2020-06-03T16:16:37+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 3 Haziran 2020 65 Görüntüleme

Koranavirüs Sürecinde İthalatta Büyük Başarı Elde Ettik!

Bakan Pakdemirli, videokonferans yöntemiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlarıyla görüştü. Pakdemirli, büyük küresel problem haline gelen koronavirüs salgınının tabiat ve kırsal ile köylerin önemini eskiye nazaran minimum 2 kat fazla hissettirdiğini söylemiş oldu. Sürdürülebilir üretim ve besin arz- talep dengesi açısından ufak aile işletmelerinin varlığı ile lisanslı depoculuğun önemin ortaya çıktığını özetleyen Pakdemirli, bugün toplumda tarıma karşı büyük ilginin oluştuğunu dile getirdi.

Tarımın ciddiye alınması ihtiyaç duyulan bir alan bulunduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, bu yüzden çiftçileri desteklemek ve yanlarında olmak için bakanlık olarak seferber olduklarını belirtti. Pakdemirli, “Mevsimsel etkisinde bırakır ve planlı-programlı üretime olan eğilimden dolayı bu sene tarımsal üretimiz en verimli yıllardan birini yaşayacak. Nihayet 18 senelik dönemde tarıma 310 milyar lira destek sağladık. Tarımsal hasılamız 7,5 kat artışla 275 milyar liraya ulaştı. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık. Büyükbaş hayvan varlığımızı yüzde 80 artırdık. Küçükbaş hayvan varlığımız yüzde 51 artırdık. Süt üretimimizi ise yüzde 173 artırdık” dedi.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal gayri safi ulusal hasılası açısından Hollanda, İspanya Fransa şeklinde tüm Avrupa ülkelerini geride bırakarak, 48 milyar dolarlık tarımsal hasılada ile Avrupa’da önder konuma geldiğini söylemiş oldu.

’18 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPIYORUZ’

Bakan Pakdemirli, üretilen tarımsal ürünler ile 83 milyon nüfus ile beraber 50 milyon gezgin ve 4 milyon mültecinin besin ihtiyacını sağladıklarını belirterek, “Bunun yanı sıra 193 ülkeye 1827 tarımsal ürün ihraç ederek, azca ilkin de belirttiğim şeklinde 18 milyar dolarlık da ihracat yapıyoruz. Ek olarak Bakanlığımız tarafınca; 2012 yılından itibaren meydana getirilen emekler doğrultusunda, üreticilerimiz için dünyanın en kalabalık nüfusuna haiz Çin Halk Cumhuriyeti pazarının kapıları açılmıştır. Bu kapsamda; Ramazan Bayramı öncesinde açıkladığımız 54 tesisimiz, Çin Halk Cumhuriyetine süt ürünleri ihracatı yapabilecek. Bu da bir kere daha gösteriyor ki; biz dünyadan besin talep eden değil, dünyaya besin arzı elde eden bir konumdayız” diye konuştu.

‘HEDEFİMİZ, LİSANSLI DEPO KAPASİTESİNİ 8-10 MİLYON TONA ÇIKARMAK’

TOBB ile beraber önemsedikleri konulardan birinin de lisanslı depoculuk sistemi bulunduğunu dile getiren Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Lisanslı depoculuk, bana nazaran kazancın ve güvencenin hazinesidir. Bu kapsamda bugün için depolanabilen ürünler; hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, pamuk, fındık ve zeytin ürünleridir. Kuru kayısı, kuru üzüm ve Antep fıstığı ürünlerinin lisanslı depolarda depolanabilmesine yönelik çalışmalarımızda nihayet aşamaya geldiğimizi de belirtmek isterim. Hali hazırda lisans alan 91 sayı lisanslı depo işletmesinin toplam depolama kapasitesi ortalama 4,8 milyon ton. Hedefimiz inşallah 2023 senesinde 140 lisanslı depo işletmesi ile lisanslı depo kapasitesini 8-10 milyon ton aralığına çıkarmak. İnşallah bunu da beraber başaracağımıza inanıyorum.”

Bakan Pakdemirli, dünyada yaşanmış olan pandemi sürecinin tarımsal üretim ve besin arzının önemini ortaya koyduğunu belirterek, sürdürülebilir ve teknolojik hamlelerle hayata geçirilecek tarımsal yatırımların ülkeye oldukça şey kazandıracağını da kaydetti. 

(DHA)


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.