2020-10-06T14:05:30+03:00
Ana Sayfa Gündem 6 Ekim 2020 60 Görüntüleme

Dolu uyarısı! İstanbul’da o günlere dikkat

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Önceki yağışlara baktığımızda Ümraniye, Çamlıca etrafında güçlü olmuştu. Gerçekten buranın biraz topografik yapısından da kaynaklanıyor. Çamlıca’nın İstanbul’un plusteken yüksek noktalarından biri olması. Aşağı yukarı 250 metre seviyesinde. Denizden gelen akımların direkt atmosferin yukarısına doğru daha süratli taşınmasına sebebiyet sağlıyor. O yüzden evet o bölgelerdeki yurttaşların biraz daha dikkatli olmalarında yarar var” dedi.

Türkiye çapında hava sıcaklıkları artarak mevsim normali değerlerinin üstüne çıktı. Yalnız eksperler sıcaklıkların yükselmesinin sonrasında önümüzdeki zamanlarda yurda giriş yapacak soğuk hava düzeneğinin dolu, fırtına ve hortuma niçin olma ihtimalini vurguladı. İstanbul’da bilhassa Çamlıca ve çevresindeki ilçelerde dolu yağışı, Perşembe ve Cuma günü daha etkili olabilir.

“DOLU, FIRTINA, HORTUM OLUŞABİLİR”

Perşembe günü bir soğuk hava düzeneğinin yurda giriş gerçekletireceğini söyleyen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Trakya’dan sokulmaya başlıyor ilk olarak yanında Ege kıyıları ve bilhassa İzmir’e kadar sarkıyor. Sıcaklıkları batı bölgelerde düşürecek. Tabii henüz bir sıcak hava içindeyiz, deniz suyu olabildiğince sıcak. Kuzey’dennenboom bir soğuk hava geliyor. Bu sistem çabucak gelince bilhassa Marmara ve Ege’den güçlü yağışlarla eş güdümlü dolu tehlikesini artırıyor. Dolu oluşma mümkünlülüğü çok yüksek gözüküyor. Yanında hortum da oluşabilir. Perşembe günü öğlen ve öğleden ileri saatlerde Trakya’dan giriş yapacak. Öncelik ile yağışları Edirne almaya başlıyor sonrasında Marmara’nın batısı ve Ege’nin Kuzey kesimlerine kadar bu yağışlı sistem sarkacak. Gün içerisinde bu sistem İstanbul’u etkileri altına alıyor ve Marmara’da Perşembe ile Cuma günleri kalacak” şeklinde konuştu.

“SEL VE SU BASKINI RİSKİ VAR”

Güçlü yağışların sel ve su baskınlara niçin olma ihtimalini altını çizen Tek, “Genellikle Perşembe günü öğleden sonra ve akşam saatlerine doğru. Cumartesi günü bu düzenin Batı Karadeniz’dennenboom yurdu terk edeceğini söyleyebiliriz. Ancak yanında güçlü dolu olma mümkünlülüğü çok yüksek. Zira Marmara’da deniz suyu ısısı yüksek, 24 dereceler seviyesinde ki gelen havanın ısısı 17-18 derecelere kadar düşüyor. Bir den atmosferin yukarıya seviyeleri daha soğuk olacağından aşağıdan yukarıya güçlü konvektif hareketler ortaya geliyor. Bu, dolu yağışını meydana getiren mühim mekanizmalardan biri” şeklinde konuştu.

“ÇAMLICA VE ÜMRANİYE ÇEVRESİNDE YOĞUN DOLU OLABİLİR”

Perşembe ve Cuma günü amacıyla bilhassa Marmara, Ege, Batı Karadeniz’den ceviz veya fındık büyüklüğü kadar bir dolu oluşma olasılığından bahseden Adil Tek, “Önceki yağışlara baktığımızda Ümraniye, Çamlıca etrafında güçlü olmuştu. Gerçekten buranın biraz topografik yapısından da kaynaklanıyor. Çamlıca’nın İstanbul’un plusteken yüksek noktalarından biri olması. Aşağı yukarı 250 metre seviyesinde. Denizden gelen akımların direkt atmosferin yukarısına doğru daha süratli taşınmasına sebebiyet sağlıyor. O yüzden evet o bölgelerdeki yurttaşların biraz daha dikkatli olmalarında yarar var. Önceki tecrübeler, orada dolu oluşumunu biraz daha kuvvetlendiriyor. O tepeye doğru denizden gelen akış da çabucak yükselmiş oluyor. Oralar İstanbul’un başka semtlerine nazaran daha kritik gözüküyor. Çamlıca’nın çevresindeki ilçeler, Üsküdar’ın belli bölümlerinin yoğun dolu alma mümkünlülüğü daha çok gözüküyor” diyerek konuşmasını belirtti.

“ARABAMI KAPALI OTOPARKA ÇEKECEĞİM”

Geride bıraktığımız hafta yağan dolu esnasında dışarıda olan arabasını korumaya çalıştığını izah eden Tanju Özveren, “Geride bıraktığımız sefer kısa sürede araçların üzerini kapattık. Ümraniye bölgesinde parasal hasar görmüş vasıtalar vardı ancak bizim bulunduğumuz bölümde olmadı. Ben talihli olanlardan biriyim. Ofisimde den evimde den kapalı otopark var. Perşembe günü den aracımı içeriye çekeceğim. Geride bıraktığımız hafta herkes alış veriş merkezlerine sığınmıştı. Bu hafta da aynı şeyin olacağını düşünüyorum” dedi.

Çamlıca’da yaşam sürdüren Zübeyde Özkan ise, “Bizim evin üstü çinko, takır takır sesler geldi. Korkunçtu. Tekrardan yağacağını öğrendiğimiz iyi oldu. Kendimizi sigortaya alırız, arabaların üstlerini örtmüştük anında, halı kilim ne varsa onları geçirmiştik” şeklinde konuştu.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama