2020-07-17T08:41:20+03:00
Ana Sayfa Gündem 17 Temmuz 2020 42 Görüntüleme

Kısa çalışma uygulamasının uzatılması TBMM’de kabul edildi

Kısa çalışma uygulamasının uzatılması TBMM’de kabul edildi

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Farklılık Yapılması Ile ilgili Yasa Öneriyi” ile Yükseköğretim Kanunu’nun kamu kuruluşları ve vakıflarda görevlendirme düzenlemesi kapsamında Türkiye Bilimler Akademisinde görevlendirilenlerin toplumsal ve mali hakları emsalleri ile eşitleniyor.

Teklifle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeni öne sürülerek Cumhurbaşkanı’nın kısa emek verme müracaatını 31 Aralık 2020 geçmişine kadar uzatma yetkisi genişletiliyor. Buna nazaran, Cumhurbaşkanı 31 Aralık 2020 zamanı korunarak, kısa emek verme ödeneğinin zamanını sektörel olarak tek tek ya da {bir bütün} olarak uzatabilecek.

Öneride ekonominin normalleşmeye başlamasıyla eş güdümlü iş yerinde haftalık düzgüsel emek verme sürelerine dönülmesinin teşvik edilmesine dair düzenlemeler yer almakta.

Buna nazaran, Kovid-19 salgını kaynaklı zor olan sebebe bağlı olarak hususi sektör iş bölgelerinde kısa emek verme ödeneğinden yararlananlar ile nakdi ücret desteğinden yararlananların çalışmış oldukları iş yerinde haftalık düzgüsel emek verme sürelerine dönülmesi durumunda sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek suretiyle 3 ay süre ile İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

İşverene her bir ay amacıyla sağlanacak yardım zamanı; Kısa emek verme ödeneği alanlar amacıyla kısa emek verme ödeneği almış olduğu aylık averaj gün miktarını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar amacıyla nakdi ücret desteği aldıkları aylık averaj gün miktarını geçemeyecek.

Kısa emek harcamadan yersiz yararlanıldığının belirlenmesi ya da kısa emek verme başvurusuna yönelik uygunluk tespitinin negatif sonuç vermesi veya nakdi ücret desteğinden yersiz yararlandığının belirlenmesi durumunda, iş yeri bu planlama kapsamında sağlanan destekten yararlanamayacak ya da yersiz yararlanmış sayılacak. Destekten yersiz yararlanıldığının belirlenmesi durumunda, yararlanılan yardım tutarı işverenden gecikme cezası ve gecikme zammı eşliğinde öğrenim edilecek.

Söz hususu teşvikten yararlanmakta olan işverenler, bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı amacıyla başka sigorta primi indirimi, teşvik ve desteklerinden yararlanamayacak.

Planlama kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu doğrultusundan işverene sağlanan, sigortalı hissesine karşılık gelen yardım tutarının sigortalıya ödenmesi işverenden talep edilemeyecek. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan planlama kapsamında karşılanan tutarlar, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gelir, gider ya da maliyet öğeyi olarak öneme alınmayacak.

Cumhurbaşkanı, düzenlemede bulunan 3 aylık zamanı sektörel olarak tek tek ya da {bir bütün} olarak 6 aya kadar uzatmaya yetki sahibi kişi olacak.

Kovid-19 salgını nedeni öne sürülerek işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin program zamanını, 3’er aylık Aralıklarla 30 Haziran 2021 geçmişine kadar uzatabilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı’na yetki verilmekte.

Bunun dışında, belirli süreli iş ya da hizmet sözleşmelerinde zamanın sona ermesi, işyerinin rastgele bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, alakalı mevzuata nazaran oluşturulan birçok hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi durumları, fesih engelinin istisnaları arasına ekleniyor.

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde oluşan maden ocağı kazası ardından, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun doğrultu bulunduğu rödovans sözleşmeleri kapsamında bulunan Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde hizmet akdi sona erdirilen işçilerden kıdem tazminatlarını alamayanların tazminatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu doğrultusundan ödenecek. Oluşturulan ödeme sebebi ile Kurumun rödovans sözleşmesinin yönü olan alakalı şirkete, şirketlere rücu hakkı gizli tutuluyor.

Toplu taşıma araçlarının engellilerin erişilebilirliğine makul olmasının sağlanabilmesi amacıyla yapılacak sorumlulukları düzenleyen hükümler uyarınca, ilk defa denetlenerek eksikliği bulunduğu belirleme edilenler ile daha evvelce belirlenip vakit verilenlere; karşılanması ihtiyaç duyulan yükümlülüklerin yeni koronavirüs salgını sebebiyle aksaması bundan dolayı, yükümlülüğün maliyet ve niteliğine nazaran ek vakit verilecek.

Otoyollardan geçiş tutarı ödemeden geride bıraktığımız yabancı plakalı vasıtalar, yerli plakalı araçlarla aynı ceza ve usullere doğal olarak olacak.

Kovid-19 salgını sebebiyle eğitimlerin aksaması ve alakalı sınavların gerçekleştirilememesinden kaynaklı oluşacak eksper ve doktor açıklarını önlemek hedefiyle, İş Sihhati ve Güvenliği Kanunu’nun, 50’den azca çalışanı olan ve azca tehlikeli katagoride bulunan işyerleri ile kamuya ilişik işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri doktoru görevlendirilmesine dair hükmünün yürürlüğü ötelenecek.

MADDE İHDASI

Komisyonda teklife ihdas edilen maddeyle İnternet Içerisinde Oluşturulan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yolu ile İşlenen Suçlarla Mücadale Edilmesi Ile ilgili Yasa’a madde ihdas edildi.

Buna nazaran, kişilerin kişilik haklarına, hususi yaşamın saklılığına ve başka esas hak ve özgürlüklere aykırı veya evlatların fizyolojik ve ruhsal gelişimlerine zarar verici şekilde web tüketiminin önlenmesi hedefiyle TBMM içeriğinde Dijital Mecralar Komisyonu kurulacak.

Komisyon 17 üyeden oluşacak. Komisyonun üye dağılımı siyasal parti gruplarının parti kümeleri toplam adedi içindeki yüzdelik seviyesine nazaran belirlenecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.