2020-06-09T08:47:34+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 9 Haziran 2020 72 Görüntüleme

Merkez Bankasından 20 Milyar Katılım Kredisi!

Merkez Bankasından 20 Milyar Katılım Kredisi!

Normalleşme yolunda yeni bir paket döneme girdi. Merkez Bankası, Kalkınma ve Yatırım Bankası vasıtasıyla 20 milyar lira yatırım kredisi kullandıracak. Albayrak kredinin ithalatı azaltacak tesislere verileceğini ifade etti. Normalleşme yolunda bir atılım de Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası vasıtasıyla 20 milyar lira tutarında yatırım kredisi kullandıracak. Durağan(durgun) faizli 400 milyon TL’ye kadar kullandırılacak kredi yüzde 7.75 durağan(durgun) faizle kullandırılacak. Krediyle alakalı izahat icra eden Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İthalatı azaltıp ihracatı artıracak yatırımları desteklemeye devam ediyoruz. Merkez Bankasının açıklamış olduğu 20 milyar lira büyüklüğündeki ‘Yatırım Taahhütlü Ön ödeme Kredisi’ ile firmalarımıza 10 sene vadeli 400 milyon liraya kadar yatırım desteği sağlanacak” dedi.

CARİ AÇIĞA KATKI

Albayrak “İlk aşamada Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında mühim rol üstüne alan Kalkınma ve Yatırım Bankası vasıtasıyla kullandırılacak kredi, istihdamı artıran, cari dengeye katkıda tespit edilen ve katma sayısal değeri yüksek üretim yapanlara durağan(durgun) faizli Türk lirası eşeysel olarak sunulacak. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop ise yapmış olduğu bildirimde “Misyonumuzu, hepimizi etkileyen bu süreçten toplumumuzun minimum hasarla çıkması amacıyla sürdürülen topyekün mücadeleye de katkımızı Merkez Bankası’nın yeni kredi türünde iş birliği yaparak devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

SABİT FAİZLİ OLACAK

Öztop “10 seneye kadar vadeli ‘Yatırıma Yardım’ TL kredisiyle sektörleri ve yatırımcıları destekleyerek salgının oluşturduğu belirsizliğin iktisat üstündeki etkilerinin sınırlandırılmasına da katkıda bulunacağız” dedi. Öztop’un verilen bilgiye nazaran Yatırım Teşvik Belgesi’ne haiz, kredinin amacına makul ve öncelikli sektörlerde yatırım meydana getirecek firmalara verilebilecek kredi, dövizdeki dalgalanmaların oluşturduğu güvensizliğe karşı yatırımcıyı 10 seneye kadar vade ile TL güvencesinde ve durağan(durgun) faizle savunuyor.

ŞEKİB AVDAGİÇ: BU TÜR KREDİLERLE ARTIYA GEÇERİZ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nca kullandırılacak krediyi değerlendiren İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç,Kredi, yerli ve ihracata yönelik yatırımcıyı nokta atışı fonlayacak” dedi. Avdagiç, hükümetin, Merkez Bankası aracılığı ile sağlamış olduğu reeskont kredisi imkanının 20 milyar lira benzer biçimde mühim bir bölümünü yatırımlara yönlendirdiğini açıkladı. Avdagiç,”Bu tarz özellikli kredilerle Türkiye’nin dünya pazarlarından oldukca süratli hisse alabileceği, dış açığımızı tamamıyla kapatabileceğimiz ve hem de artıya geçebileceğimiz bir devresinin arifesinde olmamamız amacıyla hiçbir sebep yok” dedi.

ING’DEN NORMALLEŞME PAKETİ

ING Türkiye, tüketicilerin bütçelerine, KOBİ’lere ve ülke ekonomisine katkı sağlamak suretiyle, makul koşullar yayınlayan değişik kredi paketi hazırladı. ING mobilya ve beyaz eşyada aylık yüzde 0,79’dan süregelen faiz oranlarıyla, sıfır ve ikinci el vasıtalar amacıyla aylık yüzde 0,82 faiz oranıyla kredi kullanıracak. Banka KOBİ İpotek Teminatlı İşyeri Kredisi ve Taşıt Kredisi kampanyaları kapsamında, iş yeri ve taşıt finansmanında aylık yüzde 0,85’’ten süregelen faiz oranlarıyla 18-48 ay arası vadeyle eşit taksitli kredi verecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama