2020-06-06T15:16:52+03:00
Ana Sayfa Gündem 6 Haziran 2020 48 Görüntüleme

KKTC’de Maraş’ın Açılmasına Hız Verildi!

KKTC’de Maraş’ın Açılmasına Hız Verildi!

Ankara ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) idaresi, koronavirüs (Covid-19) eşliğinde 46 senedir kapalı olan Maraş’ın açılmasıyla alakalı emekleri sürat verdi. Cumhurbaşkanı Muavini Fuat Oktay’ın, “Bugün Maraş anında açılmalı” açıklamasına KKTC’den {destek} geldi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Oktay’ın açıklamalarından büyük bir kıvanç duyduklarını ifade etti.

KKTC Başbakanı Tatar, “Hükümetimiz kararlıdır ve Türkiye ile ortaklık içerisinde halkımızın desteği sayesinde ihtiyaç duyulan bütün kararlar gecikmeksizin alınacaktır. Maraş mevzusundaki emek harcamalar başka bütün çalışmalarımız gidi Covid-19’la mücadelemiz sebebiyle duraksamıştır yalnız yakında tekrardan sürat kazanacaktır” dedi.

BAŞBAKANLIK BÜNYESİNDE KOMİSYON KURULACAK

Tatar, Maraş’ın bir an evvelce açılabilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı’nda başlatılan çalışmaların devam ettirileceğini, bu çalışmalara {destek} olmak hedefiyle Başbakanlık içeriğinde uzmanlardan ve bürokratlardan meydana gelen bir komisyon kurulacağını söyledi.

Yazılı izahat meydana getiren Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de Singapur benzer biçimde bir kalkınma gerçekleştirmesi ve çekicilik merkezi durumuna gelmesinin olası bulunduğunu söyleyerek Türkiye ve Kıbrıs Türk Halkı’nın desteğinin gerekliliğini söyledi. Başbakan Tatar “Türkiye Cumhuriyeti ile kardeşçe, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı temas içerisinde olmak, birimizin öteki amacıyla taşımış olduğu önemin bilincinde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek, ortaklık gerçekleştirmek halkımız amacıyla yaşamsal ciddiye haizdir. Unutmamalıyız ki Doğu Akdeniz’de haklarımızın gaspı amacıyla yoğun çaba içine girenler ve ortaklık yapanlar var. Bunların esas hedefleri Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan {kaldırmak}, Türkiye’yle bağlarımızı koparmak, Türkiye askerini Kıbrıs’tan çıkarmak, Güvence Sistemi’ni sulandırmak ya da sıfırlamak, Kıbrıs’ı tamamen hegemonyaları altına alıp Doğu Akdeniz’de kendi çıkar düzenlerini kurmaktır” şeklinde konuştu.

KKTC BİR SİNGAPUR OLABİLİR

Oktay’ın KKTC’nin bir Singapur olabileceği yönündeki mesajlarını önemsediklerini söyleyen Tatar, “Türkiye’nin KKTC’nin Singapur olması amacıyla meydana koyduğu görüşler, biz amacıyla büyük {değer} taşır. Gerisi bizlere, Kıbrıs Türk Halkı’na ve devletimize kalmıştır” dedi.

Tatar, “Ben inanıyorum ki en hızlıca halkımız da bu vizyonla hareket edecek ve bir hamle içine girilecektir. Bir ekonomist Başbakan olarak Cumhurbaşkanı Muavini Fuat Oktay’ın KKTC’nin kalkınması, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon aramaları, Maraş’ın açılması mevzusundaki açıklamalarından oldukça memnun oldum. Hükümetimiz, her iki hususta da kararlıdır. Türkiye ile ortaklık içerisinde, halkımızın desteğiyle ihtiyaç duyulan bütün kararlar gecikmeksizin alınacaktır” şeklinde konuştu.

ANAVATAN TÜRKİYE YANIMIZDA

“Hakkını koruyabilen bir Kıbrıs Türk halkı ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti amacıyla sürdürülebilir, kuvvetli bir ekonomik yapı oluşturmamız lazımdır. Bu amaç bundan sonra ertelenemez, geciktirilemez” ifadeleriyle sözlerine devam eden Tatar, “Anavatan Türkiye, Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Muavini ve Türk halkı ile yanımızdadır. İnsan potansiyelimiz, haiz olduğumuz değerler, hususi sektörümüz, bürokrasimiz bu amacı gerçekleştirebilecek düzeydedir. Kıbrıs Türk Halkı bulunduğu noktadan oldukça daha yüksek bir hayat niteliğini, gelir civarını, refah düzeyini hak etmektedir” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama