2020-09-25T17:28:28+03:00
Ana Sayfa Gündem 25 Eylül 2020 46 Görüntüleme

İstanbul Deprem Haritası yayınlandı! İşte en riskli bölgeler…

GABORAS doğrultusundan tasarlanan GOS terminallerinde, 5 bin 343 kilometrekarelik İstanbul’un zemin hali ve yapı envanteri masaya yatırıldı. Zemin formasyonlarına oluşturulan puanlamalar ile bina yapım senesi, 2007 senesinde yaşama geçirilen zelzele yönetmeliğinden evvelce olan yapıların bir araya getirilmiş olduğu çalışmada Avrupa yakasının Asya’ya nazaran daha çok zelzele riski taşımış olduğu görüldü. Zelzele gerçeğinin bir an olsun unutulmaması gerekliliğini bildiren GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, “Dün 4.2 şiddetinde gerçekleşen depremde de gördüğünüz suretiyle bütün planlamalarımızı zelzele odaklı gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Ekonomik ya da siyasal aldığımız her kararın gerisinde zelzele gerçeği yatmalıdır. Bu sorun herkesi ilgilendirir. Bu gerçeğe sırtımızı dönemeyiz” dedi.

TARİHİ YARIMADA VE ADALAR’IN DURUMU KRİTİK

Harita üstünde sayısallaştırılan bilgiler üstünden yapılan okumalar sonucunda mümkün büyük İstanbul depreminin en çok etkileyeceği bölgeler belirlendi. Zamanı yarımadanın nerdeyse tamamında zemin formasyonunun iyi olmadığının saptandığı araştırmada İstanbul’un Türkiye’deki kentsel dönüşümlerin 0.33’ünü, riskli alanlarının 10.71’ini, yenileme alanlarının ise 53.17’sini kapsamına giren belirlendi.

Asya yakasının zemin formasyonu olarak Avrupa Yakası’na nazaran daha dayanıklı bulunduğunun meydana çıkarıldığı araştırmada Avrupa Yakası’nda Fatih’in yanı sıra Bahçelievler, Bakırköy ve Güngören’in zemin formasyonunun yanı sıra yapı hali şeklinde de eski yapıların çoğunlukta bulunduğu ifade edildi.

Çalışmada Zeytinburnu’nun zamanı yarımadaya bakan bölümleri ile Avcılar’ın kıyı kesimleri ve Boğaziçi öngörünüm bölgelerinin depremden etkilenecek öncelikli alanlar olarak ön plana çıkıyor. Anadolu Yakası’nda Kartal – Maltepe kıyı kesimi ve Kadıköy’ün batısı ilgi edilmesi ihtiyaç duyulan bölgelerin başlangıcında geliyor. İstanbul’da geride bıraktığımız sene e-devlet üstünden belirtiler toplanma alanlarını da incelenmiş olduğu çalışmada şahıs başına 1.17 metrekare toplanma kısmı düşmüş olduğu belirlendi.

ESKİ – YENİ KONUTLAR ARASINDA DEĞER TAKASI GERÇEKLEŞMELİ 

Zelzele çalışmalarına nereden başlanması gerekliliğini büyük veri teknolojileri ve suni zekâ algoritmalarıyla belirleme edebildiklerini bildiren Altun, “Bu bölgelerde master plan tarafında bina dönüşümünden ziyade mekânsal niteliğin arttığı projelerle yaklaşılmalıdır. Zelzele merkezli dönüşüm içine alıncak bölgelerde yaşam sürdüren vatandaşları kıymet takası ile metrekare tartışmalarının ötesinde teknolojik bir çözüm gereklidir. Sahip olunan halde noktasal olarak kıymet belirlenmesi yapabilecek teknolojik altyapıya sahibiz. Mühim olan gayrimenkulü bir kıymet olarak kabul etmektir” dedi.

(GOS- Öncelikli Araya girmek Alanları -2020)


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.