2020-05-31T16:46:45+03:00
Ana Sayfa Gündem 31 Mayıs 2020 98 Görüntüleme

Marmaray ve Başkentray 1 Haziranda Seferlerine Başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmaray’da normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren seferlerin 06.00-22.00 saatleri içinde yapılacağını bildirerek, Halkalı – Gebze hattında toplam 285 seferle Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu içinde 8’er dakika aralıklarla, öteki istasyonlar içinde ise 15 dakika aralıklarla trenlerin işletilmeye başlayacağını deklare etti. Karaismailoğlu, Başkentray’da da aynı şekilde normalleşme programının başlatılacağını söyleyerek, “Bu kapsamda Başkentray da günde 113 seferle ve 15 dakika aralıklarla hizmet vermeye başlamış olacak. Sıhhat çalışanları Marmaray ve Başkentray’dan 01 Haziran itibariyle üç ay daha parasız yararlanacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tüm dünyayı tesiri altına alan ve Türkiye’de de görülen Covid-19 salgınının zamanında alınan önlemlerle büyük seviyede kontrolde tutulduğuna dikkat çekerek, 83 milyon vatandaşın kuvvetli duruşu ile verilen ulusal mücadelenin başarı ile neticelenmesi için çalışmaların tüm hızı ile devam ettiğini söylemiş oldu. Karaismailoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafınca açıklanan normalleşme planı çerçevesinde 01 Haziran’dan itibaren birçok alanda engellemeler kalkacak ve kamuda da düzgüsel mesai düzenine geçilecek” dedi. Bakan Karaismailoğlu, tüm bu gelişmelerle beraber kent içi toplu ulaşımda yolcu talebinin artacağını belirterek, “28 Mart’tan itibaren yüksek süratli, konvansiyonel trenlerin seferleri durdurulurken, İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray’ın seferleri azalan yolcu talebine bağlı olarak düşürülmüştü. 28 Mayıs’ta seferlerine tekrardan başlamış olan yüksek süratli trenlerden sonrasında Marmaray’da da normalleşme programı uygulanacak” diye konuştu.

MARMARAY’DA FAZLADAN 203 BİN KİŞİLİ KAPASİTE

Yüksek süratli trenlerde olduğu şeklinde Marmaray’da da alınan tedbirlerle normalleşme planını uygulamaya başlayacaklarını özetleyen Karaismailoğlu, birinci önceliklerinin ise salgın riskine karşı alınan önlemlerle artan yolcu talebinin en sıhhatli şekilde karşılanması bulunduğunun altını çizdi. Toplumsal mesafenin korunması başta olmak suretiyle öteki önlemlerle beraber Marmaray’ın en sıhhatli şekilde hizmet vermesini sağlayacaklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Bu kapsamda, yolcular içinde toplumsal mesafenin korunmasını sağlamak amacıyla Gebze-Halkalı hattında çalıştırılan trenlere ilave olarak bin 637 yolcu kapasiteli 5 vagonlu setler yerine 3 bin 56 yolcu kapasiteli 10 vagonlu setlerle hizmet verilecek. Günlük işletilen 142 tane tren sayısı, yüzde yüz artırılarak 285’e çıkarılacak. Başka bir ifadeyle daha evvel 5 vagonlu setlerle meydana getirilen iç döngü seferleri 01 Hazirandan itibaren 10 vagonlu setler ile yapılacak olup, daha evvelki uygulamadan ayrı olarak günde 203 bin tane fazladan kapasite halkımızın kullanımına sunulmuş olacak” ifadelerini kullandı.

MARMARAY 06.00-22.00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERECEK

Bütün Marmaray trenlerinde yolcuların oturacağı ve ayakta bekleyeceği yerlerin toplumsal mesafe uyarı ve yönlendirme etiketleri ile düzenlenmiş olduğu ve her sefer sonrasında trenlerin dezenfekte edilmiş olduğu bilgisini veren Karaismailoğlu, “Marmaray seferleri yolcu yoğunluğu göz önünde bulundurularak iç ve dış döngü olarak planlandı. 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 06.00-22.00 saatleri içinde 76 kilometrelik Halkalı- Gebze hattında toplam 285 sefer yapılacak, Zeytinburnu-Maltepe-Zeytinburnu içinde 8’er dakika aralıklarla, öteki istasyonlar içinde ise 15 dakika aralıklarla tren işletilecektir” dedi. Bu düzenleme ile bir tek sefer sıklığının değil, yolcu kapasitesinin de arttırıldığına dikkat çeken Karaismailoğlu, “Salgın sebebiyle sefer sayısı düşürülen Marmaray’da iç döngü seferleri durdurulmuştu. Gebze-Halkalı hattında 15 dakika aralıklarla işletilen trenlerle averaj 65 bin yolcuya hizmet veriliyordu. 2019 yılı günlük yolcu averajının 340 bine, 2020 senesinde salgın öncesinde ise 415 bine kadar çıkmış olduğu dikkate alındığında, normalleşme programı ile bu sayılara yine ulaşılacak hatta üstüne çıkılacaktır. Şu sebeple öteki ulaşım ağıyla entegre olan Marmaray’dan 5 metro 1 metrobüs hattına aktarma yapılıyor, dolayısıyla Marmaray ana dere yatağı şeklinde çevreden devamlı bir yolcu akışına haiz bulunuyor” diye konuştu.

BAŞKENTRAY’DA 15 DAKİKA ARALIKLARLA 113 TREN SEFERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Karaismailoğlu, salgın öncesinde günde 39 bin yolcuya hizmet veren Başkentray’da aynı şekilde normalleşme programı kapsamında, günde 30 dakika aralıklarla sefer meydana getiren 56 tane trenin 113’e çıkarıldığını, sefer aralığının ise 15 dakikaya düşürüldüğünü bildirdi. Ayakta gezi eden yolcu hariç günlük koltuk sayısının ise 9 bin 690 tane artırılarak, toplamda 19 bin 210 koltuk olarak kullanıma sunulduğunu belirtti. Bakan Karaismailoğlu, öteki trenlerde olduğu şeklinde tüm Başkentray trenlerinin ve istasyonlarının salgına bakılırsa toplumsal mesafe uyarı ve yönlendirme etiketleri ile düzenlendiğini, sefer sonlarında trenlerin dezenfekte edildiğini söylemiş oldu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜÇ AY DAHA ÜCRETSİZ YARARLANACAK

01 Haziran tarihinden sonrasında şehirlerarası gezi kısıtlamasının kalktığını ve sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olan yaş gruplarının değiştiğini de anımsatan Karaismailoğlu, bu yeni düzenlemeye bakılırsa yüksek süratli trenlerdeki seyahatlerde HES Kodunun tüm vatandaşlar için mecburi bulunduğunu, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların ise ek olarak gezi izin belgesi olmadan gezi edemeyeceklerinin altını çizdi. Bakan Karaismailoğlu, sıhhat çalışanlarına bir müjde vererek, “Şükran duyduğumuz sıhhat çalışanlarımız 1 Haziran tarihinden itibaren üç ay daha Marmaray ve Başkentray’dan parasız yararlanmaya devam edecekler” dedi.

Karaismailoğlu sözlerini şöyleki tamamladı:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde vatandaşlarımızı sevdiklerine ulaştırmaya, mesafeleri kısaltmaya devam ediyoruz. Salgın sürecinden negatif etkilenen tüm ulaşım modlarımızda Türkiye’yi ileriye taşıyacak mühim yatırımları hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Vizyonu ve dirayeti ile en zoru başaran ve tüm dünyaya adından söz ettiren Türkiye kuvvetli adımlarla üretmeye ve ilerlemeye devam edecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ailesi olarak durmadan, yorulmadan, ilk günkü heyecanla hizmet vereceğiz.”


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.