2020-08-28T10:32:59+03:00
Ana Sayfa Gündem 28 Ağustos 2020 14 Görüntüleme

İçi iğrenç ifadelerle dolu! Skandal çocuk kitabı ‘Gül ve Düşün’ için soruşturma

İçi iğrenç ifadelerle dolu! Skandal çocuk kitabı ‘Gül ve Düşün’ için soruşturma

Musa Dinç doğrultusundan 2000 senesinde yazılan ve biri yazara ilişik üç yayınevi doğrultusundan 4 baskısı oluşturulan ‘Gül ve Düşün’ isimli küçüklere yönelik masal kitabındaki iğrenç ifadeler, büyük reaksiyon çekti. Bir tilkinin ayıyı ‘tecavüzle cezalandırması’ bahsedilen kitapla alakalı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı araştırma başlattı.

ÜÇ FARKLI YAYINEVİ BASTI

Kitabın birinci ve ikinci baskıları Güldiken Yayınevi doğrultusundan yapılmış oldu. Üçüncü baskıyı ise yazara ilişik Diclem Sahaf Yayınevi yapmış oldu. Dördüncü baskı ise Arı Sanat Yayınevi doğrultusundan yapılmış oldu.

SAVUNMASI BİLE DENSİZ

AKŞAM’ın vardığı yazar Musa Dinç, iğrenç hikayenin sorumluluğunu ‘halka’ ve ‘ebeveynere babasına’ atarak, kendini şu şekilde savundu: “2000 senesinde yazdığım bir masal. Bu masal Anadolu da toplum arasında sıklıkla bahsedilen bir masal. Ben bu masalı annemden babamdan komşularımdan duydum. 2018 senesinde Arı Sanat Yayınevi’nden 4. baskı yapılmış oldu. Yayınladıktan sonrasında reaksiyonlar ulaşınca hali fark ettik. Bu hususta ‘düşünememişiz’ diyerek özür diledim ve yayınevi de anında satışa kapattı. Kitabı imha ettik ve her yerden de topladık. Bu derlediğim bir masaldı. Dolayısıyla kamuoyundan özür temenni ediyorum.”

Dinç, yazdığı rezaletin ucuzluğuna da bakmadan, “Bu güne kadar 20 kitap yazdım, bir iki paragraftan kaynaklı insan yaşamı bu kadar ucuz olmamalı” şeklinde konuştu. 

Musa Dinç, imza günü düzenleyip küçüklere kitaplarını dağıtıyordu.

İşte yazarın “Annemin, babamın bana anlattığı masallar” söylediği iğrenç satırlardan bazıları.

İLK YAYINEVİ SESSİZ 

Kitabın ilk iki baskısını meydana getiren Güldiken Yayınevi’nden kamuoyuna bir izahat yapılmadı. AKŞAM da yayınevine varamadı. Dördüncü baskıyı meydana getiren Arı Sanat Yayınevi, yapmış olduğu bildirimde, sorumluluğu yazara atarak, “Bahsi geride bıraktığımız kitap yazarın editörlüğünde çıkan bir gösterim olup, 2019’da bu husus üstünden satışa ve dağıtıma kapatılmıştır. Gösterim çizgimizin haricinde olup hataen çıkmış ve sonrasında da satışa kapatılmıştır” dedi. Yayınevi yetkilileri, AKŞAM’a da, “Oldukca satan bir kitap değildi” demekle yetindi. 

BAKANLIKLARIN YETKİSİ YOK

Toplumsal medyada Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Kültür Gezim Bakanlığı’na yönelik soruların dile getirilmesi üstüne, iki bakanlık mevzuyla ilgilerinin bulunmadığını belirtti. MEB yalnızca ders kitaplarının onayını ve basımını yaptıklarını vurgularken, Kültür ve Gezim Bakanlığı Bakan Danışmanı Selim Terzi de toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu bildirimde, “Bakanlığımızın kitaplar yayımlanmadan evvelce içerik kontrolü yapma yetkisi yoktur. Kanunlar gereği kitapların bünyesinde kabahat teşkil eden bir söylem var ise adli proses başlatılır ve toplatma veya yasaklama sonucu yargı kararıyla olabilir” dedi. 

‘DİĞER KİTAPLARI DA İNCELENMELİ’ 

Eğitim Bir-Sen, kitabın satış noktalarından ve web sitelerinden kaldırılması amacıyla Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Gezim Bakanlığı’na başvurdu. Eğitim-Bir-Sen ve Işyar-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Böylesi ahlaksızlar, okullara ve kitap fuarlarına sokulmamalı; çocuklarımızdan uzak tutulmalıdır. Bu bireyin başka kitapları da araştırılmalıdır” dedi. 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama