2020-06-16T12:35:29+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 16 Haziran 2020 78 Görüntüleme

Düğünler İçin Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne Yeni eklemeler Yapıldı!

Sıhhat Bakanlığı’nca ‘Salgın Idaresi ve Emek verme Rehberi’ güncellenerek, yeni başlıklar eklendi. Buna nazaran; düğün davetiyelerinde; koronavirüs sebebi ile tüm konuklarına maskeleri ile gelmeleri ve nikah/ düğün süresince maske kullanmaları, düğün/nikah salonu girişlerinde ateş ölçümü uygulanacağı ve ateşi 38 dereceden yüksek olanlar ile semptom gösterenlerin salona alınamayacağı, en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmaları gerektiği, düğün/nikah boyunca ve giriş çıkışlarda toplumsal uzaklık kurallarına uyulması gerektiği, mevzularında data ve ikaz yazıları bulunacak. SAĞLIK Bakanlığı’nca ‘Salgın Idaresi ve Emek verme Rehberi’ güncellenerek, yeni başlıklar eklendi. Buna nazaran; nikah salonunda, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma veya kucaklama-sarılma yapılmayacak, yakın ilişkisi önlemek hedefiyle takılar sandık veya aynısı bir toplama kutusuna bırakılacak.

Bakanlıktan oluşturulan bildirime nazaran, ‘Salgın Idaresi ve Emek verme Rehberi’ güncellenerek, ‘nikah ve düğünlerde alınması ihtiyaç duyulan önlemler’ ve Normalleşme Döneminde Sıhhat Kurumlarında Emek verme Rehberi’ne ‘Kovid-19 pandemisinin hafifleme sürecinde aile sağlığı merkezlerinde alıncak önlemler’ başlıkları eklendi. Buna nazaran; nikahlar, düğünler, bulaşma tehlikesini azaltmak hedefiyle olduğu kadar açık havada yapılacak ve vakit olası mümkün oldukça kısa tutulacak. Genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine dair toplumsal uzaklık planı hazırlanacak, tesisin konuk kapasitesi toplumsal uzaklık planına nazaran belirlenecek, bu kapasiteye makul sayıda konuk kabul edilecek ve kapasite bilgi kapasitesi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacak. Nikah ve düğün salonlarına maske takılarak girilecek, merasim ve kutlamalar sürecinde de takılması (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak suretiyle) sürdürülecek. Nikah ve düğün salonlarında 4 metrekareye bir şahıs düşecek şekilde personel ve davetli planlaması yapılacak, içeriye alınması ihtiyaç duyulan şahıs adedi buna nazaran düzenlenecek. Asansörlerin tüketimi sınırlandırılacak. Kapasitesinin üçte biri sayıda bireyin binmesine izin verilebilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Nikah ve düğün salonlarına gelen ziyaretçi ve çalışanların ateşi ölçülecek.

‘TOKALAŞMA, SARILMA YAPILMAYACAK’

Düğün davetiyelerinde; koronavirüs sebebi ile tüm konuklarına maskeleri ile gelmeleri ve nikah/ düğün süresince maske kullanmaları, düğün/nikah salonu girişlerinde ateş ölçümü uygulanacağı ve ateşi 38 dereceden yüksek olanlar ile semptom gösterenlerin salona alınamayacağı, en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmaları gerektiği, düğün/nikah boyunca ve giriş çıkışlarda toplumsal uzaklık kurallarına uyulması gerektiği, mevzularında data ve ikaz yazıları bulunacak. Nikah ve düğün salonlarında salgın döneminde kapalı alanlarda tespit edilen çocuk oyun alanları kapalı olacak, açık alanlardaki çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Nikah salonun girişindeki karşılama töreninde tokalaşma veya kucaklama/ sarılma yapılmayacak, toplumsal uzaklık korunacak. Nikah ardından uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma veya kucaklama/sarılma yapılmayacak, toplumsal uzaklık korunacak. Yakın ilişkisi önlemek hedefiyle takılar sandık veya aynısı bir toplama kutusuna bırakılacak. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimleri toplumsal uzaklık kuralına uyarak çekilecek. Nikaha davetli bütün iştirakçilerin adları ve etkileşim verileri minimum 14 gün saklanacak.

‘HASTALAR REFAKATÇİSİZ OLARAK KABUL EDİLMELİ’

Aile sağlığı merkezlerinde(ASM), triyaj esnasında başvuranların kapı önünde minimum 1 metre aralıklarla beklemeleri sağlanacak, triyaj soruları sorulacak ve temassız ateş ölçer ile ölçümü yapılacak. Triyajdaki sorulardan rastgele birine ‘evet’ yanıtı verildiğinde hemen şahsa tıbbi maske takılacak, birinci basamak sıhhat tesisinin koronavirüs amacıyla ayrılmış muayene odası alanına alıncak. Burada hasta yeniden değerlendirilerek, ateşi ölçülecek. Bu soruların hepsine ‘hayır’ yanıtı verildiğinde şikayet-başvuru sebebi tarafında ASM’nin alakalı alanına alınarak değerlendirilecek. İhtiyacı olmayan hastaların refakatçisiz olarak kabul edilmesi önerilecek, yalnız refakatçi ile geldiyse, olasıysa, hastanın ve en azından refakatçinin sırasını dışarıda açık havada beklemesi risk azaltılması amacıyla önerilecek. Toplumsal ortamlarda, şahıslar arası minimum 1 metrelik uzaklığı koruyacak sayıda personelin bulunması sağlanacak ve maske takılmasına ilgi edilecek.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.