2020-06-17T17:16:37+03:00
Ana Sayfa Gündem 17 Haziran 2020 83 Görüntüleme

İHA’lar 24 Saat Gökyüzünde Kalarak ormanlık Alanları Gözlüyor!

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İHA’ların 24 saat uçarak gece ve gündüz, 23 bin feette varolduğu noktadan 3,5 milyon hektarlık orman alanını gözlemlediğini belirtti. Pakdemirli, Adnan Menderes Havalimanı’nda düzenlemiş olduğu basın toplantısında yeni yangın uçaklarını sundu.

Ormanların “yan yana gelmiş yalın bir ağaç topluluğu” tanımından ibaret olmadığını altını çizen Pakdemirli, “Orman başlı başına bir ekosistem, küresel ısınmanın engellenmesi amacıyla ön saflarda savaşan cevval bir ordudur. Aralık 2019’dan beri dünya Kovid-19’dan kaynaklı, yoğun bakımlarda, hastanelerde, maskelerin ardında, evlerinde devamlı ‘Soluk alamıyorum.’ diyor. İşte ormanlar, insanoğlunun en olmazsa olmaz soluk deposudur. Oksijen depomuz, akciğerlerimiz, süsümüz ve gücümüz; yalnız ve yalnız ormanlarımızdır.” dedi.

Bakanlık olarak “Daha yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünya” amacıyla yola çıktıklarına işaret eden Pakdemirli, dünyada orman zenginliği azalırken Türkiye’yi orman varlığını artıran seyrek ülkelerden biri mevkisine getirdiklerini açıkladı.

Pakdemirli, üç kıtada etraf ülkelere ormancılık desteği veren yegane ülkenin Türkiye olduğuna değinerek, bunun yanı sıra ormanları yangınlardan güvenliğini sağlamak amacıyla gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.

Havaların ısınmasıyla eş güdümlü soluk alabilmek amacıyla orman alanlarına giden yurttaşların da yangınlara karşı duyarlı olmasını isteyen Pakdemirli, yangın ardından yalnızca ağaçların değil, sahip olunan ekosistem içindeki yaban yaşamı ve biyolojik çeşitlilik, kısaca bir düzenin yok bulunduğunu söyledi.

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özcülüğünde Bakanlık olarak 57 senede oluşturulan ağaçlandırmanın 1,5 katını son 18 senede gerçekleştirdiklerini dile getiren Pakdemirli, yanan ormanların 40 misli kadar kısmı ağaçlandırdıklarını dile getirdi.

Pakdemirli, Türkiye’de 2002 yılından evvelce senede 75 milyon fidan üretilirken, son 18 senedir senede averaj 350 milyon fidan ürettiklerine ilgi çekerek, şu şekilde söyledi:

YANGINLA MÜCADELEDEKİ BAŞARI 

Türkiye’nin Akdeniz çanağında yangınla mücadelede birinci bulunduğunu dile getiren Pakdemirli, şu şekilde devam etti:

Bakan Pakdemirli, Türkiye’yi çevreleyen 22,7 milyon hektarlık orman varlığının yüzde 55’inin riskli ve yangına fazlaca titiz bölümde yer aldığını hatırlatarak, bu zenginliği güvenliğini sağlamak amacıyla bilimsel çalıştıklarını ifade etti.

Nitelikli bir insan gücüne haiz olduklarını, 10 bin 500 yangın işçisi, 3 bin teknik personel, 5 bin işyar, 11 bin 500 yangın gönüllüsünün her an tetikte beklediklerini bildiren Pakdemirli, orman yangınları ile mücadelede kara ve hava vasıta gücüne haiz olduklarını aktardı.

Çalışmalarında uzay aracı hariç her teknolojiyi kullandıklarını söyleyen Pakdemirli, şu şekilde söyledi:

Bakan Pakdemirli, yangınla mücadelede bir başka öğenin da gözetleme kuleleri bulunduğunu, 776 kuleden 24 saat insan ile gözetleme, 117 kuleden 254 kamera ile gözetleme yaptıklarını aktardı.

İNSAN KAYNAKLI YANGINLARA VURGU

Orman yangınlarının yüzde 88’inin insan kaynaklı bulunduğunun önemini vurgulayan Pakdemirli, şu şekilde devam etti:

Bakan Pakdemirli, anız yangınlarının topağa ve canlılara fazlaca büyük zararlar verdiğini ve orman yangınları amacıyla büyük bir tehdit öğeyi bulunduğunu dile getirerek, çiftçilerin de dikkatli olmasını istedi.

Söz hususu orman olunca dünyanın çoğu yerine ayırt etmeden yardım götürdüklerini söyleyen Pakdemirli, Bosna Hersek, Libya, Arnavutluk, Makedonya, Gürcistan, Suriye, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İsrail, Yunanistan ve Rusya’da ki 34 değişik yangına hava gücüyle araya girmek ettiklerini kayıt etti.

Pakdemirli, Türkiye’de 1970 ila 1979 yılları aralığında bir yangın çıkmış olduğu vakit, hemen hemen 18 hektar alanın yandığına ilgi çekerek, “2010 ile 2018 içinde biz bunu 2,8 hektara kadar düşürdük. Yangın başına düşen alanlarda geride bıraktığımız sene 2,6 hektardaydık, henüz 2,2 hektara indik. 2023’te bir amaç koyduk kendimize, inşallah 2 hektarın altına ineceğiz.” şeklinde konuştu.

“ORMANLAR ANAYASA GÜVENCESİ ALTINDA”

Orman mevzusunun “kırmızı çizgisi” bulunduğunu bildiren Bakan Pakdemirli, sözlerini şu şekilde tamamladı:

– TOPLANTIDAN NOTLAR

Orman Genel Müdürü Bekir Karabey de Türkiye’nin orman varlığını artıran seyrek ülkelerden biri bulunduğunu ifade etti. Bunun kendi kendine olan bir emek verme olmadığına işaret eden Karacabey, son senelerde milyonlarca fidanı toprakla buluşturduklarını açıkladı.

Konuşmanın sonrasında orman yangınlarında farkındalık meydana getirmek adına meşhur sanatçılarının da varolduğu kamu spotunun sinevizyonda sunumu yapılmış oldu.

Bakan Pakdemirli, konuşmasının sonrasında yangınlarda kullanılacak araçları gezdi, araştırmalarda bulunmuş oldu.

Rus amfibi yangın söndürme uçağı “Be-200 ES”in kokpitine geride bıraktığımız Pakdemirli’nin de kontrolündeki tayyare, öncelikle Tahtalı Barajı’ndan su alımı meydana getirecek. Ardından ise denetimli olarak çıkartılan yangına araya girmek edecek.

Toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Tecim Odası Idare Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Devamlı ve bakanlık bürokratları katıldı.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.