2021-06-08T11:03:37+03:00
Ana Sayfa Dünya 8 Haziran 2021 302 Görüntüleme

Kovid-19’dan kurtulan ona yakalanıyor! Vaka sayısı açıklandı

Hint basınındaki haberler göre Sıhhat Bakanı Harsh Vardhan, bugüne kadar 28 eyaletten 28 bin 252 kişide kara mantarın saptandığını, bu kişilerin 24 bin 370’inin daha evvelce Kovid-19’a yakalandığını kayıt etti.

Ülkenin batısındaki Maharaştra ve Gujarat eyaletlerinde kara mantar enfeksiyonunda plusteken yüksek sayıların belirleme edildiğini açıklayan Bakan Vardhan, Maharaştra’da 6 bin 329, Gujarat’ta 5 bin 486 kara mantar vakasının kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Eksperler, Kovid-19’u atlatanların yakalandığı ve toplum arasında “kara mantar” olarak isimlendirilen mukormikozun bazen ölümcül olabileceğine ilgi çekiyor.

Hindistan’da 21 Mayıs’ta kara mantar nedeniyle 219 bireyin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

KARA MANTAR (MUKORMİKOZ) NEDİR?

Tıbbi ismiyle ‘Mukormikoz’, Kara Mantar hastalığı çok seyrek görülen bir enfeksiyondur. Çoğunlukla toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde tespit edilen mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır. Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen Kara Mantar, kanser hastaları ya da HIV/AIDS’li şahıslar gibi diyabetik ya da bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış şahıslarda hayatı tehdit edebilir.

KARA MANTAR HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hindistanlı hekimler, ülkenin yedi günlük olay oranında yeni bir rekora imza atıldığını bildirdi. Yüzde şişlik ve kara lezyonlar enfeksiyon bulguları arasında sıralanıyor. Birtakım kaynaklarda göz kararması ya da renk farklılığı, bulanık ya da çift görme, göğüs ağrısının da sendrom olabileceği öne sürüldü.

HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

Enfeksiyon, bir insana bir kesik ya da solunum sistemi yolu ile vermag dolaşımına giriyor ve başka hayati organların yanı sıra kalbe, beyine ve akciğerlere yayılabiliyor.

Kara mantar, bilhassa COVID-19 geçirmiş hastalara ağır zarar sağlıyor. Eksperler, enfeksiyonu COVID-19 hastalarında steroid tüketiminin tetiklediğini ifade ediyor. COVID-19’dan iyileşen hasta kara mantar nedeniyle hayatını kaybedebiliyor.

Hekimler ve sıhhat yetkilileri, kara mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek amacıyla lüzumlu olan amfoterisin B antifungal ilacının eksikliği konusu ile ilgili uyarıda bulunmantadır.

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama