2020-07-26T19:03:34+03:00
Ana Sayfa Gündem 26 Temmuz 2020 35 Görüntüleme

KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye’miz ile aramızı açma çabalarına asla izin vermem

KKTC Başbakanı Tatar: Türkiye’miz ile aramızı açma çabalarına asla izin vermem

Türkiye’den geleceklere 7 gün karantina koşulu  tarışmalarına dair konuşan konuşan KKTC Başbakanı Tatar, Türkiye’nin zor dönemlerde Kıbrıs Türk halkına sağlamış olduğu imkanlarla ayakta kaldıklarına işaret ederek, “Bizim dünyaya oluşturulan tek kapımız Türkiye. Türkiye’den gelişlerde problem yaşanırsa, ülkenin önünü tıkamış oluruz. Her insana sağduyu çağrısı yapar iken bir kere daha ifade etmek isterim ki, ne Türkiye, ne de Cenup Kıbrıs’tan gelenlere 7 gün karantina uygulanması benzer biçimde bir hal söz hususu değildir” şeklinde konuştu. 

Şimal Kıbrıs’ta birinci önceliklerinin halkın sağlığı olduğuna ilgi çeken Tatar, “Sıhhat bölümünde önlemlerimizi alırken, ekonomik şeklinde de kalkınmanın yolunu açmak mecburiyetindeyiz. Dünyaya kapılarımızı kapatarak ne sağlığı ne de ekonomiyi iyi bir noktaya getirmemiz düşünülemez” dedi.

Dünyanın en teknolojik ülkelerinin dahi çaresiz kalmış olduğu salgın sürecini hem sıhhat, hatta ekonomik olarak en uygun şekilde göğüslediklerine ilgi çeken Tatar, “Hükümet olarak, bir kesimi değil, halkımızın tamamını düşünmek mecburiyetindeyiz. Sıhhat bölümünde lüzumlu alt yapı çalışmalarımıza her gün yeni bir şeyler ekliyoruz. Türkiye, bu süreçte bizleri tıbbi araç-gereç yardımı konusu ile ilgili asla yalnız bırakmadı. Açılımla eş güdümlü oluşacak yeni vakalarla alakalı de lüzumlu önlemleri alıyoruz. Ki bireysel şeklinde de önlemlerimizi alabilmek mecburiyetindeyiz. Salgının üstesinden gelmenin yolu, maske, uzaklık, temizlikten geçiyor. Bu hastalığı tamamıyla ortadan kaldırmak henüz olası değil, ancak böylelikle hastalığı engelleyebiliriz” dedi.

Devletin takviyeleri ve hususi sektörün gayretiyle ekonomide toparlanma sinyallerinin olabildiğince sevindirici olduğuna işaret eden Başbakan Tatar şunları kayıt etti:

“Bunun önünün kesilmesine katiyen müsaade etmem. Hem kamu da hatta hususi sektörde, sıhhatli ilerleyişin devamını sağlamamız lazım olur. İstikrarlı olmak mecburiyetindeyiz. Ülkemiz eski gelişme civarlarına kesinlikle ulaşacaktır. Sanayiciden, esnafa çalışanlardan, gençlere kadar her kesime yönelik kapsamlı yardım paketleriyle ekonomiye yardım olduk, olacağız da. Genç ve hareketli bir ülkeyiz. Doğu Akdeniz’de stratejik konumumuz var. Bunun amacıyla hep eş güdümlü aynı duyarlılık ve kararlılıkla hareket etmek mecburiyetindeyiz.”

Dinlence gerçekleştirmek isteyenlere Şimal Kıbrıs’ı seçmeleri çağrısı icra eden Başbakan Tatar, “Şimal Kıbrıs bir gezim cenneti ülkesi. Güvenilir, sıhhatli bir ülke. Vatanımızda dinlence meydana getirecek yurttaşlarımızın bizlerin başının üstünde yeri var. Bazı zamanlar aksaklıklar olabilir ancak bu katiyen düzeltilmeyecek hal değildir. Türkiye’deki vatandaşlarımızı; Mavi Yurt’da Türkiye eşliğinde el ele artan bir ülke Şimal Kıbrıs’a çağrı ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.