2020-06-05T09:57:21+03:00
Ana Sayfa Yaşam 5 Haziran 2020 175 Görüntüleme

Kuruluş Osman Dizisinde Ediz Hun Ertuğrul Gazi Rolünü Oynayacak!

Diriliş Ertuğrul’un devam dizisi olarak ATV ekranlarında Kurum Osman olarak seyircisiyle buluşan dizide Ertuğrul Gazi’nin yaşlılığını kimin oynayacağı belli oldu. Kurum Osman’ın oyuncu ekibine yeterli oyuncu Ediz Hun da dahil oldu. Ediz Hun dizide Ertuğrul Gazi karakterine yaşam verecek.

Burak Özçivit, Nurettin Sönmez, Ragıp Savaş – harp, Saruhan Hünel ve Didem Balçın’ın rol almış olduğu ‘Kurum Osman’ın Ediz Hun’lu kısmı merakla planlanıyor.

Ertuğrul Gazi kimdir?

13. yüzyılda dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071’de Türklerin girmiş olduğu bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde ortaya çıkan Ertuğrul Gazi, hayallerine giderken aslına bakarsak dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi.

IX. asırda Ertuğrul Gazi’nin ataları, vasat 50 bin yada 70 bin hane olmak suretiyle diğeri Oğuz boyları ile beraber Moğol istilasının da etkisiyle Buhara ve Semerkant (Özbekistan) üstünden Ceyhun nehrini (Amuderya’yı) geçerek Horasan (Türkmenistan) bölgesinin Merv /Mohan şehrine yerleştiler.

İlk konak yeri Karacadağ’dır

Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayıhanlıları bu savaşlardaki hizmetlerinin karşılığında ödüllendirdi ve Ankara’nın batısındaki Karacadağ’ı kışlak-yaylak olarak verdi. Bu müjdeli haber Kayıhanlılar Kayseri’de bulunurken, Selçuklu başkenti Konya’ya gönderilen Ertuğrul Gazi’nin oğlu Saru Batu Savcı Bey tarafınca getirildi. Ertuğrul Gazi’nin Anadolu’daki ilk konak yeri Karacadağ’dır. Böylece Ertuğrul Gazi ilk olarak tarih sahnesinde görünmüştür.

Cihad emrini yerine getirmek istedi

Kayıların şanını yüceltmek ve İslam’ın cihad emrini, cihan mefkûresini yerine getirmek isteyen Ertuğrul Gazi’nin batı uc bölgesinde gaza hareketlerinde bulunmaya başlaması; ileride kurulacak olan devletin siyasal hayatında uc geleneğinin yerleşmesine ve Bizans üzerine devamlı gaza hareketlerinin yapılmasına vesile oldu.

Gazi unvanı verildi

Ertuğrul Gazi’nin siyasal ve askeri dehası, cesareti, yiğitliği, zekâsı ve aksiyonunun bir sonucu olarak, XIII.asrın ortalarında Karacahisar ve Söğüt fethedildi. Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, bu fetihlerin sonucunda mükâfat olarak Domaniç, Söğüt ve çevresini kendisine yurt/mülk olarak verdi. Yazları Domaniç yaylalarında, kışları Söğüt’te geçiren Ertuğrul Gazi, Selçuklu Devleti’nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup, asayişi temin etti. Domaniç-Söğüt ve çevresine egemen olduktan sonrasında, Bizans sınır boylarında bulunan diğeri uç beyleriyle birlikte cihad ve gaza ile meşgul olmaya devam etti. Ertuğrul Gazi, komşu Bizans tekfurlarına (valilerine) karşı kazanılmış olduğu parlak başarılarından dolayı “gazi” unvanı aldı.

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun azca olmasından dolayı barış merkezli, önlemli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasal şartları oldukça iyi değerlendirerek başlangıcında bulunmuş olduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafınca fazlaca sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt’teki Hristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi’yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede refah ve itimatı elde etmiş oldu.

Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt’te vefat etti. Türbesi Söğüt’tedir. Her yüzyıl eylül ayının 2.haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

Kurum Osman 24. bölüm özeti:

Osman Bey, Bala Hatun’la nikahının peşinden düğün hazırlıkları yaparken, Kayı Obası’nda sürpriz gelişmeler yaşanacak. Alişar tehlikesini ortadan kaldırıp Dündar’ın gerçekleri öğrenmesini elde eden Osman Bey; bu bölümde Kayı Obası’nda yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalırken, uç bölgesindeki Moğol baskısını kırmak için mücadeleye girişti. Osman Bey, Moğollara karşı mücadeleyi iyi mi örgütledi? Osman Bey, Türkmen obalarından beklediği desteği alabildi mi? Geyhatu ve Moğollar, sancak beylerinin öldürülmesine iyi mi tepki verdi? Dündar tarafınca Alişar’la evlendirilen Aygül’ün akıbeti ne oldu?

Kurum Osman 24. bölüm fragmanı


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.