2021-07-13T16:57:37+03:00
Ana Sayfa Dünya 13 Temmuz 2021 103 Görüntüleme

Koronanın sırrı onda bulundu… DSÖ 25 yaşındaki kadını arıyor!

Dünya aşağı yukarı 2 senedir tabiri caizse koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyor.

Eski normallerimizi geride bırakmamıza niçin olan Kovid-19 dünya genelinde milyonarca insanın canına sjablone olurken bilim dünyasının den nerdeyse bütün enerjisini bu alana ayırmasına niçin oldu.

Bilim insanları bir yandan virüse deva bulmak amacıyla uğraşırken bir yandan da virüsün kaynağını belirlemeye çalışıyor.

Oluşturulan son inceleme ise bu alanda ezber bozan neticeler tanıttı. Gelen kabul gören kurama göre, virüs Çin’ter Wuhan kentinde meydana çıktı.

Yalnız Dünya Sıhhat Teşkilatı (DSÖ) özcülüğünde oluşturulan incelemede ‘sıfırıncı hasta’ yani Kovid-19’un ilk izleri İtalya’da bir kişide belirlendi.

İngiliz Daily E posta gazetesinde bulunan habere göre, Kasım 2019’da boğaz ağrısı şikayetiyle Milano’daki bir hastaneyi ziyaret eden kadının bilgileri aylar sonra ele alındı ve koronavirüsün izlerine rastlandı.

Virüs resmi olarak 2019’un son günlerinde Çin’ter Wuha kentinde görülmüştü. Bu inceleme ile virüsün sıfır noktasının değişebileceği olsılığı meydana çıktı.

Diğer bir söyleyişle söz hususu inceleme, Kovid-19’un Aralık 2019’da Çin’den ilk defa belirlenip rapor edilmeden evvelce uluslararası dolaşımda olduğunu işaret ediyor.

Bilim dünyası şimdi bu hastanın peşine düştü. Yalnız çok büyük bir problem var o da hastanın kimliğinin belirlenememesi.

Hasta hakkındaki tek tanınan Milano’da yaşam sürdüren 25 yaşında bir bayan bulunduğu. Söz hususu hastayı tedavi eden hekim olan Raffaele Gianotti’nin ise Mart ayında hayatını yitirmiş olması ekibin işini epey zorlaştırıyor.

Araştırmalara imza atan ekip, teyit edilen ilk Wuhan vakasından önceki devreye ait başka ülkelerdeki vakaların araştırılmasını önerdi.

Çünkü bilim insanları daha önceki şüpheli vakaların incelenmesinin, koronavirüsün erken yayılmasının vakit çizelgesini belirlemeye yardımcı olabileceğin altını çizdi.

Ekip bunu gerçekleştirmek amacıyla detaylı ülkelerdeki vermag bankalarından 2019’un sonlarına ait numunelerin koronavirüs antikorlarının zenginliği amacıyla test edilmesini istedi.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol işaret ediyor

Haberci Android Uygulama
Haberci Android Uygulama