2020-06-06T14:54:44+03:00
Ana Sayfa Dünya 6 Haziran 2020 47 Görüntüleme

Dünya Sağlık Örgütü Maske Kullanımının Zorlu Olması Gerektiğini Açıkladı!

Dünya Sağlık Örgütü Maske Kullanımının Zorlu Olması Gerektiğini Açıkladı!

Dünya Sıhhat Teşkilatı {Genel} Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınını önlemek hedefiyle yeni bir dargın yayımladı. Kılavuzda, Türkiye’de aylar evvelce mecburi gelen maske tüketiminin teşvik edilmesi gerektiği ifade edildi. Dünya Sıhhat Teşkilatı, Türkiye’nin salgının başından mecburi kıldığı maske kullanımıyla hakkındaki teklifi aylar sonrasında yapmış oldu. DSÖ koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla sahip olunan kılavuzunu güncelleyerek, hükümetlere ilk defa halka açık yerlerde kumaş yüz {maskeleri} takılmasının teşvik edilmesi tarafında tavsiyede bulunmuş oldu.

DSÖ {Genel} Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konuşma yolu ile basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus, Kovid-19’un denetim altına alınması amacıyla maske tüketimi konusu ile ilgili DSÖ’nün bugün sahip olunan rehberini güncellediğini söyleyerek, “Bu dargın, ilerleyen kanıtlara dayanıyor ve kimin maske takması gerektiği, ne vakit takılması ve ne yapılması gerektiği konusu ile ilgili yenilenmiş tavsiyeler {sunuyor}.” dedi.

“MASKE TEK BAŞINA KORUMAZ”

Kılavuzun eldeki bütün sahip olunan delillerin dikkatli şekilde gözden geçilerek ve internasyonal halk sağlığı eksperleri ve sivil cemiyet örgütleriyle oluşturulan kapsamlı istişareler neticesi geliştirildiğini izah eden Ghebreyesus, “Maskeler tek başına sizi Kovid-19’dan koruyamaz.” şeklinde konuştu.

Ghebreyesus, DSÖ’nün, Kovid-19 semptomları taşıyan hastaların evde kalması ve sıhhat uzmanlarıyla bağlantı durumunda olması tavsiyesinin aynen devam {ettiğini} söyleyerek, “Kovid-19 taşımış olduğu teyit edilen şahıslar izole edilmeli, bir sıhhat kuruluşunda bakım görmeli ve ilişki etmiş olduğu şahıslar de karantinaya alınmalıdır. Hasta şahıs ya da ilişkide bulunduğu birinin mutlaka evini terk etmesi gerekiyorsa, bu şahıslar tıbbi maske takmalıdır.” ifadesini kullandı.

MASKE TAKILMASI KONUSUNDA YENİLİKLER

Sıhhat kuruluşları şeklinde virüsün yayılma riskinin yüksek bulunduğu yerlerde yalnızca sağlıkçıların değil bütün çalışanların her koşulda “tıbbi maske” takması gerekliliğini altını çizen Ghebreyesus, şunları kayıt etti:”İkincisi, toplumda bulaşmanın bulunduğu yerlerde ve fizyolojik mesafenin olası olmadığı hallerde 60 yaş ya da üstündekilerle sıhhat problemleri olanların da tıbbi maske takmasını tavsiye ediyoruz. Üçüncüsü, DSÖ halka açık olan alanlarda maske tüketimi mevzusundaki kılavuzunu güncelledi. Ilerleyen ispatlar ışığında, DSÖ, toplu taşıma, mağazalar ve başka kapalı ya da kalabalık ortamlarda halkın maske takmasını teşvik etme konusu ile ilgili hükümetlere tavsiyede bulunmaktadır.”

MASKELER ÜÇ FARKLI MALZEME KATMANINDAN OLUŞACAK

Ghebreyesus, bilimsel verilerle yenilenmiş kılavuzun kumaş maskelerin bileşimi ile ilgili yeni bulgular içerdiğini söyleyerek, “Bu yeni incelemeye dayanarak, DSÖ, kumaş maskelerin minimum üç değişik araç-gereç katmanından oluşmasını önermektedir. Her katman amacıyla önerdiğimiz malzemelerin ayrıntıları kılavuzdadır.” şeklinde konuştu.

DSÖ’nün yenilenmiş kılavuzunda, tıbbi olmayan maskelerin mağazalarda, iş toplantılarında, toplumsal aktivitelerde, toplu buluşmalarda, okullarda, ibadethanelerde, sığınmacı kamplarında ve toplu ulaşımda kullanılması tavsiye ediliyor. Kılavuzda bunun dışında maskelerin olası olan en yüksek sıcakta sıklıkla yıkanması ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiği belirtiliyor.

“KILAVUZDAKİ ÖNERİLER HAYATA GEÇİRİLSİN” ÇAĞRISI

DSÖ Acil Haller Uygulaması Direktörü Mike Ryan ise aynı görüşmede yapmış olduğu bildirimde, “Bu dargın üye devletlerimize rehberlik hedefiyle verilmiştir ve yerel makamlar doğrultusundan makul şekilde yorumlanmalı ve uyarlanmalıdır.” dedi. DSÖ’nün Kovid-19’a karşı savaşım ekibi lideri Maria Van Kerkhove da “Maskelerin (Kovid-19’a karşı) kapsamlı bir paketin parçası olarak kullanılmasını öneriyoruz.” diyerek konuşmasını belirtti.

DSÖ, daha evvelce yapmış olduğu açıklamalarda, yalnızca Kovid-19 hastaları ve onlara bakan {kişilerin} tıbbi maske kullanmasını tavsiye ediyor, hasta olmayanların maske takmasının koronavirüse karşı mücadelede yarardan ziyade ek tehlikeler getirebileceği uyarısını yapıyordu.

TÜRKİYE’DE MASKE UZUN ZAMANDIR ZORUNLU

Türkiye’de 11 Mart’ta görülen ilk koronavirüs vakasının sonrasında maske kullanılmasını mecburi kılmıştı. 40’a yakın ilimizde maskesiz dışarı çıkılmazken market, toplu taşıma, toplu etkinlikler, hastaneler şeklinde birçok yerde maske tüketimi mecburi duruma getirildi.

(AA)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama