2020-05-31T14:40:17+03:00
Ana Sayfa Yaşam 31 Mayıs 2020 120 Görüntüleme

İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Şilili Kimyageri Müslüman Yaptı!

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesinde İspanyolca hazırlık sınıfını tamamladıktan sonrasında, aynı okulda lise 1. sınıfa devam eden Özyüksel İspanyolcayı kendi çabasıyla ilerleterek, bu dilde çeviri yapabilecek seviyeye geldi.

Çoğunluğu aynı okuldan olan dostlarıyla Türk ve İslam kültürünü Latin Amerikalılara ve İspanyollara öğretmek için bir web sitesi kuran Özyüksel, burada çeşitli makaleler, videolar ve Türkçe öğretmeye yönelik materyaller yayımlamaya başladı.

Bununla yetinmeyen Özyüksel, Instagram’dan da Latin Amerikalılara ya da İspanyolcayı anadili olarak konuşanlara Türkçe öğretmek amacıyla bir hesap açtı. Daha ilkin bu şekilde bir emek harcama yapılmadığı için Özyüksel’in hesabı yoğun ilgi görmüş oldu. Fazla sayıda şahıs Türkçe öğrenmek için online hususi ders talebinde bulunmuş oldu.

Şili’nin başkenti Santiago’da bir maden şirketinde kimyager olarak çalışan, evli ve 2 çocuk anası 35 yaşındaki Jenifer Cruz Ruiz de Özyüksel’den Türkçe öğrenmek için ortalama 1 yıl ilkin ders almaya başladı.

Bu süreçte İslam’a ilgi duyan Ruiz, uzun araştırmalarının peşinden Bilal Özyüksel’in de desteğiyle Müslüman oldu.

Özyüksel ve Ruiz, bu aralar web üstünden beraber Hazreti Muhammed’in yaşamını özetleyen İspanyolca yazılmış bir kitap okuyor.

“LATİN AMERİKALILAR İSLAM’A SICAK YAKLAŞIYORLAR”

Özyüksel ve Ruiz video konuşma platformu “Zoom” üstünden AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Ruiz ile başka bir görüntülü platform üstünden verdiği Türkçe derslerinde bir araya geldiklerini belirten Özyüksel, derslerde günümüz Türkiye’sini ve Osmanlı Devleti’ni anlatmaya çalıştığını beyan etti.

Özyüksel, “Bununla ilgili web sitemizde de yazılar yazıyoruz. Bu tarz şeyleri anlatırken sanırım Osmanlı’nın olsun öteki Müslüman devletlerin olsun hoşgörü politikaları etkili oldu kendisinde. Ben en azından buna bağlıyorum. Latin ABD ülkeleri senelerce zulüm görmüş, sömürülmüş ülkeler. Art de bırakılmışlar, ekonomik ve içsel anlamda. 600 milyonun üstünden insanoğlunun anadili İspanyolca.” diye konuştu.

Latin ABD’da Türk dizilerinin ilgiyle izlendiğini özetleyen Özyüksel, bu coğrafyada yaşayanların diziler vasıtasıyla Türkiye’yi tanıdığını ve bildiğini aktardı.

Latin ABD’daki insanların İslam’a son dönemlerde ilgi duymaya başladığına dikkati çeken Özyüksel, “Latin ABD ülkelerindekilerini ‘gariban halk’ diye tabir edebiliriz sanırım. İçinde bulundukları durumdan memnun değiller. Bir ışık, kaçacak bir nokta arıyorlar. İçlerinde bir arayış var. Latin Amerikalılar İslam’a sıcak yaklaşıyorlar. Fazla sayıda video geliyor bana şu şahıs Müslüman oldu diye. Ufak bir oran değil.” ifadelerini kullandı.

Özyüksel, kendisini İspanyolca öğrenmeye teşvik eden Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi müdür yardımcıları Mücahit Çevik ve Mutlu Binici’ye de teşekkür etti.

“TÜRKÇE ÖĞRENME VESİLESİYLE İSLAM HAKKINDA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Ruiz ise Türkçe öğrenmek amacıyla toplumsal medya üstünden Bilal Özyüksel ile irtibata geçtiğini söylemiş oldu.

Türk ve İslam kültürünün daha oldukca ilgisini çekmesi dolayısıyla Türkçe dersi olmasına karşın Özyüksel’den bunlardan bahsetmesini istediğini belirten Ruiz, “Türkiye ve İslam hakkında bildiğimiz şey bizlere televizyondan gösterilen. Evvel İslam ve Türkiye hakkında pek bir şey bilmiyordum. Televizyondan gördüklerimiz haricinde. Türkçe öğrenme vesilesiyle İslam hakkında oldukca şey öğrendim. İslam’ı seçmeye karar vermem birkaç ay ilkin oldu. Hayatımı değiştirecek bir karar olduğundan birazcık daha bekledim. 2 hafta ilkin kati karar verdim.” diye konuştu.

Müslüman olması için tek sebebin bulunmadığına vurgu meydana getiren Ruiz, şu şekilde devam etti:

Ruiz, İslam’ı seçtikten sonrasında aile fertleri ve iş arkadaşları dahil asla kimseden negatif bir tepki almadığını belirterek, eşi dahil tüm ailesinin sonucuna saygı duyduğunu beyan etti.

Saçını örtme mevzusunda istekli bulunduğunu dile getiren Ruiz, “Örtünmek isterim, bu hoşuma da gidiyor. Daha öncesinden Youtube’dan denemelerde yapmak istedim. Hatta bu toplantıdan öncede başımı kapatmak istedim fakat beceremeyince vazgeçtim.” şeklinde konuştu.

Ruiz, 12 ve 3 yaşlarında iki evladı bulunduğunu, çocuklarını da İslam ahlakı ve kültürüyle yetiştirmek istediğini kaydetti.

“TÜRKİYE’DE YAŞAMAK İSTERİM”

Ruiz, ülkesinde ne halkta ne de hükümette Müslümanlara yönelik bir ayrımcılığın olmadığı bilgisini verdi.

Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini dile getiren Ruiz, “Türkiye’yi yalnız Bilal’ın anlattıklarından ve televizyondan gördüklerimden biliyorum. Fakat neredeyse bu ülkeye aşık oldum diyebilirim. Türkiye’de yaşamak isterim. Bu sebeple burada örnek alacağım bir Müslüman yok. Bir İslam beldesinde olmak beni daha rahat hissettirirdi. Çevremde oldukca fazla alkol ve uyuşturucu tüketiliyor, tüm Latin ABD’da olduğu benzer biçimde. Zina da oldukca yaygın. Çocuklarımın bu şekilde bir ortam içinde büyümesini istemiyorum.”

Ruiz, Müslümanlardan hoşgörüyü asla dikkatsizlik etmemelerini ve yeni Müslüman olan kişilerle irtibatlarını koparmamalarını istedi.

AA


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.