2020-06-15T08:00:58+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 15 Haziran 2020 87 Görüntüleme

Koronavirüs Zamanında İşten Çıkarılanlar İçin Devlet Araya Giriyor!

‘İstihdam Kalkanı Paketi’nde yeni detaylar belli oldu. İlave istihdam edilen her bir bireyin bütün maliyetinin yüzde 40’ını devlet karşılayacak. Devlet işten çıkarılanların işe dönüşü amacıyla de teşvikler verecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ‘İstihdam Kalkanı Paketi’nin bilgileri netleşmeye başladı. Normalleşme sürecinde de istihdamın desteklenmesi amacıyla yapılan paket, fesih yasağının uzatılmasından işsizlik süresinin kısaltılmasına, genç istihdamından kısmi vakitli çalışmaya kadar birden fazla mühim planlama getirilecek.

YASAK 3 AY UZUYOR

İlgili bakanlıkların üstünde çalmış olduğu ve hızlıca yasalaşması beklenilen paketle, Türkiye’de bugüne dek hazırlanmış bütün paydaşlara dokunan, en geniş kapsamlı istihdam düzenlemesi yapılmış olacak. Pakette normalleşme sürecinde ek istihdam edilen her bir işçinin işverene toplam maliyetlerin yüzde 40’ının devlet doğrultusundan karşılanması da tahmin ediliyor. Söz hususu paketle zamanı 17 Temmuz’da dolacak işten çıkarma yasağı, 3 ay daha uzatılacak ve bu zamanı uzatma yetkisi, Cumhurbaşkanı’nda olacak. Pakette en önemli başlıklar şu şekilde:

İŞSİZ İÇİN FORMÜL

• 2019 senesi başından fesih yasağının başladığı 17 Nisan’a kadar kadar geride bıraktığımız sürede işi olmayan kalmış olanların işe dönmesi sağlanacak. Bu şahıslar son çalışmış oldukları iş yerine başvuracak.

• İşveren bu kişileri işe alacak. İşveren, bu çalışanları işe aldığında çalıştırma olanağı yoksa bedava izne de çıkarabilecek.

• İşveren bu iki olanağı da kullanamıyorsa, işçinin İş-Kur’a başvurması sağlanacak. Bu halde 1770 liralık bedava izin desteğine devam edilecek.

• Söz hususu devre haricinde kalanlar yönünden bakıldığında, bu kişilerin istihdam edilmeleri halinde işveren maliyetleri, devlete ödemeleri ihtiyaç duyulan prim şeklinde ödemelerde mahsuplaşma şeklinde yöntemler kullanılarak düşürülecek.

GENÇLERE İSTİHDAM DESTEĞİ

• Paketle 25 yaşını doldurmayan ya da 50 yaşın üzerinde olan çalışanların daha basit istihdam edilmelerini sağlayacak düzenlemeye de gidilecek.

• Belirti edilen yaşlardaki çalışanlarla ‘belirli süreli iş sözleşmeleri’, iki senesi geçmemek suretiyle objektif şart aranmadan ve işin niteliğine bakılmaksızın zincirleme uygulanabilecek.

• Böylelikle, kapsamdaki çalışanlar daha basit iş bulabilecek, işveren daha elastik koşullarda istihdam mümkün kılabilecek.

• Gençlerin tecrübe ve yetenek kazanmalarını sağlamak ve işverenlerin gençleri tercih etme oranını çoğaltmak amacıyla gençlerin istihdamı desteklenmiş olacak.

• 25 yaşından ufak olup emek verme gün adedi 10 günden azca olanlar amacıyla prime temel günlük kazanç alt sınırının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenecek. Arta Kalan primler izleyen ayın sonuna kadar sigortalı doğrultusundan isteğe bağlı ödenebilecek.

KISMİ ÇALIŞMAYI SEÇEN 50 YAŞIN ÜSTÜNE GELİR VERGİSİ İSTİSNASI

• Kısmi vakitli emek verme dünya genelinde istihdam piyasalarında mühim bir program olarak bilinirken kişilerin emek verme sürelerini azaltarak aynı işin çok sayıda şahıs doğrultusundan yapılmasına imkân tanınacak.

• 50 yaş ve üstündeki vatandaşlardan kısmi çalışmaya geçmek isteyenlere bu imkân verilebilecek. Bu kapsamda, tam vakitli emek harcamadan kısmi vakitli çalışmaya geride bıraktığımız çalışanlar amacıyla Gelir Vergisi istisnası tanınacak ve alanı vakitli emek harcamadan arta kalan bakiye gün adedi kadar emeklilik primleri ödenecek.

• Gelir Vergisi istisnası, tam vakitli emek harcamadan kısmi vakitli çalışmaya geride bıraktığımız çalışanların yanı sıra istihdamı paylaşan her insana sağlanacak.

İŞSİZLİK FONU KESİNTİSİ 2 PUAN ARTIYOR

• Paketle, işverenin İşsizlik Sigortası Fonu’na katkısının 2 puandan 4 puana çıkarılması da tahmin ediliyor. Salgın döneminde fonun önemi görülürken bu fondan işverenler ve çalışanların desteklenmesine devam edilecek. Fonun da işçi ve işverenlerin katkısıyla kuvvetlenmesi sağlanacak.

• Fondan, normalleşme döneminde ek istihdam edilecek her bir çalışan amacıyla ek yardım sağlanacak. Ekonominin tekrardan canlanacağı devreye hazırlık amacıyla ek istihdam edilen her bir bireyin işverene bütün maliyetinin aşağı yukarı yüzde 40’ı karşılanacak.

• Bu yardım 2019 başından, işten çıkarma yasağının geldiği tarihe kadar olan süreci de kapsayacak.

 PRİM KAYBI ÖNLENECEK 

• İşsizlik ödeneği alırken 90 gün ortamında yeniden işe dönerek 12 ay kesintisiz çalışanların, işi olmayan kaldıkları devreye dair emeklilik primini devlet ödeyecek. Böylelikle, yeniden işe girenlerin çalışmadıkları devreye dair prim kayıbı önlenecek.

• Salgın döneminde ekonomik aktivitenin azalması sebebiyle çalışanlarını kısa çalışmaya yaşamış ya da bedava izne ayıran işverenlerin bu çalışanlarının bütün primlerini de devlet karşılayacak.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    İlginizi çekebilir

    BİM’in enerjisi güneşten

    BİM’in enerjisi güneşten