Bakan Varank, İzmir’deki fabrikaların da bu belgeye haiz olmasının oldukça mühim bulunduğunu belirtti. Bakan Varank, Covid-19’un meslek hastalığı sayılması talebi ile ilgili de Emek verme Bakanlığı ile görüşme yaptıklarını, bu mevzuda muntazam bir strateji uygulanması icap ettiğini dile getirdi. 

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile normalleşme sürecinde alınması ihtiyaç duyulan önlemlere yönelik kılavuz hazırladıklarını söyleyen Varank, “Bakanlık olarak sanayimiz için eleştiri bir adım atarak TSE ile beraber normalleşme sürecinde, almanız ihtiyaç duyulan önlemlere yönelik bir kılavuz hazırladık. 

Tedbirleri yerine getiren firmalara, Covid-19 Güvenli Üretim Nitelik Belgesi vereceğiz. Kılavuzu açıklayalı yedi gün olmasına ve araya bayram tatili girmesine karşın, şimdiden 45 endüstri kuruluşu bu belgeyi almak için başvurdu. Biz bu sayının katlanarak artmasını bekliyoruz. İzmir’deki fabrikaların bu belgeye haiz olması oldukça mühim. Böylece hem salgına karşı dayanıklılığınız artacak hem de iç ve dış piyasalarda rakiplerinize karşı üstünlük sağlayacaksınız. 

Gezim alanında da Kültür ve Gezim Bakanlığımız Sıhhatli Gezim Belgelendirme Programı başlattı. Bu kapsamda; konaklama ve yeme-içme tesisleri internasyonal standartlara bakılırsa değerlendiriliyor. İlk belgeyi TSE Antalya’daki bir otele verdi. Böylece ilgili tesis, güvenilir bulunduğunu da kanıtlamış oldu. Bu şekilde belgelere haiz tesisler, turistler açısından daha yoğun tercih edilecek. Turizmin başkentlerinden olan İzmir de bu fırsatı kesinlikle değerlendirmeli. Normalleşme süreciyle beraber inşallah ekonomik göstergelerimiz hızla toparlanacak ve kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz. Bu süreçte İzmir, kuvvetli sanayisi ve AR-GE ekosistemiyle en mühim yol arkadaşlarımızdan biri olacak. Yarınları sizlerle beraber şekillendirecek, dirsek temasında olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘KUSURSUZA YAKIN YÖNETİM SERGİLEDİK’

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Yorgancılar’ın Covid-19’un meslek hastalığı sayılması mevzusundaki talebi üstüne Varank, mevzuyla ilgili Emek verme Bakanlığı ile görüşme yaptıklarını açıkladı. Uygulamanın meclisten kanun şeklinde geçmesinin dezavantajlı olabileceğini özetleyen Varank, “Kanunun iptal edilmesi durumunda risk oluşabilir. Durum kafi değilse güvenceyi sağlayacak şekilde mevzuat emek harcamaları yapılabilir. Bunu değerlendiriyoruz” diye konuştu. 

Koronavirüs salgınıyla mücadelede Türkiye’nin büyük bir başarı kaydettiğini ifade eden Varank, şöyleki konuştu: “Doğru bildiklerimizi yeniden sınamaya doğal olarak tuttuk. Ülkeler arasındaki gelişmişlik farklarının, bu şekilde bir musibet karşısında anlam ifade etmeyen kaldığına hep beraber tanık olduk. Hepimizi gururlandıran husus ise Türkiye’nin salgınla mücadelede sahada gösterdiği başarı oldu. Sağlıkta, sanayide, eğitimde, ulaştırmada, doğrusu aklınıza gelebilecek her alanda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kusursuza yakın yönetim sergiledik. Zamanında harekete geçtik, dinamik bir siyaset setini takip ettik. Vatandaşımızın sağlığı kadar, ekonomik sürdürülebilirliği de dikkate aldık. Sorun çeken her kesime, işçisinden emeklisine, KOBİ’lerimizden girişimcilerimize toplumun tüm katmanlarına dokunduk. Bununla beraber esnek üretim kabiliyetlerine haiz sanayimiz yardımıyla de arz sıkıntısı çekmedik. Yeni normale giden yolda; gerçek sektörde kalıcı ve istikrarlı bir toparlanmaya ihtiyacımız var. 

Bu sabah 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin gelişme rakamı açıklandı. Yüzde 4.5’lik bu gelişme beklentilerimizle oldukça uyumlu. Aslen geçen senenin eylül ayından itibaren, ekonomide kuvvetli bir canlanma söz mevzusuydu. Salgınla beraber, bu eğilim mart ortasında kesintiye uğradı. Nisan ayında hem ülkelerin içe kapanması hem de alınan önlemler sebebiyle talepte ciddi daralmalar yaşandı. Mayıs ayında otomotiv ve tekstil fabrikaları tekrardan işbaşı yapmış oldu. Ekonomik itimat endeksi dipten dönüş sinyali verdi. Tüketicilerin ve üreticilerin ekonomiye duyduğu itimat tekrardan yükselmeye başladı.”

YEREL KALKINMAYA BÖLGESEL DESTEK

Ekonomide canlanmanın yazları hız kazanabileceğini belirten Bakan Varank, senaryonun geçerli olması halinde senenin son iki çeyreğinde sağlam bir toparlanma görülebileceğini dile getirdi. Salgın sonrası dönemle ilgili tahminlerde bulunan Bakan Varank şöyleki devam etti:

TEKNOLOJİ KORİDORU KURULACAK

İzmir sanayisinden beklentilerinin oldukça yüksek bulunduğunu özetleyen Bakan Varank, Bundan dolayı İzmir’e verilen yatırım teşviklerinin arttığına dikkat çekerek şunları söylemiş oldu:

FİRMALARIN İHRACAT KAPASİTESİNDE ARTIŞ

Ankara ve Bursa’da olduğu benzer biçimde, İzmir’de de bir model yapınak kuracaklarını söyleyen Bakan Mustafa Varank, EBSO ve İzmir Tecim Odası ile beraber çalıştıklarını kaydetti. Bu fabrikada hem kesikli hem de devamlı üretime ilişkin kuramsal ve ergonomik eğitimler verileceğinin altını çizen Varank, “Hali hazırda eğiticilerin eğitimi tamamlandı. Fabrikanın tadilatı eylülde bitecek. İnşallah ekim ayında da model yapınak işletmelerimize hizmet vermeye başlamış olacak. İzmir’de ek olarak bir Yenilik Merkezi de kuruyoruz. Bu merkezde de ürün bazlı yenilikçilik kapasitesini geliştirecek adımlara odaklanacağız. Teknolojiyi odağına alan start-up’lara ve ürün gamını çeşitlendirecek firmalara mentörlük desteği vereceğiz. Bu merkezi de inşallah kasım ayında açacağız. 

Model yapınak ve yenilik merkezinin faaliyete geçmesiyle; Ege Bölgesi sanayicilerinin verimliliği ve rekabet gücü artacak, dijital dönüşümleri hız kazanacak. İzmir Kalkınma Ajansımız da siz değerli ziyaretçilerimizin yanında olmaya devam ediyor. İzmir’de temel mottomuz; çevresel hassasiyetleri gözeten yeşil ve mavi büyümenin bir arada gerçekleşmesi. Buradan hareketle; 25 milyon liralık bütçeyle sanayide sürdürülebilir üretim tekniklerini yaygınlaştırmak için çağrıya çıkacağız. Bu mevzuda sanayicinin şuur düzeyini çoğaltmak ve yönlendirmek suretiyle Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezinin kurulmasını planlıyoruz. 

Ajansımız fizibilite çalışmasına başladı. EBSO’nun da bu işi sahiplenmesini temenni ediyorum. Tekrar AB Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında 3 milyon euro bütçeli Best For Energy projesi Temmuz ayında başlamış olacak. Proje İzmir’deki temiz enerji kümesinin, hem yeni firmaların iştirakı hem de mevcut firmaların desteklenmesi yöntemiyle güçlendirilmesini amaçlıyor. Ajansımızın yürüteceği bu projeye de EBSO’nun katkısını bekliyoruz. TEKNOTEST İzmir’in yapım emek harcamaları sürüyor. Bu kontrol merkezi; İzmir ve bölgede elektrik, elektronik ve elektromekanik sektörlerinde üretim meydana getiren firmaların CE sertifikası almalarını kolaylaştıracak. Böylece firmalarımız kaynak tasarrufu sağlarken, ihracat kapasitelerini de artıracak. 11 milyon liralık bu yatırımın, 2021’in ilk çeyreğinde hizmete alınmasını planlıyoruz” diye konuştu.

‘MESLEK HASTALIĞI SAYILSIN’

Görüşmede konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Yorgancılar da Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sözlerini hatırlatarak yerli üretime destek istedi. Bakan Albayrak’ın yerli üretimin destekleneceğini ifade etmesinin kendileri için umut deposu bulunduğunu özetleyen Yorgancılar şöyleki devam etti:

Yorgancılar, kısa emek verme ödeneği süresinin 3 ay daha uzatılmasının tüm sanayicilerin ortak dileği bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama