2020-07-26T19:03:32+03:00
Ana Sayfa Gündem 26 Temmuz 2020 78 Görüntüleme

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il Valiliği’ne Kurban Bayramı talimatı

İçişleri Bakanlığından oluşturulan bildirime nazaran, 81 il valiliğine Bakan Süleyman Asil imzalı “2020 Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” temalı yönerge gönderildi.

Talimata nazaran, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbirlere makul olarak yurttaşların güvenilir şekilde seyahatlerinin sağlanması hedefiyle 7 gün 24 saat esasına nazaran yoğun trafik tedbirleri planlandı.

Kurban Bayramı trafik tedbirleri kapsamında kara yollarında 162 bin 832 güvenlik ve jandarma trafik çalışanı görevli olacak.

Bakan Asil başta olmak suretiyle bakan yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Güvenlik Genel Müdürü, vali ve kaymakamlar, güvenlik genel müdür yardımcıları, jandarma genel komutan yardımcıları, jandarma bölge komutanları, jandarma eğitim/komando tugay komutanları ve daire başkanları, il ve ilçe güvenlik müdürleri ve jandarma komutanları alınan tedbirleri yerinde incelemek suretiyle yollarda olacak.

Genellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergahlarda alınan trafik tedbirleri uygulamasının yanı sıra ek önlem gereksinimi olup olmadığının belirlenmesi ve kontrolü hedefiyle bayram tatili süresince 29 polis başmüfettişi, 18 jandarma başmüfettişi/müfettişi, Güvenlik Genel Müdürü, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarından meydana gelen 20 ekip görevli olacak.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığından 39 personelden meydana gelen 13 ekip, Jandarma Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığından 8 personelden meydana gelen 4 ekip güzergahlarda

Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı doğrultusundan havadan da denetimler yapılacak. 14 ilde 89 saat helikopterle, 74 ilde ise 1.233 saat dronla uçulacak. vazife meydana getirecek.

Evlatların cadde ve sokaklarda bulunabileceği göz önünde bulundurularak taşıt/yaya kazalarının yoğun bulunduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini negatif etkileyen yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli rampaları önünde ve üstündeki uygun olmayan park etmiş vasıtalar hemen kaldırılacak.

“Yaya Öncelikli Trafik Senesi” kapsamında yaya önceliği/güvenliği mevzusundaki denetimlere ve bilgilendirme faaliyetlerine kesintisiz devam edilecek.

Mevsimlik ziraat işçilerini taşıyan araçların 24.00-06.00 saatleri içinde şehirlerarası seyahat yapmalarına izin verilmeyecek.

Tarımsal zirai, traktör ve biçerdöver benzer biçimde araçların lüzumlu önlem alınmadan trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek.

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcıları üstünde koruma başlığı ve gözlüğü, başka araçlarda ise güvenlik kemeri ve çocuk bağlama sistemleri tüketimine dair farkındalığı yükseltmek hedefiyle eğitim ve kontrol faaliyetleri birlikte yürütülecek.

Modifiye edilmiş vasıta, uygun olmayan egzoz/ışık donanımları ve harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi hedefiyle amaç bölge ve saatlerde denetimler yapılacak, belirlenen vasıtalar trafikten men edilecek.

Alkol ve uyuşturucu tesirinde vasıta kullanıcılara yönelik denetimlere bilhassa 24.00-02.00 saatleri içinde ağırlık verilebilecek.

Denetimlerde sürücü ve yolcuları trafik güvenliği konusu ile ilgili bilgilendirmek amacıyla “Hayat İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla yapılan “Hayat Tünelleri” tesir şekilde kullanılacak.

Trafik ekip ve mensubunun güzergahtaki konumları ve yaptıkları denetimler, “Program Takip Projesi” (UTP) vasıtasıyla merkezden anlık olarak takip edilecek.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığına bağlı “Trafik Kaza Danışma Birimi” doğrultusundan ülke genelindeki yol hali ve kazaların anlık olarak takip edeni yapılacak ve trafik kazalarına hemen araya girmek edilecek.

Vatandaşlar bayram boyunca ve dinlence döneminde trafik {güvenliğine} yönelik olarak SMS, kamu spotu ve kampanyalarla devamlı bilgilendirilecek.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.