2020-06-01T00:19:19+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 1 Haziran 2020 83 Görüntüleme

Güney Kore ve Türkiye Arasında Büyük İş Birliği Sağlanabilir!

Tecim Bakanlığı verilerine gore, Türkiye’nin 2013’ten bu yana 6-8 milyar dolar bandında seyreden Cenup Kore ile dış tecim hacmi, geçen yıl 6 milyar 721 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bu senenin ilk çeyreğinde Cenup Kore’ye meydana gelen ihracatta artış, bu ülkeden meydana getirilen ithalatta ise azalış gözlenirken, bu neticelerle dış tecim hacminde sınırı olan düşüş yaşandı.

Cenup Kore’ye ihracat, senenin ilk 3 ayında 2019’un aynı dönemine gore yüzde 11,5 artarak 246 milyon 387 bin dolar oldu. Aynı dönemde Cenup Kore’den meydana getirilen ithalat ise yüzde 3 azalarak 1 milyar 509 milyon 908 bin dolara geriledi. Böylece iki ülke içinde 2019’un ilk çeyreğinde 1 milyar 777 milyon 772 bin dolar olan dış tecim hacmi, 2020’nin aynı döneminde yüzde 1,2 azalarak 1 miyar 756 milyon 295 bin dolara geriledi.

İhracatta kimya sektörü önder

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine gore, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin belirginleşmeye başladığı ve dış ticareti negatif etkilediği nisan ayına gelindiğinde, Türkiye’nin Cenup Kore’ye ihracatında yüzde 11,5 ile mühim düşüş yaşandı.

Senenin ilk 4 ayında Cenup Kore’ye en fazla ihracat meydana getiren sektör, 33 milyon 954 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri olurken, bu sektörü 17 milyon 562 bin dolarla otomotiv endüstrisi takip etti.

İhracatını en fazla artıran sektör fındık ve mamulleri oldu

Bu süreçte Cenup Kore’ye ihracatını en fazla artıran sektör ise dış satımını 4 katına çıkaran fındık ve mamulleri oldu. Fındık ve mamulleri sektörünün 2019’un ilk 4 ayında 506 bin dolar olan ihracatı, bu senenin aynı döneminde 2 milyon 199 bin dolara çıktı.

Türkiye’nin Cenup Kore’ye ihracatında en fazla düşüş yaşanmış olan sektör ise su ürünleri ve hayvansal mamuller olarak kayıtlara geçti. Geçen senenin ocak-nisan döneminde 16 milyon 164 bin dolar olan su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı, 2020’nin aynı döneminde 3 milyon 423 bin dolara gerileyerek yüzde 78,8’lik düşüş gösterdi.

Türkiye’nin son dönemde müdafa ve havacılık sanayisine yapmış olduğu yatırımlar, iki ülke ticaretinde de tesirini gösterdi. Müdafa ve havacılık sanayisinde Türkiye’nin ihracatı, senenin ilk 4 ayında 2 milyon 848 bin dolara yükselerek 2019’un aynı dönemine gore yüzde 16,7 artış kaydetti.

“Otomotiv alanına yenilik getirecek iş birliklerine imza atılabilir”

DEİK Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, iki ülke içinde 7 milyar doları aşan bir iş hacmi bulunduğunu söylemiş oldu.

Kibar, Türkiye ile Cenup Kore içinde kuvvetli bir ekonomik bağ bulunduğunu vurgulayarak, “Otomotiv ve yan sanayide yenilikçi ürünlerin üretimine yoğunlaşmış ticari ilişkilerimiz mevcut.” dedi.

İki ülke içinde gelecekteki iş potansiyellerine değinen Kibar, şunları kaydetti:

İki ülke içinde endüstriyel rekabetçi etkinlik alanlarında informasyon akışı artırılarak da rekabet pozitif yanları sağlanabileceğine işaret eden Kibar, “Türkiye’nin öncü olduğu sektörlerden inşaat ve altyapı alanlarında finansman dahil Türkiye ve üçüncü ülke iş birliği imkanları yaratılabilir. Türkiye ve Cenup Kore arasındaki iş birliğini kuvvetlendirmek, geliştirmek için uygun alanlar arasına bilhassa önümüzdeki dönemde sıhhat sektörü de girecektir.” diye konuştu.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama