2020-06-07T13:58:50+03:00
Ana Sayfa Gündem 7 Haziran 2020 167 Görüntüleme

Gümüşhane’de Çiftçiler Kene’den Kendi Önlemleri İle Korunuyor!

Gümüşhane’de Çiftçiler Kene’den Kendi Önlemleri İle Korunuyor!

Türkiye’den kene ısırması neticesi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarının en fazlaca gördüğünüz yerler arasındaki Gümüşhane’den, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı Kelkit Vadisi’nde çiftçiler, kaygı ediyor. Tarım alanlarının sıksık ilaçlandığı vadide çiftçiler, uzun kollu kıyafetler giyiyor, pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine koyup tedbir almaya çalışıyor. Türkiye, koronavirüs salgını ile mücadele eder iken, birtakım illerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı meydana çıktı. KKKA vakalarının en fazlaca gördüğünüz yerler arasındaki Gümüşhane’den tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı Kelkit Vadisi’nde çiftçiler ise endişeleniyor. Şehirde son 16 senede 556 olay görülürken, 15 şahıs den yaşamını yitirdi. Tarım alanlarının sıksık ilaçlandığı Kelkit Vadisi’nde çiftçiler, uzun kollu kıyafetler giyiyor, pantolonlarının paçalarını çoraplarının içerisine koyup tedbir almaya çalışıyor. Eksperler, ölüm riski koronavirüse karşı 3 kat daha sık olan kene ısırmalarına karşı tedbirli olunmasını istiyor.

“Kenenin öldürücülüğü Kovid-19’a göre 3 kat”

Gümüşhane Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Halk Sihhati öğretim delegesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir, KKKA vakalarının en çok gördüğünüz devresinin mayıs, haziran ve temmuz ayları olduğunu ifade etti.

Ulutaşdemir, “Bu sene normalden erken görülmeye başlayan KKKA vakalarında büyük artış yaşandı. Kenenin öldürücülük özelliği Kovid-19’a göre 3 kat daha çoktur. Bu vakalar ölümle sonuçlanabileceği gibi hastalığın hafif şekilde atlatılması erken tespit ve tedavi ile mümkündür. Hastalığın Türkiye’ ye Rusya’dan göç eden kuşlar üzerindeki kenelerle vardığı düşünülmektedir. Bu hastalık, insanlarda ateş ve kanamalarla kendini gösterip, ölüme kadar varan neticeler doğurabilmektedir. Bu hastalığın net bir tedavisinin ve aşısının olmadığı amacıyla keneden korunma önemlidir. Bu hastalık öldürmediği hallerde 2 hafta içerisinde iyileşiyor ve şahıs hayat boyu bağışıklık kazanıyor. Kene popülasyonunda artış var. Gümüşhane merkez ya da köylerde kene popülasyonunda artma oldu. Kene popülasyonu gittikçe etrafa dağılıyor. Önceden yalnızca Kelkit Vadisiyle sınırlı tespit edilen kene henüz güneye doğru inmeye başladı. Ege’den den görülmeye başladı, Akdeniz bölgesinin kuzeylerinde görülmeye başladı. Ondan kaynaklı ülkemizin bütününün bu noktada kesinlikle mücadelenin çabucak yapılmalıdır” dedi.

“Tedbirler alınmalı”

Keneye karşı birtakım tedbirler alınması gerekliliğini altını çizen Doç. Dr. Ulutaşdemir, şu şekilde söyledi:

“Vatandaşlar hastalıktan korunmak amacıyla bahçe, tarla, ahır ve pikniğe giderken uzun kollu ve açık renkli elbise giymeli. Pantolon paçaları çorap içine alınarak, eve dönüşlerde kesinlikle beden ve elbiselerini denetim etmeli. Çıplak elle tutulmamalı, kenenin ısırdığı yer antiseptik ile temizlenmeli. Kenelerin insan bedenine tutunmalarında çıplak elle ilişki etmeden plus hızlıca ince uçlu voormaag ya da eldiven, bez ve poşet gibi çıplak elle ilişkiyi engel olan malzemeler kullanılarak çıkarılmalı. Kene tutunan yeri, su ve sabunla temizleyerek, tentürdiyot ya da baticon gibi bir antiseptik ile silinmelidir. 10 gün içerisinde ateş, halsizlik, baş ağrısı, mafsal ağrısı gibi şikayetler görülürse plus kısa vakitte bir sıhhat kuruluşuna başvuru edilmeli. Hastalıkla mücadelede, kene popülasyonunun baskı altına alınmalıdır. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hayvanlarını sene ortamında minimum 3 kez ilaçlatması gerekiyor. Açık renkli kıyafetler, eve gittiklerinde vücutlarını denetim etmelerini, hayvanlarını ilaçlamalarını ve toplumda meydana gelen ‘kenenin zarar vermeyen bir hayvan bulunduğu’ düşünülmesinin önüne geçilmelidir. Koronavirüse karşı etkili olan sosyal uzaklık kuralını, KKKA hastalığında da değişik yollarla kenelere karşı uygulamalıyız.”

Çiftçiler kaygılı

Kelkit’te 30 senedir çiftçilik yapan Ahmet Çelik (50), kene vakalarının son senelerde yaygınlaştığını söyleyerek, “Keneler daha fazla hayvanlarda bulunduğu amacıyla tarımı etkiliyor. Elimizden geldiği kadar tedbirlerimizi alıyoruz. Tarlaya girerken çoraplarımızı pantolonumuzun içine koyarak {güvenliğimizi} o şekilde alıyoruz. Bence tedbirler yeterli değil, zira tarım arazisinin bulunduğu tüm arazilerin ilaçlanması gerekiyor. İlçe tarımın bütün ilaçlamaları yapması gerekiyor. Kene korkusu nedeniyle çocuklarımızı tarlalarımıza getirmiyoruz. Yalnızca bizler geliyoruz. Kenenin plus büyük düşmanı Keklik ve tavuktur. Bu hayvanlarda arazide az bulunduğu amacıyla ve olan hayvanlarda avlandığı amacıyla kene daha fazla etrafa dağılıyor” dedi.

Çiftçi Muhammed Dağdelen (47) den, kendilerince birtakım tedbirler aldıklarını kaydederek, “Tarlaya gelir iken pantolonumuzun çoraplarımızın içine yerleştiriyoruz, uzun kol giyiyoruz. Olası mümkün oldukça yeşil alanlara oturmamaya çalışıyoruz. Aldığımız tedbirlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Tarlaların ilaçlanması gerekiyor. Kene son günlerde bayağı yaygınlaştı. Tabiata keklikleri bırakıyorlar yalnız kış ayında şuursuz avcılar 20- 30 arası kekliği avlıyorlar. Genellikle kent dışından geliyorlar. Yetkililer bu avcılara karşı tedbir almalı. Birkaç kez şikayetçi oldum ancak netice alamadım” şeklinde konuştu.

(DHA)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.