2020-09-09T17:39:42+03:00
Ana Sayfa Gündem 9 Eylül 2020 57 Görüntüleme

İstanbul Valiliği duyurdu… İşte yeni koronavirüs kararları

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye sonucu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı tarafında İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “Covid 19 Tedbirleri” temalı ek genelge gönderdi.

Genelge ile ülke çapında meskenler hariç olmak suretiyle bütün alanlarda maske takmak mecburi olacağı ve metro, tramvay şeklinde raylı sistem araçları ile metrobüslere ayakta alıncak yolcuların miktarını il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının belirleme edileceği duyurulmuştu.

Genelgenin sonrasında gözler il/ilçe hıfzıssıhha kurullarına çevrilirken, İstanbul amacıyla alınan yeni koronavirüs tedbirleri duyuruldu.

Yeni koronavirüs önlem kararlarını İstanbul Valiliği açıkladı.

İstanbul Valiliği doğrultusundan oluşturulan açıklamanın tam metni şu şekilde:

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 08.09.2020 Salı günü saat 16.00’da Vali Muavini Niyazi ERTEN başkanlığında inanılmaz toplanmıştır.

Koronavirüs salgınının cemiyet sağlığı ve kamu düzeni yönünden meydaan getirdiği riski yönetme, toplumsal izolasyonu temin, fiziki uzaklığı koruma ve hastalığın yayılım süratini denetim altında tutma suretiyle Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları tarafında çoğu önlem sonucu alınarak programa geçirilmektedir.

İçerisinde bulunduğumuz denetimli toplumsal yaşam döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra her bir etkinlik kısmı/iş kolu amacıyla tek tek tespit edilen tedbirlere uyum ve tesir kontrol mekanizmaları büyük ehemmiyet taşımaktadır.

dezavantajlı gruplara/meslek icralarına yönelik ya da kamuya açık birtakım alanlarda her insana maske takma zorunluluğu getirilmiş; İçişleri Bakanlığının 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı genelgesi ile şehirlerarası ve kent içi yolcu taşımacılığına dair düzenlemeler yapılmış, İçişleri Bakanlığının 30.05.2020 tarih ve 8556 sayılı ve 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı genelgeleri ile lokanta lokanta, kafe ve aynısı işletmelerin müzik faaliyetlerine engelleme getirilmiştir.

Bu çerçevede, değişik tarihlerde İçişleri Bakanlığının duyurduğu genelgeler ile belirli dezavantajlı gruplara/meslek icralarına yönelik ya da kamuya açık birtakım alanlarda her insana maske takma zorunluluğu getirilmiş; İçişleri Bakanlığının 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı genelgesi ile şehirlerarası ve kent içi yolcu taşımacılığına dair düzenlemeler yapılmış, İçişleri Bakanlığının 30.05.2020 tarih ve 8556 sayılı ve 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı genelgeleri ile lokanta lokanta, kafe ve aynısı işletmelerin müzik faaliyetlerine engelleme getirilmiştir.

Gelinen aşamada başta fiziki uzaklık kuralı olmak suretiyle alınan tedbirlere yeteri kadar riayet edilmemesinin hastalığın yayılım süratini çoğaltması ve cemiyet sağlığını rizikoya atması sebebiyle;

07.09.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar tarafında ve İçişleri Bakanlığının

08.09.2020 tarihindeki ve E.14533 sayılı Genelgesi kapsamında;

Bu kapsamda;

İlimizde (meskenler hariç olmak suretiyle) bütün alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik kısmı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) yurttaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde rastgele bir seyreltme ve kaldırılmayapılmayan otobüsler şeklinde iç hacim bakımından fiziki uzaklık kurallarının uygulanamayacağı kent içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına muhakkak müsaade edilmeyecektir.

Bunların yanında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler şeklinde ayakta yolcu taşıma çoğunluklu toplu ulaşım araçlarından;

3.1. Raylı sistem araçlarında (metro, tramvay vb.) oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin %50’sine kadar (AW-4 adedinin yarısı) yolcu alınabilecektir.

3.2. Metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler şeklinde ayakta yolcu taşıma çoğunluklu toplu ulaşım araçlarında; oturan yolcu adedi kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı karşı karşıya gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin 1/3’üne kadar yolcu alınmasına, ayakta yolcuların yakın ilişkisini engellemek amacıyla vasıta zemininde etiket programı yapılmasına, vasıta kapasitesinin dolması durumunda sürücü doğrultusundan yolcu alınmamasına, ısrarla biniş olması durumunda ise vasıta hareket ettirilmeden sürücü doğrultusundan kolluk kuvvetlerine açıklamada bulunulacaktır.

3.3.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltukkapasiteleriseyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu miktarını {belirtir} levha/tabela her bireyin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği bölgeler fiziki olarak işaretlenmek amacıyla belirlenecektir.

Lokanta, kafe vb. bütün yeme-içme veya eğlence bölgelerinde saat 24.00’ten sonrasında müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. birçok gösterim dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecektir. Kaymakamların koordinasyonunda kolluk birimleri ve mahalli yönetimler bu hususta lüzumlu bütün tedbirleri alacaklardır.

Yurttaşların topluca varolduğu/bulunabileceği bölgeler (Piyasa bölgeleri, sahiller vb.) ile kafe, lokanta vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla savaşım suretiyle Sıhhat Bakanlığı Salgın Idaresi ve Emek verme Rehberi ile İçişleri Bakanlığının alakalı Genelgeleriyle tespit edilen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik lüzumlu tedbirler Kaymakamlar doğrultusundan sağlanacaktır.

Koronavirüsle savaşım kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel şahıslara (işletmeler vb.) yapılan yönetimsel para cezalarının tahsili konusu ile ilgili Kaymakamlarca lüzumlu duyarlılık gösterilecektir.

Husus ile ilgili lüzumlu hassasiyetin gösterilerek programın kusursuz bir halde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlarla alakalı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince yönetimsel para cezası verilmesi, aykırılığın haline bakılırsa Kanunun alakalı maddeleri gereğince prosedür yapılması, hususu kabahat teşkil eden davranışlara dair Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemlerin başlatılması,

Kararları alınmıştır.”

ANKARA VALİLİĞİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Valiliği de resmi sitesinden şu açıklamayı yapmış oldu.

“Korona savaşım kapsamında İl UHK sonucu ile:

Bütün alanlarda istisnasız maske takılacak.

Toplu ulaşımda ayakta yolcu taşınmayacak.

Lokanta, kafe şeklinde eğlence bölgelerinde saat 24.00’ten sonrasında müzik yayınına hiçbir şartta izin verilmeyecek.”


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama